Fuller dobyl Brno, Tuři stoupají tabulkou | Probasket.cz

Fuller dobyl Brno, Tuři stoupají tabulkou

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔3.12.2017

Sobotní tři zápasy KNBL přinesly poměrně jednoznačné průběhy i výsledky. Radovaly se Svitavy, Nymburk i Olomoucko. Dnes má liga volno, zítra (v pondělí) je na programu televizní mač mezi Ústí nad Labem a Opavou.

Nymburk naplnil očekávání a přijel si pro povinné dva body do Jindřichova Hradce. U Vajgaru však mistrovi zprvu pšenka nekvetla: Nadšeně bojující Jihočeši vedení skvělým DeAndre Upchurchem vedli po 3,5 minutách 15-6 a mladý Američan si s obranou Nymburku dělal doslova, co chtěl. Hostující kouč Amiel si musel vzít oddechový čas, aby své hráče upozornil, že takto by to dál nešlo. Nymburk začal lépe pracovat s podkošovými hráči a také doskakovat a záhy mu pomohla i náhoda v podobě nepříjemného zranění domácího tahouna Jiřího Šouly. Ten musel opustit palubovku už po čtyřech minutách a 19 sekundách po těžkém zranění kotníku. Délka jeho absence zatím není známá.

Nymburk každopádně ještě do konce úvodní periody otočil skóre a mezitím LIONS přišli o dalšího svého lídra – kapitána Stanislava Zuzáka, jenž šel povinně odpočívat kvůli úderu do zad. Nymburk postupně přebral otěže zápasu a po slušném výkonu dvouciferných střelců Raye (17), Barače (19), Peterky (14), Berishi (11) a Vyorala postupně vedl v poločase 37-56 a nakonec zvítězil rozdílem dvou tříd nad sedmičkou statečných Jihočechů 75-111. Nymburk dominoval na doskoku (22-49!) a propastný byl také rozdíl mezi střelbou za dva body: Zatímco hosté proměňovali dvoubodové pokusy s 67 % úspěšností, domácí pouze s 31 %. Kometou v jindřichohradeckém dresu byl pouze DeAndre Upchurch, autor 36 bodů při střelbě z pole 11/19.

Bez Sullivana a Pumprly to nejde

Znovu bez lídra Briana Sullivana a defenzivního specialisty Radka Pumprly nastoupili Brňané k derby s Olomouckem. Po jakž-takž vyrovnané první periodě (15-20), hosté zcela rozhodli ve čtvrtině druhé. Na Hanácích byla vidět touha zvítězit a přiblížit se vyrovnané bilanci výher a porážek. Zatímco Brno nemělo svého nejlepšího střelce, Olomoucko se mohlo spolehnout na Jona-Christophera Fullera, jenž zapsal 11 ze svých 31 bodů právě ve druhé desetiminutovce. 7 bodů přidal kapitán Michal Křemen a Hanáci ovládli tuto periodu poměrem 12-31. V poločase tedy vedli o 24 bodů a utkání bylo prakticky rozhodnuto. Domácí špatně doskakovali, propadli v této činnosti 30-47. Vedle Fullera se v hostujícím dresu dařilo i pivotům Mitchellovi (16 bodů a 14 doskoků) a Čohadarevičovi (15 bodů a 9 doskoků). Za Brno držel bodový prapor rozehrávač Kozina, jehož 23 bodů (a 6 doskoků) je jeho kariérním maximem v NBL.

„Máme radost, že jsme v Brně vyhráli. Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Musím říct, že nám hodně pomohlo, že dneska nehrál Sullivan, protože Brno se Sullivanem je úplně jiný tým než Brno bez Sullivana. Děkujeme divákům, kteří přijeli z Prostějova a kteří nás po čtvrtečním špatném výkonu podpořili,“ byl spokojen kouč Olomoucka Predrag Benáček.

„Velmi jednoduše. Oni byli dneska ti lepší. Souhlasím s tím, co říkal trenér hostů. Jsme úplně jiný tým, když hrajeme bez Pumprly a Sullivana. Pokud je Sullivan na hřišti, hrozí soupeřům jeho tříbodové střely,“ kroutil hlavou domácí lodivod Dejan Jakara.

Tuři už pátí

Svitavy už odmítají rozdávat výhry, takže si za svou šestou v sezoně šli hned od prvních minut – tedy konkrétně od poloviny první čtvrtiny. Východočechy nastartoval trojkou Roman Marko a šňůrou 10-2 se dostali na koně. Tuři si dobře půjčovali míč, proměňovali otevřené střely a po první části zaslouženě vedli 27-15. První poločas by mohla domácí hru charakterizovat výtečná úspěšnost střelby z pole, která dokonce atakovala 65 %. Domácí si dvouciferný náskok hlídali po většinu utkání, dobře bránili a Sovy od vyšší ztráty držel jen výborný Bookert (v zápase 21 bodů) se Sehnalem a Madsenem (oba po 14). Po změně stran domácí vedli místy až o 20 bodů a kouč Růžička dal prostor i hráčům z lavičky. USK ještě v poslední periodě zkorigoval výsledek na přijatelných minus 9. Základem pro konečné skóre 87-78 byly i čtyři trojky Pražanů, kteří v posledním kvartálu zaměstnali koš Svitav 28 body. Nejlepším domácím střelcem byl s 19 body Pavel Slezák, který aktuálně hraje ve vynikající formě. Svitavy se po tomto triumfu dostaly už an páté místo tabulky s bilancí 6-5, stále však patří spolu s USK (5-5) k jejímu vyrovnanému středu.

Výsledky:

Basket Fio banka J. Hradec – ČEZ Basketball Nymburk 75:111 (23:29, 14:27, 20:33, 18:22)

Body: Upchurch 36, Stegbauer 11, Bašta 9, Novák 6, Fait 4, Zuzák 4, Fical 3, Kantůrek 2 – Barač 19 (8 doskoků), Ray 17, Peterka 14, Berisha 11, Vyoral 10, Kříž 9 (9 doskoků), Benda 8, J. Bohačík 7, Lawrence 5 (8 asistencí), Godfrey 5, Pumprla 4, Kolář 2
Doskoky: 22 – 49
Trojky: 12/26 – 7/20
TH: 17/20 – 20/22
Asistence: 18 – 25
Ztráty: 19 – 17
Fauly: 17 – 20

mmcité+ Brno – BK Olomoucko 63:94 (15:20, 12:31, 22:19, 14:24)

Body: Kozina 23 (6 doskoků), Nehyba 14, Primorac 9 (8 doskoků), Kereselidze 5, Mays 5, Tomanec 5, Vašát 2 – Fuller 31 (8 doskoků), Mitchell 16 (14 doskoků), Čohadarevič 15 (9 doskoků), Šepa 13, Močnik 10 (9 asistencí), Křemen 7, Sehnal 2