Pardubická lekce Pau-Lacq-Orthez | Probasket.cz

Pardubická lekce Pau-Lacq-Orthez

📁 Články, Evropské poháry, Topstory 🕔11.1.2017

Po jednoznačně nejlepším výkonu v této sezoně si basketbalisté BK JIP Pardubice připsali premiérové vítězství ve skupině O druhé fáze FIBA Europe Cupu. V prvním utkání na domácí palubovce jasně přehráli favorita skupiny, třetí tým nejvyšší francouzské soutěže.

Východočeši šli do utkání s jasným cílem: před vlastním publikem nedopustit opakování úvodní čtvrtiny prvního vzájemného zápasu a také zvládnout závěr utkání, což je stálo úspěch v Maďarsku a Rumunsku. Utkání odstartovalo trojkovou přestřelkou a během pěti minut viděli diváci sedm trojek, z toho pět z rukou domácích hráčů. Činil se zejména Wall, který proměnil tři a výrazně se podílel na vedení Beksy 19:12. Pak však zbytečné ztráty domácích hráčů umožnily soupeři šňůru 13:2 a Pau šlo do druhé čtvrtiny se čtyřbodovým náskokem. Vyrovnané druhé dějství odstartoval trojkou Kohout a to nakoplo jeho spoluhráče k výraznému tlaku a tak v 19. minutě vedli domácí 41:37. V posledních 90 vteřinách této pasáže se opakovala situace z první desetiminutovky a hosté po šňůře 8:0 znovu měli čtyřbodový náskok.

Třetí čtvrtina ale znamenala rozhodný nástup domácích za úspěchem. V jejím závěru Autrey třemi trestnými hody a Kotas trojkou zajistili definitivní náskok červenobílých, kteří si přinesli do čtvrté periody slibný osmibodový náskok. Favorit se ale nechtěl nechat zaskočit a když mezi 31. a 32. minutou úspěšně trojkovali Cooper a po něm i mladíček Cavaliere, přitáhli se hosté na 69:66. Víc jim ale Beksa nedovolila. Naopak, v polovině této čtvrtiny dal o sobě vědět Pandula a když se k němu přidali i výborně hrající Autrey a střelecky výborně disponovaný Burnett, odpoutali se domácí od soupeře, kterému dělaly potíže změny pardubické obrany. Další dvě trojky Panduly, který se vrátil ve velkém stylu, a pátá (z osmi pokusů) Walla už jen orámovaly závěr utkání, které ukončil důrazným nájezdem Burnett.

Hráčem utkání byl domácí Jobi Wall, jehož střelecký účet se zastavil na 21 bodech a navíc si připsal 6 doskoků. Beksa měla ještě další čtyři dvouciferné střelce proti třem Pau. Výbornou formu potvrdil David Škranc, který si začíná vést jako zkušený rutinér. Domácí trenéři se mohli spolehnout na tradiční kanonýry, kterými jsou Dominez Burnett a jeho krajan Lamb Autrey. Francouzský tým táhl především Jean Mipoka, který 15 ze svých 19 bodů nastřílel v první půli. Hodně vidět byli Antywane Robinson a rozehrávač Donell Cooper, který se blýskl 7 asistencemi.

Řekli po utkání:

Levell Sanders (trenér BK JIP): Očekávali jsme hodně těžký zápas. Jsem šťastný, že hráči odehráli takové představení, že odvedli takový výkon. Před zápasem jsem hovořil k týmu v tom smyslu, že musíme hrát opravdu jako tým, pohromadě. A to jsme splnili. Je to velké týmové vítězství. Měli jsme kombinaci dobrého útoku a kvalitní obrany. Hostující trenér určitě říkal svým hráčům o našich střelcích, ale i tak se nám podařilo mít hodně dobrých střeleckých pozic, které jsme proměňovali. Jsem opravdu velmi rád, že jsme vyhráli potom, co jsme prohráli první tři zápasy na soupeřových palubovkách. Je to pro nás  velké vítězství.“

Eric Barthecky (trenér Pau): „Jsme zklamaní, prohráli jsme, ale Pardubice hrály opravdu dobře. My jsme dnes nehráli náš basketbal. Neměli jsme potřebnou koncentraci, nehráli jsme s potřebnou intenzitou, naší hře chyběla kvalita. Udělali jsme spoustu chyb a špatných rozhodnutí. Gratuluji Pardubicím k vítězství.“

Jobi Wall (MVP utkání): „Jsme nadšeni z toho, jak zápas skončil. Pau je skvělý tým a když hrajete proti takovému týmu, musíte hrát skvěle celých 40 minut, abyste měli šanci vyhrát. Myslím si, že jsme měli dobré nasazení po celé utkání a to byl klíč k úspěchu. Trenér nám dal dobrou strategii, dobrý herní plán, včetně změn obrany. Chtěli jsme Pau vyvést z jeho útočného rytmu. Také bych vyzvedl výkon Dušana Panduly, který nám ve čtvrté čtvrtině  hodně pomohl. Souhlasím s trenérem, že je to pro nás velké vítězství.“

BK JIP Pardubice – Pau-Lacq-Orthez 92:77 (21:25, 41:45, 65:57)

Body: Wall 21, Burnett 20, Škranc 13, Autrey 11 (6 as.), Pandula 11, Kohout 7, Švrdlík 6, Kotas 3 – Mipoka 19, Robinson 12, Cooper 11 (7 as.), Koffi 9, Bokolo 6 (6 as.), Chikoko 6, Cavaliere 5, Edwards 4, Goods 3, Okobo 2

Doskoky: 41 – 35

TH: 21/15 – 11/10

Trojky: 13 – 9

Ztráty: 17 – 14

Asistence: 23 – 22