Euroliga: Deset celků slaví postup do TOP 16 | Probasket.cz

Euroliga: Deset celků slaví postup do TOP 16

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔8.12.2014

Skupina A:

Pořádnou přestřelku viděli diváci v Nižném Novgorodu, kam zavítal hlavní favorit na euroligový triumf, Real Madrid. Vyrovnané utkání hosté rozhodli šňůrou 8-0 v období mezi šestou a osmou minutou závěrečné čtvrtiny. Real si touto výhrou definitivně zajistil postup do TOP 16. Jako ve zlém snu si museli připadat hráči a také diváci v kaunasské Žalgirio Areně. Domácí hráči zaznamenali v úvodní desetiminutovce pouhý jeden koš a prohráli ji 2-16. V „low – scoring“ duelu byl čtrnáctibodový deficit pro domácí výběr nepřekonatelným problémem, zvláště, když Efes je zkušeným mužstvem. Svěřenci trenéra Duška Ivkoviče nakonec zvítězili 66-57. Žalgiris v zápase zcela vyhořel při střelbě za dva body, měl při ní nevídaně nízkou 24% úspěšnost. D´or Fischer řádil v zápase Kazaně na palubovce Sassari. Americký pivot zaznamenal 23 bodů (10/11 z pole), 15 doskoků, 3 přihrávky a dva bloky, což mu vyneslo titul MVP 8. kola základních skupin s užitečností 43. Ruský tým měl zápas pod kontrolou, ale od třetí minuty poslední čtvrtiny se začali domácí dotahovat a za stavu 63-65 je mohl David Logan dokonce poslat do vedení. Svou trojku ale minul a na druhé straně pojistil čtvrté vítězství Kazaně košem s faulem právě D´or Fischer.

Výsledky:

Nižnyj Novgorod – Real Madrid 98-101 (23-20, 21-21, 25-27, 29-33)
Nejlepší střelci: Rochestie 22, Kinsey 20 – Rodriguez 19, Nocioni 15
Žalgiris Kaunas – Anadolu Efes 57-66 (2-16, 18-16, 16-16, 21-18)
Nejlepší střelci: Anderson 18, Jankunas 13 – Draper 14, Perperoglou 13
Dinamo Sassari – UNICS Kazaň 68-72 (17-23, 9-17, 16-18, 26-14)
Nejlepší střelci: Logan 17, Sanders 12 – Fischer 23 (15 doskoků), White 14

Skupina B:

Pouhých 21 bodů nastříleli basketbalisté francouzského Limoges Malaze v první polovině jejich vzájemného zápasu. Druhá polovina však byla úplně odlišná: Dvěma trojkami nakopl domácí výběr Jamar Smith a Nobel Bengou-Colo poslal Limoges po 32 minutách hry dokonce do vedení 47-46. Domácí snahu sice na chvíli uzemnil Toolson s Greenem, kteří trojkami otočili na 52-47, ovšem poslední slovo měli domácí: Smith svou čtvrtou trojkou v utkání otočil na 63-61 a jelikož Unicaja minula dva dobré pokusy z pole, museli její hráči faulovat a domácí borci si druhé vítězství v sezoně vzít nenechali. ALBA statečně bojovala v Tel Avivu, ale úřadující euroligový šampion nakonec překvapení nepřipustil. Devin Smith a Brian Randle nastříleli dohromady 47 bodů. CSKA nadělil Cedevitě 60 bodů již v prvním poločase a Chorvaté se tak jistě začali obávat debaklu. Trenér armádního klubu Dimitris Itoudis však po přestávce protočil sestavou a dal šanci hráčům z lavičky a v místy až exhibičním tempu Cedevita prohrála jen 79-97. Do utkání nenastoupil indisponovaný rozehrávač CSKA Miloš Teodošič.

Výsledky:

Limoges – Unicaja Malaga 67-64 (8-17, 13-17, 22-12, 24-18)
Nejlepší střelci: Smith 18, J.P. Batista 14 – Toolson 15, Markovič 11
Maccabi Tel Aviv – ALBA Berlín 95-89 (25-19, 17-27, 26-17, 27-26)
Nejlepší střelci: D. Smith 26, Randle 21 – McLean 16, Hammonds 15
CSKA Moskva – Cedevita Záhřeb 97-79 (32-18, 28-16, 14-19, 23-26)
Nejlepší střelci: De Colo a Weems po 14 – Pilepič 23, Zubčič 14

Skupina C:

Dlouhá dvojka Daniela Hacketta přes rozehrávače Bayernu Antona Gavela rozhodla zápas v Miláně. Ve vyrovnaném střetnutí si zasloužily vyhrát oba celky, ale šťastnější byli nakonec Návrháři. Ti jsou nyní na čtvrtém místě skupiny a k postupu jim stačí porazit Panathinaikos, nebo Zhořelec. Ve šlágru skupiny C si díky skvělé třetí čtvrtině poradil Fenerbahce s Panathinaikosem. Čtyřmi trojkami se v tomto hracím období blýskl průběžně druhý nejlepší střelec Euroligy Andrew Goudelock. Český reprezentant Jan Veselý tentokrát odehrál 21 minut a zaznamenal 12 bodů, dva doskoky a dvě asistence. Debakl o 38 bodů utržili „doma“ basketbalisté polského Zhořelce. Poláci stíhali hrát s favoritem vyrovnaně pouze 14 minut, poté se to, co se dělo na palubovce mohlo klidně nazývat vražděním neviňátek. Tomáš Satoranský odehrál v barvách Barcelony 21,5 minuty a jeho produkce byla následující: 9 bodů, 5 doskoků a 6 asistencí, což znamená skvělou užitečnost 19. Spolu s Bostjanem Nachbarem, jenž trefil všech pět svých trojek byl český rozehrávač nejužitečnějším hráčem Katalánců.

Výsledky:

Armani Milán – Bayern Mnichov 83-81 (20-19, 17-19, 22-22, 24-21)
Nejlepší střelci: Hackett 25, Ragland 14 – Schaffartzik 15, Djedovič 13
Fenerbahce Ülker – Panathinaikos 84-62 (18-18, 18-14, 31-16, 17-14)
Nejlepší střelci: Goudelock 18, Erden 14 – A.J. Slaughter 20, Gist 9
Turow Zhořelec – Barcelona 65-104 (16-20, 11-23, 16-36, 22-25)
Nejlepší střelci: Taylor 17, Chylinski 12 – Nachbar 17, Hezonja 15

Skupina D:

Veledůležité vítězství na palubovce rivala v boji o postup získali basketbalisté Laboral Kutxy. Španělé vedli v Istanbulu v závěru třetího hracího období již o sedm bodů, ale domácí se šňůrou 6-0 opět dotáhli. V polovině poslední čtvrtiny srovnával rozehrávač Galatasaraye Carlos Arroyo na 75-75 a začínalo se od znova. Šňůra 9-2, na níž měl hlavní zásluhu rozehrávač hostů Doron Perkins (7 bodů za dvě minuty) však definitivně Turkům zlomila vaz. Galatasaray (3-5) musí nyní v obou zbývajících duelech zvítězit, neboť má s Kutxou (4-4) horší skóre ze vzájemného dvojzápasu. Že Olympiakos porazil Klajpedu není nic neobvyklého, mnohem zajímavější je jiný fakt. Legendární kariéra řeckého ostrostřelce Vassilise Spanoulise se dočkala překonání dalšího milníku: Rozehrávač v Eurolize překonal hranici 2.500 nastřílených bodů. Spanoulis má na svém kontě nyní 2.508 bodů a na třetího Jaku lakoviče mu nyní schází jen 16 bodů. V Řecku se nyní spekuluje, zda se na třetí místo historických tabulek „evropský Kobe Bryant“ dostane již v příštím duelu s Crvenou Zvezdou. Nejvíce bodů má v Eurolize zatím další žijící legenda – Juan Carlos „La Bomba“ Navarro z Barcelony (3.531). Blízko vyřazení je Valencia, která letos nepodává dobré výkony. Tentokrát svěřenci Velimira Perasoviče nestačili na Crvenou Zvezdu, která si opět díky skvělé defenzivě zajistila účast v TOP 16. Valencia musí nyní bezpodmínečně vyhrát v obou zbývajících zápasech, ale ani tak už nemá postup ve svých rukou.

Výsledky:

Galatasaray – Laboral Kutxa 82-89 (19-19, 19-20, 27-28, 17-22)
Nejlepší střelci: Arroyo 22, Erceg 17 – San Emeterio 25, Heurtel 12
Olympiakos – Neptunas Klajpeda 89-79 (24-19, 23-17, 22-17, 20-26)
Nejlepší střelci: Petway 20, Dunston 15 – Zavackas 15, Butkevičius a Benson 11
Valencia – CZ Bělehrad 68-77 (16-20, 21-22, 15-20, 16-15)
Nejlepší střelci: Dubljevič 22, Ribas 15 – Marjanovič 18 (11 doskoků), Williams 17