Eurochallenge: Známe první čtyři postupující do LAST 16

📁 Články, Evropské poháry, Topstory 🕔5.12.2014

Skupina A:

Roli favorita tento týden bezpečně potvrdil Ulm, jenž bez potíží zdolal švédské Krále ze Södertälje. Hostům nepomohlo ani 21 bodů a 8 doskoků jejich chorvatského křídla Toniho Bizacy. Němci dominovali především ve vymezeném území, z něhož přestříleli hosty 50-24. Třetí vítězství ve skupině A si na své konto připsalo také italské Brindisi, které porazilo Den Bosch. Italové jsou zejména díky skvělé obraně velice blízko postupu, který mohou stvrdit příští týden v Södertälje.

Ratiopharm Ulm – Södertälje 88-62 (26-17, 20-17, 25-23, 17-12)
Nejlepší střelci: Clyburn 18, Hess 11 – Bizaca 21, Jukič 14
Enel Brindisi – Shoeters Den Bosch 76-62 (21-22, 20-10, 20-12, 15-18)
Nejlepší střelci: Denmon 20, Mays 14 – Denson 17, B. Curry 9

Skupina B:

Jiskřičku naděje pro své postupové plány vykřesali basketbalisté Lukoilu Sofia. První výhru Bulharů zažil na vlastní kůži maďarský Körmend. Hosté začali dobře a už v první půli si vypracovali čtrnáctibodové vedení. Velmi k tomu pomohlo duo Američanů Charles Thomas – Terry Smith, které se postaralo o 38 bodů Lukoilu. Poslední dvě kola budou v této skupině ještě hodně zajímavá, zvláště když ve druhém utkání Tartu Rock porazil Energii Rovinari. V defenzivním klání domácí Estonci nastříleli závěrečných 11 bodů a touto šňůrou v posledních dvou minutách si zajistili třetí triumf v Eurochallenge. Pět z těchto 11 bodů vstřelil SG Tanel Kurbas. V dalším kole čeká Tartu Rock cesta do Sofie, zatímco Energia přivítá v souboji dvou týmů s bilancí 2-2 Körmend.

Körmed – Lukoil Akademic 63-76 (11-17, 16-24, 23-19, 13-16)
Nejlepší střelci: Popadič 16, Richards 14 – Thomas 20, Smith 18
Tartu Rock – Energia Rovinari 66-59 (12-16, 11-8, 20-20, 23-15)
Nejlepší střelci: Eichfuss 18, tři hráči po 9 bodech – Miloševič 18 (10 doskoků), Watson 17

Skupina C:

58 doskoků Borasu katapultovalo Švédy k dvacetibodovému vítězství nad dánským Aarhusem. O plných 20 z nich se zasloužil jejich power forward Christian Maraker, jenž k nim přidal i 22 bodů, což bohatě stačilo na titul MVP 4. kola. Domácí obrana byla natolik výtečná, že povolila Dánům střílet z pole pouze s 29% úspěšností. Hosté jsou po čtvrté porážce odsouzeni k nepostupu do LAST 16. Frankfurt zničil ve třetí čtvrtině belgický Aalstar 27-6 a celkově soupeře porazil 80-58. Okapi tak prohrál poprvé v této sezoně v Eurochallenge. O postup si to rozdá trojice Frankfurt (2-2), Boras (3-1) a Okapi Aalstar (3-1).

Boras – Bakken Bears Aarhus 90-70 (26-17, 27-20, 22-12, 15-21)
Nejlepší střelci: Maraker 22 (20 doskoků), McKnight 20 – Acker 25, Bergstedt 9 (10 doskoků)
Frankfurt – Okapi Aalstar 80-58 (22-18, 12-20, 27-6, 19-14)
Nejlepší střelci: Cobbs 20, Barthel 16 – Johnson 15, Braun 14

Skupina D:

Šlágr čtvrtého kola ve skupině D měl až nebývale jasný průběh. Turecký Tofas dokázal se Saratovem držet krok pouze 15 minut a poté to již byla naprostá „one team show“ účastníka VTB ligy. Domácí stříleli z pole o více než 20 procentních bodů hůře a nepomohlo jim ani 16 útočných doskoků. Ruský celek vyhrál naprosto zaslouženě si zajistil postup do LAST 16. Bez vítězství je stále rumunská Oradea, jež po špatném startu do utkání podlehla Astaně, v jejímž dresu tentokrát nedostal tolik prostoru ex-nymburský pivot Rašid Mahalbašič. O body se tak starali zejména tři američtí legionáři Calathes, Johnson a Brown, kteří se složili celkem na 58 bodů Astany. Hosté nastříleli hned 16 trojek z 27 pokusů a na to Rumuni jen těžko mohli najít protizbraň. Ve zbývajících kolech si to o postup rozdá dvojice Tofas – Astana.

Tofas Bursa – Avtodor Saratov 66-101 (26-22, 13-31, 7-29, 20-19)
Nejlepší střelci: Qvale 18, Wood 11 – Downs a Chappell po 19
CSM Oradea – BC Astana 74-83 (17-29, 19-15, 17-23, 21-16)
Nejlepší střelci: Subotič 16, Dillon a Pantič po 10 – J. Johnson 23, J. Brown 18

Skupina E:

Navzdory 42 bodům Roberta Arnolda porazilo Nantere Kataju 102-92 a Francouzi slaví postup do LAST 16. Domácí potvrdili svou dominanci v Eurochallenge a po patnáctibodové výhře v první čtvrtině se hrál bezstarostný basketbal, který se divákům musel líbit. Postup potvrdil i Mons. Belgičané zdolali Benficu a protože Portugalci mají v dvojzápasech s Monsem dvě porážky, postupová hádanka je v „éčku“ tedy rozluštěna. Benfica vyhořela střelecky, její úspěšnost z pole byla pouze 29%.

JSF Nantere – Kataja Basket 102-92 (31-16, 23-28, 25-31, 23-17)

Nejlepší střelci: Shuler 22, Passave-Ducteil 21 – R. Arnold 42, Holloman 14

Mons – Benfica 92-63 (22-21, 21-7, 18-18, 31-17)
Nejlepší střelci: Smith 17, Battle 14 – Slay 19, R. Thomas 18

Skupina F:

Basketbalisté Kluže ve čtvrtém kole opět prohráli. Tentokrát s rakouským Güssingem, jehož hráči jsou blízko postupových bran. V týmu trenéra Matthiase Zollnera se objevilo hned pět dvouciferných střelců. Rakušané na svého soupeře „vlétli“ hned od začátku a odměnou jim bylo čtrnáctibodové vedení po první desetiminutovce. Domácí se nikdy nepřiblížili na víc, než na sedm bodů rozdílu a dá se říci, že zaslouženě prohráli. Osm statečných z Paksu málem dosáhlo senzace. Favorit z Trabzonsporu byl v úterý k poražení, chybělo málo. Po pěti bodech v řadě od Robersona v šesté minutě poslední čtvrtiny vedl maďarský celek 71-65, avšak hosté šňůrou 11-0 zcela otočili skóre a domácí outsider se již z tohoto šoku v posledních dvou minutách nevzpamatoval. Trabzonspor tak rovněž slaví postup.

Kluž – Magnofit Güssing 68-81 (12-26, 17-14, 14-14, 25-27)
Nejlepší střelci: Baciu 14, Millage 13 – Taylor 19, Klepeisz a Dunn po 14
Atomerömü Paks – Trabzonspor 78-82 (16-18, 22-19, 17-18, 23-27)
Nejlepší střelci: Roberson a Jones po 14 – Hardy 16, Marshall 14

Skupina G:

Důležitý krok k postupu udělali basketbalisté Le Mans, kteří zvítězili v Antverpách. Po třech čtvrtinách byl stav vyrovnaný 66-66. Hosté poté lépe stříleli a Obrům v utkání nepomohlo ani 21 útočných doskoků. Hráči Le Mans ztratili navíc pouze pět míčů. Kataja vedla ještě necelé čtyři minuty před koncem utkání v Bielle 76-70 a směřovala k důležitému druhému vítězství. Domácí Ben Raymond ovšem šesti body pomohl ke šňůře 9-0 a Italové s vypětím všech sil uhájili domácí palubovku po výsledku 82-78. Mají nyní v tabulce skupiny G podobně jako Le Mans bilanci 3-1.

Antverpy – Le Mans 78-87 (18-25, 19-21, 29-20, 12-21)
Nejlepší střelci: Pearson 24, Fogg 18 – Beaubois 25, Ignerski 19
Biella – Kataja 81-77 (29-23, 7-22, 22-19, 23-13)
Nejlepší střelci: Voskuil 25, Raymond 18 – Jefferson 23, Simms 19

Skupina H:

První triumf v Eurochallenge slaví i poslední tým skupiny H, Tsmoki Minsk. Jeho dvanáctibodová výhra nad tureckým Ušakem se narodila prakticky v úvodních 30 minutách, v nichž se Bělorusům postupně povedlo vybudovat vedení o 18 bodů. 22 body k němu pomohl lídr týmu, rozehrávač Branko Mirkovič. Minsk však ještě čeká pořádně těžký dvojzápas o postup v litevském Šiauliai a doma s Krasnojarskem. Pokud chtějí hráči z běloruského hlavního města postoupit, musí oba týmy porazit. Jediná výhra chybí k postupu Krasnojarsku. Svěřenci trenéra Karadžiče zdolali i díky 67% úspěšnosti střelby za dva body Šiauliai a s bilancí 3-1 vévodí „háčku“.

Tsmoki Minsk – Ušak 85-73 (23-15, 27-22, 22-17, 13-19)
Nejlepší střelci: Mirkovič 22, Maras a Kudravcev po 14 – Buckner 16, Fells 14
Jenisej Krasnojarsk – BC Šiauliai 95-79 (22-18, 27-18, 25-25, 21-18)
Nejlepší střelci: Kikanovič 19, Sergejev 16 – Leonavičius 15, Jucikas a Olander po 12