Žabiny ubránily Reisingerovou na sezónním minimu, derby ovládl Hradec

📁 Články, Domácí soutěže, Topstory, ŽBL 🕔30.1.2016

Očekávané východočeské derby okořenilo 18. kolo Bonver ŽBL. Lépe jej zvládly basketbalistky Hradce Králové, které Trutnov, oslabený o kapitánku Milenu Prokešovou, porazily 67:56.

Jasná vítězství získala i obě brněnská družstva. Už v pátek Žabiny zdolaly Karlovy Vary. Domácí opora Maja Vučurovičová nasbírala 24 bodů a 11 získaných faulů, navíc ubránila nejlepší střelkyni soutěže Julii Reisingerovou na 9 bodech. Valosun si jasně poradil s pražskou Slavií.

Šlágr kola dnes sehrály basketbalistky Hradce Králové a Kary Trutnov. Do populárního východočeského derby vstoupily z horší pozice trutnovské hráčky, pouze s osmičlennou rotací a bez opět zraněné kapitánky Mileny Prokešové. Zato domácí mohly využít to nejsilnější, co mají k dispozici.

Do poločasové přestávky probíhal zápas v režii hradeckých lvic. Ve 13. minutě snižovala Fallová svou druhou trojkou v zápase na rozdíl jediného bodu, ale pak se trutnovské nedokázaly přes šest minut prosadit a domácí toho využily. Stará a Zavázalová trefily tři trojky v řadě a určily tempo zápasu.

Svěřenkyně Jozefa Rešetára po poločase zabraly, dotáhly se opět na jediný bod, ale v důležité momenty se hradeckým podařilo tlak soupeřek ustát. Stejně tak i v poslední periodě, když Russellová snížila na rozdíl jediného koše. Definitivní tečku derby daly trojky Zavázalové a Kuthanové v rozmezí jediné minuty. Vítězstvím o 11 bodů Hradec rovněž získal lepší bilanci s velkým konkurentem na špici Bonver ŽBL.

Vučurovičová přibrzdila Reisingerovou na sezónním minimu

Netradičně už v pátek od 12:30 odehrály předehrávku brněnské Žabiny s Karlovými Vary. A zápas se jim náramně vydařil. Domácí byly jasně lepší, už od začátku druhé čtvrtiny jasně dominovaly a navíc využily své podkošové hráčky jak v obraně, tak v útoku. Před poločasem činil rozdíl ve skóre 18 bodů a na to Západočešky nedokázaly zareagovat. Karlovarské hráčky dělaly spoustu chyb a navíc se poprvé v sezóně nemohly zcela spolehnout na svou největší oporu.

Brněnská pivotka Vučurovičová předvedla výborný výkon, na palubovce strávila celých 40 minut. Kromě 24 bodů a 11 získaných faulů dokázala zabrzdit Julii Reisingerovou, která si připsala své minimum v letošní sezóně, pouhých 9 bodů. Zajímavostí je 10 doskoků nejmenší hráčky na hřišti, karlovarské Karolíny Malečkové. Své první body v ŽBL si připsala teprve patnáctiletá Barbora Jindrová.

Jasné vítězství získal i druhý brněnský celek. Slavia přijela na palubovku Valosunu bez Kalii Johnsonové, zato s novou posilou Janis Petersonovou. Ta se teprve rozkoukává, ale na první zápas v dresu Slavie nebude vzpomínat v dobrém.

Valosun nastoupil bez svých mladých hráček, ale vůbec mu to nevadilo. První čtvrtinu vyhrály Brňanky o 18 bodů, po poločasové přestávce svůj výkon ještě vystupňovaly. Rozdíl ve skóre se vyšplhal až na konečných 39 bodů. Slávistky se v letošním roce hodně trápí, od prosincového vítězství v Ostravě prohrály pět utkání v řadě.

Sokol ZVUZ Hradec Králové – Kara Trutnov 67:56 (19:14, 38:26, 50:43)

Stará a Rosenbaumová po 12, Zavázalová a Kuthanová po 10, Effangová 8, G. Andělová 5, Hartigová a Buraová po 4, Křížová 2 – Ovsíková, Russellová a Fallová po 12, Vondráčková 9, Cadyová 7, Pazderová a Miloševová po 2

Trestné hody: 7/12 – 6/10

Trojky: 6/19 – 4/13

Doskoky: 42 – 35

Ztráty: 21 – 19

Fauly: 19 – 16

BK Žabiny Brno – BA Karlovy Vary 63:45 (19:15, 37:19, 48:34)

Vučurovičová 24 a 11 získ. faulů, Horáková 13, Stoupalová 9, Křivánková 8, Giacintová, Holešinská, Vitulová a Dušaničová po 2, Šoukalová 1 – Kušlitová 12, Reisingerová 9, A. Andělová a Řeháčková po 7, Malečková 5 a 10 doskoků, Jindrová 3, Tvrdíková 2

Trestné hody: 10/19 – 5/7

Trojky: 1/7 – 2/13

Doskoky: 34 – 37

Ztráty: 18 – 27

Fauly: 13 – 23

Valosun Brno – BLK Slavia Praha 92:53 (30:12, 53:31, 74:39)

Šujanová 22, Sanfordová 14, Švrdlíková 13, Mrhálková a Sedláková po 10, Adamcová 8, Vojtková 6, Beránková 5, Vlková 4 – Kr. Vaughnová 16, Bartoňová 8, Jakšičová, Dvořáková a Kritscherová po 6, Tesaříková 5, Beronjaová 3, Urbanová 2, Motyčáková 1

Trestné hody: 19/22 – 3/8

Trojky: 3/12 – 2/8