eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Basketbalová kauza má první výsledky. Disciplinárka vyloučila Kralupy a Spartu ze soutěže

📁 Články, Domácí soutěže, Ostatní domácí soutěže, Topstory 🕔8.3.2017
Basketbalová kauza má první výsledky. Disciplinárka vyloučila Kralupy a Spartu ze soutěže

Taktizovaly, ale nedomyslely důsledky. Kauza týmů 1. ligy žen, která je hodně propíraná v médiích, má výsledek. Rozhodnutím Disciplinární komise ČBF byly Kralupy nad Vltavou a BA Sparta Praha vyloučeny z 1. ligy žen. „V závěru utkání došlo u obou celků k chování, které je v rozporu s etickými pravidly basketbalu a fair play,“ píše se v tiskové zprávě Disciplinární komise ČBF. Oba kluby se mohou proti rozhodnutí odvolat.

Co se přesně stalo? V posledních minutách zápasu 20. kola v Kralupech oba celky naprosto změnily chápání basketbalu. Místo vítězství se snažily o úplný opak. Hlavně nevyhrát. To vše kvůli taktice o postavení družstev v tabulce. Frašku odstartovaly hráčky Kralup, které trefily vlastní koš jako první. Od té chvíle fanoušci sledovali nesmyslné klání. Úmyslné zahazování trestných hodů, obrana koše soupeřek v podání jak Kralup, tak Sparty. „Ve vystupování obou celků bylo prokazatelně několik faktorů, které ukazovaly na to, že ani jeden z nich nechce utkání z různých důvodů vyhrát,“ stojí ve zprávě komise.

Kromě vyloučení družstev z play-off mají problém také trenéři. Podle zprávy disciplinárky obdrželi domácí Lukáš Rob, tak hostující Marcela Krämer dvouměsíční nepodmíněné tresty v podobě zákazu činnosti. Také zúčastněné hráčky dostaly jednozápasový distanc. Aféra však ještě není u konce. Oba kluby se mohou proti rozhodnutí komise odvolat. Dle závěrů se předpokládá, že tak aktéři učiní.

Do zápasu nastoupily normálně

S kauzou přišli jako první redaktoři deníku Sport. Následně jej převzala i další velká média včetně České televize. Už v úterý na kauzu reagovala Radana Hniličková, organizační pracovnice Kralup. „Potřebovali jsme vyhrát o devět bodů, abychom šli z lepšího místa do play-off. Chtěli jsme tedy zápas uhrát na plichtu, aby se prodlužovalo,“ argumentovala pro deník Sport. Podle Hniličkové byl první vlastní koš neúmyslný, protože hráčka byla v „laufu“. Podobně vysvětlovala i zahozené trestné hody, které by však umožnily Kralupům získat vytoužené prodloužení. „Holky byly přemotivované. Ony to chtěly nahodit, doskočit a dát,“ dodala Hniličková pro sportovní deník.

Serveru proBasket.cz se vyjádřila Karolína Malečková, rozehrávačka Sparty. „Mluvila jsem o tom jen já s trenérkou, že do zápasu nastoupíme normálně a kdybychom prohrávaly, tak že to nebude vadit,“ sdělila Malečková. „Vím, bylo to špatně, a rozhodně se takové věci v basketbalu nemají dít,“ omlouvala se mladá rozehrávačka. „Byla to hloupost a za hloupost se platí,“ dodala.

Rozhodčí na trest čekají

Svůj díl viny nesou i rozhodčí. Dvojice Karel Anton a Jindřich Zámostný měla podle pravidel udělovat za toto jednání postihy, které mohly vést až k technickým chybám. Tím by k nastalé situaci nejspíš nedošlo. Závěry Disciplinární komise však případné tresty pro rozhodčí neobsahují. Dá se očekávat, že o tom rozhodne Česká asociace basketbalových rozhodčích.

Pokud se kluby proti rozhodnutí komise odvolají, zápasy play-off sehrají. O to pikantnější je, že zmiňované celky nastoupí proti sobě. První utkání vyřazovací části by se mělo odehrát už v sobotu 11. března na pražské Spartě.

Zdroj foto: BK Kralupy Junior; bkkralupyjunior.cz

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace