Olomoucko vyloupilo Opavu, Nymburk řádil po přestávce | Probasket.cz

Olomoucko vyloupilo Opavu, Nymburk řádil po přestávce

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔5.11.2017

Ve všech třech sobotních duelech Kooperativa NBL se radovali hosté, přičemž triumf Olomoucka v Opavě lze označit jako největší překvapení dosavadní části ligy.

Ještě v poločase si diváci na Dašické užívali vyrovnaného skóre. Jejich miláčci hráli i bez Burnetta s mistrem vyrovnanou partii a „nováček“ v pardubickému dresu Jiří Welsch se mohl jen potutelně usmívat. Beksa byla do té doby neobyčejně produktivní v útoku: Za poločas potopila pět trojek (po dvou Kohout s Potočkem) a střílela z pole s výtečným procentem úspěšnosti (65 %).

Po přestávce ale nastoupil jakoby úplně jiný Nymburk. Najednou byl pro domácí nadlidský problém vstřelit soupeři koš, tak skvělá byla defenziva mistra. Hosté začali odskakovat od sedmé minuty třetí čtvrtiny – od té doby do konce zápasu totiž povolili Pardubicím pouhých 10 bodů! Domácí kapitán Nečas ještě stihl vyrovnat na 63-63, ovšem pak přišly velké chvíle guarda Kendricka Raye. Američan do konce třetího kvartálu vysázel tři trojky a zatímco domácí bodové příspěvky vázly, ujal se Nymburk vedení 63-72. Naleptané Pardubice definitivně rozložil v úvodu poslední desetiminutovky Kříž s Bohačíkem a hosté si dokráčeli pro na první pohled pohodové vítězství 73-95.

Nymburk dominoval na doskoku (42-29) a i ve střelbě trojek (13-6). Nejlepším střelcem mače se stal se 24 body Ray, jehož následoval 17-bodový Martin Peterka. Nejlepším z pardubických byl zkušený křídelník Dušan Pandula se 13 body. Jiří Welsch se při své premiéře musel spokojit se 4 body a 2 doskoky za 15 minut ve hře.

„Byl to fyzicky náročný zápas. Skoro celou dobu se hrálo rychle nahoru dolů, a protože jak my, tak Nymburk, rádi hrajeme rychle dopředu, byly rozhodující protiútoky. V prvním poločase jsme hráli dobře a poměr bodů z protiútoků byl 17-9. Z mého pohledu byla nejdůležitější ta část, kdy jsme nedokázali kontrolovat náš obranný doskok a dali jsme hostům spoustu druhých šancí ke skórování. První poločas jsme odehráli velmi dobře, ve druhém nám došly síly a nedokázali jsme udržet výkon z první půle,“ řekl trenér Pardubic Levell Sanders.

„Škoda, že to dopadlo takovým rozdílem, ale Nymburk asi vyhrál zaslouženě, nebudeme si nalhávat, že ne. Myslím, že v prvním poločase bylo ve hře mnoho energie od obou týmů, hlavně z naší strany. Začali jsme agresivně, hráli jsme výborně. Zápas se zlomil na konci třetí čtvrtiny, kdy Nymburk odskočil – rozhodující byly jeho útočné doskoky a body, které soupeř skóroval z druhých šancí, a potom také individuální výkony některých jeho hráčů,“ navázal na komentář svého kouče Jiří Welsch.

„Rád bych pogratuloval svým hráčům. Po první půli jsem jim v šatně řekl, že je to jako Letní liga, každý si skórovat, jak chtěl, a oboustranně to byla katastrofa v obraně. Také jsem do druhého poločasu řekl, že se musíme zlepšit v obraně, což nakonec rozhodlo zápas,“ usmíval se lodivod Nymburku Oren Amiel.

„V prvním poločase to byla přestřelka, padlo hodně bodů, obrany moc nefungovaly. Z našeho pohledu se to naštěstí trochu zlepšilo ve třetí čtvrtině, vybudovali jsme si náskok a nakonec to dotáhli k výhře o 20 bodů. Jsme za to rádi, protože tady v Pardubicích se hraje těžko, v minulých dvou sezonách jsme tady prohráli. Nechtěli jsme to připustit znovu a jsme rádi, že jsme vyhráli,“ podotkl nymburský Martin Peterka.

Fuller rozesmutnil Opavu

Americké křídlo Jon-Christopher Fuller 16 body v poslední čtvrtině uťal naděje Opavy na výhru v zápase s jeho Olomouckem. Slezané po většinu utkání dotahovali mírné manko. Nedařila se jim střelba za tři body, a tak ještě na sklonku třetí části hostující obr Mitchell zvyšoval na 67-61 pro svůj celek. Jenže tou dobou se uplatnil Václav Bujnoch, jenž svou aktivitou přitáhl rozdíl na jediný bod (66-67). S takovýmto skóre se začínala poslední perioda a diváci v hale mohli jásat po koši Šiřiny. Opava v té chvíli po dlouhé době v zápase vedla a když se o 40 sekund na to trefil znovu Bujnoch na 72-69, zdálo se, že vidíme rozhodující pasáž hry a Opava už vítězství nepustí.

Opak byl ale pravdou. Skvělý Fuller se od těchto chvil takřka nemýlil a spolu se Sehnalem a Močnikem otočil na 76-78. Olomoucko bylo v té chvíli už v bonusu, zatímco Opava (střílející za celý zápas jen osm šestek s mizernou úspěšností 37,5 %) byla k této výhodě na hody daleko (Olomoucko mělo jen jeden faul týmu). Fuller zvýšil už na 76-84 a Hanáci si už toto vedení dvě minuty před koncem dokázali pohlídat. Tým kouče Benáčka slaví teprve třetí triumf v této sezoně, Opavě k šestému naopak nepomohlo ani 28 bodů Martina Gniadka, resp. 14 bodů a 10 přihrávek Jakuba Šiřiny. Za Olomoucko se kromě 23 bodů Fullera blýskl 20 body ještě Močnik a double-doublem za 19 bodů a 10 doskoků Mitchell.

Děčínské torzo znovu uspělo

I bez trojice Houška Houška Halada dokázal Děčín zvítězit v Brně. Pro svěřence kouče Budínského to bylo velmi cenné a celkově čtvrté vítězství v sezoně. Hosté položili základ pro triumf už v první periodě, jíž ovládli poměrem 30-18. Králem byl na jihu Moravy rozehrávač Lukáš Feštr, jenž nastřílel 18 bodů. Nabyté vedení si Válečníci udržovali a s výjimkou samotného závěru Brňany k ničemu nepustili. Ve 39. minutě sice nadvakrát snižoval nejlepší domácí střelec Sullivan (24) na 78-80, resp. 80-82, jenže pak přišla Feštrova úspěšná střela z dálky na 80-85, což domácím v konečném důsledku nakonec zlomilo vaz. Primorac s Maysem se sice za stavu 82-85 snažili trojkami vyrovnat, ale takové štěstí, jako měli hráči mmcité+ na Folimance, tentokrát nepřišlo. Ondřej Šiška naopak jistil triumf Děčína trestným hodem na konečných 82-86. Děčín těžil z lepší střelby trojek (7/17 oproti 5/26 brněnským) a Brnu nebyly nic platné ani double-doubly Primorace (20 bodů a 11 doskoků) a Mayse (15 bodů a 13 doskoků).