1. liga: Košíře stále v čele, Zachrla s triple-doublem!

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔24.10.2017

Roman Zachrla pomohl nasázet stovku Opavě a jeho Šlapanice trůní na druhém místě ve skupině B za dosud neporaženými Královskými Sokoly. Ve skupině A pokračují ve své dominanci Košíře, před nimiž se nesklonilo ani béčko Nymburka.

Výkon z říše snů předvedl na palubovce Opavy B zkušený šlapanický power forward Roman Zachrla. Třicetiletý hráč si došel pro triple-double za 26 bodů, 11 doskoků a 11 přihrávek a měl zásadní podíl na triumfu jihomoravského mužstva ve Slezsku. Hosté o svém úspěchu rozhodli až v závěrečné periodě, do níž vstupovali v pětibodovém vedení (68-73). Hvězdami posledních minut byli Müller se Šmídem, kteří se složili na 25 ze třiceti bodů svého mužstva. Opavu zlomily především tři trojky hostů v rozmezí pěti minut. Povinnou výhru slaví i Královští Sokoli, kteří přehráli venku Snakes Ostrava. Domácí se museli obejít bez dvojice „pendlů“ z Opavy Kouřila a Bujnocha přesto favorita soutěže zle trápili a Východočeši zlomili odpor Snakes až v poslední pětiminutovce a zvítězili 66-82.

Porážky olomouckých klubů

Stále bez výhry je naopak UP Olomouc. Hanáci si pro pátou porážku v řadě přijeli (bez Pavla Nováka) do Pardubic, kde znovu špatně bránili a nepomohlo jim ani 27 bodů Martina Vaňáka a celkově 11 trojek. Béčko Pardubic jich totiž potopilo dokonce 14, což v kombinaci s slepší střelbou domácích za dva body rozhodlo tento duel. Podobně jako UP se vedlo i olomouckému rivalovi Basketbalu Olomouc. Ten sice letos může počítat se svou staronovou podkošovou hvězdou Jakubem Sedlákem, ale ani tento 209 centimetrů vysoký pivot těsné porážce ve Zlíně nezabránil. Sedlák zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a s validitou 40 byl v tomto ohledu druhým nejužitečnějším hráčem 5. kola. Olomouc se přitom ještě na začátku 33. minuty Šmerdou dostala do vedení 56-58, poté ale hráli jen Ševci, kteří velebí dvojici Brychta – Krutílek, která těsnou koncovku utkání dokázala svou přesnou muškou překlopit na stranu Zlína.

Nový Jičín spasil Leczo

Překvapení se událo v Prostějově, kde loupil Nový Jičín. Svěřenci Davida Hájka uspěli díky výbornému druhému poločasu, v němž domácí mladé Orly ubránili na 26 bodech. O samotné rozhodnutí se postaral pivot Jan Leczo, jenž šesti body v řadě v rozmezí 36.-38. minuty poslal hosty do vedení 59-65. Tou dobou domácí vyšli tři minuty bodově na prázdno a závěr si už Severomoravané, posíleni mj. ostravskými 17-bodovými Klímkem a Leczem, nenechali sebrat. Prostějov se tak dostal na bilanci 2-3, zatímco Nový Jičín ji má přesně opačnou – 3-2.

Košíře využily oslabení Nymburka

Košíře neustále pokračují ve své dominanci, což tentokrát odneslo béčko Nymburka. Středočeši nemohli nasadit dvojici Dlugoš – Stagbauer, která plnila povinnosti v dresu Jindřichova Hradce a zkušenosti na straně Basketu Košíře se projevili. Nymburk se sice dobrou aktivitou Kotáska a Kováře držel dlouho na dostřel, ale šňůra 3-13 ze začátku poslední desetiminutovky byla pro domácí smrtící. Pro Nymburk to byla teprve první porážka v sezoně. Za Košíře řádil pivot Matěj Bernáth, jenž nymburský koš zaměstnal 20 body a přidal i 9 doskoků. V pražském derby zdolalo béčko USK Sokol Pražský po výborném výkonu dvojice Farský – Samoura. Na Folimance si domácí vytvořili mírný náskok díky výborně zvládnuté třetí čtvrtině. Sovy ji vyhrály 23-11 a ani mocný finiš Sokola už je o dva body nepřipravil.

Honomichl hráčem kola

Ve velmi dobrých domácích výkonech pokračuje i Vysočina, která o 17 bodů přehrála GBA – navzdory pouhé jedné trefené trojce a 25 bodům a 11 přihrávkám Marka Welsche. Hosté ale stačili za zápas nakupit 22 ztrát, čímž Vysočině vedené dvojicí Bubák – Krajcigr (dohromady 45 bodů) velmi usnadnilo situaci. Hladné vítězství (celkem 4. v sezoně) prožili i basketbalisté Litoměřic, kteří porazili Sokol Žižkov venku rozdílem dvou tříd 45-72. A konečně Plzeň uhájila domácí palubovku, když nedala šanci Písku (86-64). Za Západočechy řádil Martin David (27 bodů) a Václav Honomichl, jenž byl s užitečností 41 hráčem kola. Plzeňský rozehrávač pomohl 22 body, 8 doskoky a 7 asistencemi. Hosty z Písku tradičně držel Petr Šlechta, ale i jeho 31 bodů bylo málo.