UP Olomouc konečně vyhrála, Vysočina v čele | Probasket.cz

UP Olomouc konečně vyhrála, Vysočina v čele

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔17.1.2018

V první lize se základní část chýlí ke konci a už není žádný celek bez výhry. Své čekání na první triumf totiž konečně přeťala UP Olomouc, která si překvapivě pro dva body přijela do Opavy. Na druhé místo skupiny B poskočil Nový Jičín.

Na „západě“ se Vysočina rehabilitovala za porážku na palubovce GBA, když tentokrát rozebrala na součástky Sokol Žižkov. Jihlavští zaznamenali 14 trojek a kralovali také na doskoku (41-30). Pět trojek zaznamenal Adrian Melski, 20 body a 5 přihrávkami se blýskla posila z Jindřichova Hradce Lukáš Kantůrek. Svěřenci trenéra Pešouta se nyní vyhřívají na prvním místě skupiny A a na dvojici Košíře – Litoměřice mají náskok jedné výhry. Žižkov je beznadějně poslední.

Obrana je základ

Ve šlágru kola uspěly Litoměřice na palubovce Košíř stylem „start – cíl“. Pražané v zápase ani jednou nevedli a to i proto, že Slavoj skvěle ubránil domácí dvojici lídrů Lyčka (4 body a 2/8 z pole) – Kratochvíl (13 bodů a 4/11 z pole) a sám se prosazoval z blízkosti koše. Hosté stříleli za dva body s 63 % úspěšností nemusela jim příliš vadit ani dominance Košíř na útočném doskoku 15-6. V poločase už Severočeši vedli o 18 bodů a domácí jen kosmeticky upravili rozdíl na přijatelných 78-89. Lídrem Slavoje se stal pivot Martin Klimeš s 19 body a 8 doskoky.

Důležitou výhru z hlediska boje o postup do nadstavbové skupiny o play off slaví Get Better Academy, která porazila na Folimance tamní USK B. Nervózní defenzivně laděný mač hosté ovládli díky třem trojkám z 11 pokusů. Domácí mladé Sovy totiž proměnili ze stejného počtu pokusů jen jedinou. Hlavními tahouny GBA se stali pivot Maroš Zelizňák (10 bodů a 10 doskoků) a tradiční opora, rozehrávač Marek Welsch (15 bodů a 5 asistencí). Ve vyrovnaném středu tabulky si na bilanci 8-7 polepšil Písek, jenž o 20 bodů zdolal Sokola Pražského. Jihočeši měli utkání pod kontrolou od prvních minut, pomohli si 50 doskoky a jako obvykle se mohli spolehnout na křídelníka Šlechtu, jenž zaznamenal 23 bodů.

Mocný finiš Nymburka

Po vynikajícím finiši vyhráli i nymburští mladíci, kteří ještě tři minuty před koncem prohrávali s Plzní 68-71, avšak František Novotný pěti body v řadě otočil na 73-71. 87 sekund před koncem normální hrací doby sice srovnal hostující Kovanda, ale jak se později ukázalo, byla to poslední radost Západočechů. Dvakrát se pak prosadil domácí střelec Martin Kolář a Středočeši si poté zásluhou Kováře s Kotáskem už své vedení vzít nenechali. Hlavní hvězdou utkání se ale stal domácí power forward Lukáš Stegbauer, který zaznamenal 19 bodů, 11 doskoků a 7 asistencí. Lokomotivě nepomohlo ani 20 bodů Ondřeje Märze. Nymburk zůstává s bilancí 9-6 na čtvrté příčce, zatímco Plzeň je díky lepšímu skóre šestá.

Konečně výhra

UP Olomouc využila absencí Bukovjana, Kvapila a Dragouna a na palubovce Opavy B převedla výtečný obrat. Na začátku poslední čtvrtiny sice svěřenci trenéra Hůlky prohrávali 62-56, ale pak přišla šňůra 0-11, která de facto zlomila Opavě bez lídrů vaz. Hosté se opírali o nečekaného lídra – dlouhána Jana Galuszku, který nastřílel 24 bodů při výborné úspěšnosti 71 % z pole. Pozadu ovšem nezůstali ani ex-ligisté Vaňák (16 bodů a 16 doskoků) s Novákem (16 bodů, 9 doskoků a 7 asistencí). Olomouc předvedla nejlepší výkon v obraně v této sezoně, který přinesl kýžené ovoce v podobě prvního vítězství v této sezoně.

Pohodovou výhru má na svém kontě tým BCM Orli Prostějov, shodou okolností soupeř Olomouce v příštím kole. Hanáci stříleli lépe za tři body, než za dva (50 % oproti 45 %) a 15 trojkami odmítli jakékoliv spekulace o šanci Šlapanic na vylepšení jejich šesti výher. 22 bodů a 5 trojek nastřílel křídelník Váňa, hosté se nedokázali vypořádat s dobrou obranou mladých Orlů. V předehrávce uspělo také pardubické béčko, které pod taktovkou Viktora Půlpána (24 bodů a 10 doskoků) porazilo Snakes Ostrava 80-66. Severomoravanům chyběly posily z Opavy Bujnoch s Kouřilem a bylo to na jejich hře znát.

Nový Jičín na Zlín umí

Posun na druhé místo slaví v Novém Jičíně. Tým trenéra Hájka využil tápání Zlína a potvrdil, že se mu na tohoto soupeře venku daří. V divoké přestřelce zvítězil 88-96. Hosté sice díky výborné třetí periodě (16-28) vedli už o 18 bodů, jenže domácí zásluhou Nehody s Prášilem a Ihringem svou ztrátu téměř smazali (88-90). Jako správný lídr se ale ukázal rozehrávač Zdeněk Jakubu, jenž se při taktických faulech Valachů nemýlil ani jednou při exekuci šestek a Nový Jičín už zápas v klidu dohrál. Právě Jakubu byl s 29 body, 6 doskoky a 7 asistencemi a užitečností 40 hráčem utkání. Zlín naopak prohrál popáté v řadě a klesl na páté místo.

O výsledek se museli obávat basketbalisté Královských Sokolů. Vedoucí tým skupiny B sice cestoval do Olomouce bez Jiříčka, Šírka a Švandrlíka, přesto si nad kombinovanou sestavou Basketbalu Olomouc vytvořil v závěru třetí čtvrtiny až čtrnáctibodový náskok. Hanákům sice chyběl zkušený dlouhán Scripcaru, z BK Olomoucko však zaskočil Marek Sehnal, který s 23 body vedl domácí ke dramatizaci duelu. V poslední minutě snížil Dedek na 78-81 a vzápětí Andres pohrdl šestkami. Po Novákově koši to bylo už 26 sekund před koncem o jediný bod, jenže po oddechovém čase domácí lavičky se už skóre nezměnilo. Pod výhru Východočechů 80-81 se 22 body zasloužil Petr Andres a 20 body a 8 doskoky Ondřej Peterka.