1. liga mužů hlásí kompletní 3. kolo | Probasket.cz

1. liga mužů hlásí kompletní 3. kolo

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔6.10.2014

V tomto hracím období se udály převážně výhry favoritů, ale také několik překvapení.

Skupina Západ

BK Lokomotiva Plzeň – Slavoj BK Litoměřice 72:84 (14:20, 34:38, 55:57)

Zápasem kola na Západě bylo střetnutí každoročně silné Plzně a letošní počáteční komety z Litoměřic. Po tři čtvrtiny bylo utkání vyrovnané, možná proto, že ztráty v sestavě počítali oba trenéři. Důležitost chybějících hráčů nakonec pocítila výrazněji Lokomotiva. Bez důležitých členů jako Honomichl, Pecka nebo Frána se v poslední kvartě ukázala jako důraznější rotace Litoměřických, která měla více sil a přes veškerou snahu domácích nedovolila byť ani malé drama. Duel to nebyl příliš pohledný, účel proto světil prostředky. Slavoj tak nečekaně slaví třetí zářez v řadě a vede tabulku se šesti body.

Body: Říha 14 a 6 asistencí, Suchý 14, Froňek 12 – Klimeš 24 a 10 doskoků, Kubizňák 23 a 2 bloky, Novák 14

Sokol Pražský – GBA Sparta Praha 80:66 (19:12, 44:20, 60:42)

Dalším neporaženým celkem je po víkendu Sokol Pražský. Ten v derby setnul spartaňskou GBA. Hosté přijeli pouze v sedmi statečných a hned od úvodu nestíhali na obou stranách palubovky. Sokol drtil soupeře aktivitou a výborným útočným doskokem. V poločase, dokonce i po třech periodách, se zdálo být rozhodnuto. Jenže vedoucí soubor pod dojmem nedostižného náskoku usnul na vavřínech a Sparta se dotáhla na -8. To byl však pro Sokol Pražský dostatečný impuls, aby se vzpamatoval, a rozdíl ve skóre nadále neklesal, ba naopak.

Body: Štěpánek 28, Tomas 24 a 12 doskoků a 5 asistencí, Brůha 8 a 18 doskoků – Pekárek 21, Gluditis 19, Aiden 7

Kara Trutnov – BC Vysočina 86:73 (28:15, 45:35, 68:54)

Nejjasnějším střetnutím Západu se stalo to paradoxně na východě Čech. Místní Kara Trutnov nedala šanci Jihlavě a prakticky o osudu rozhodla již po 1. desetiminutovce. Nutno ovšem podotknout, že Vysočina přicestovala pouze o kolektivu čítajícím osm jmen, z nichž byla výrazná část tvořena juniory. Ti navíc odehráli svůj ligový part těsně před odjezdem do Trutnova, a to ještě za úspěšně uspíšeného začátku. Přes tyto všechny patálie byl ale zbytek zápasu vyrovnaný a mladíci v jihlavském dresu rozhodně nezklamali.

Body: Kaša 15, Velenský 14, Linhart 12 – Číha a Strážnický 18, Krajcigr 16

Sokol Vyšehrad – BK Kondoři Liberec 72:54 (15:22, 36:28, 50:36)

Všechna utkání 3. kola na Západě skončila dvouciferným vítězstvím pro daná družstva. Nejvýraznější se poté událo na hřišti Sokolu Vyšehrad, přestože tak nejdříve vůbec nevypadalo. V bitvě dvou klubů, které zatím neokusily chuť plnobodového zisku, začali lépe liberečtí Kondoři a vcelku hladce opanovali 1. čtvrtinu. V dalším průběhu ale favorizovaný Vyšehrad přebral otěže, do poločasové přestávky otočil skóre ve svůj prospěch a neměl sebemenší problém jej navyšovat až na konečných osmnáct bodů. Liberec tak zůstává jediným mančaftem s 0 na kontě výher.

Body: Zídek 19, Štěrba 10 a 3 bloky, Rozkot 10 – Heinzl 13, Němeček 11, Jelínek 8

Skupina Východ

BK Opava „B“ – JBC MMCITÉ Brno 89:83 (21:23, 50:40, 75:65)

První úspěch v novém ročníku zažila rovněž opavská rezerva. S brněnským JBC se však celkem nadřela. V úvodu bylo lepší mužstvo z druhého největšího města České republiky a místy vedlo až o sedm. Solidní přestřelka ale přeci jen více vyhovovala Opavským, kteří postupem času přebrali iniciativu a například ve 2. periodě šňůrou 12:0 naprosto změnili vývoj. Dvouciferný break si slezské „béčko“ drželo dlouhou dobu, šance pro Brňany se nicméně přesto vyskytla. V poslední půlminutě se málem servali Dihel a Matějka na straně Opavy a Šír z Brna. Z nabízené výhody po sérii nesportovních chyb Brno ovšem vytěžilo pouze dva body za proměněné šestky. V Opavě mohla propuknout radost.

Body: Matějka 19, Mičunek 15 a 11 doskoků, Ihring 14 – Kozina 16 a 7 asistencí, Nehoda a Šír 15

Basketbal Olomouc – SKB Zlín 57:68 (16:15, 31:42, 53:54)

Jediným týmem, jenž zatím na Východě konkuruje supersilnému Hradci Králové, je lehce nečekaně Zlín. Ten v duelu neporažených zaskočil Olomouc na jeho palubovce. Zápas to byl plný zvratů a nikdo si nemohl být prakticky ničím jist. Liché čtvrtiny vždy vyzněly pro Olomouc, sudé poté pro Zlín. Po dominanci Zlína ve 2. dějství se v těch následujících zdálo, že se basketbalisté z Čajkaarény nadechují k drtivému finiši, opak byl ale pravdou. Nepřesná střelba, množství ztrát a nepokrytí doslova nebranitelného Šušáka zlomily Olomouckým vaz. Nic jim nepomohlo ani zařazení plejerů z MNBL – Andrese a Rubeše, kteří se ne úplně začlenili do sestavy.

Body: Sedlák 18, Scripcaru 11, Andres 8 – Šušák 20 a 10 doskoků, Medek 11, Chwaszcz 10

TJ Šumperk – Sokol Hradec Králové 2 39:73 (4:12, 16:34, 23:57)

Hlavní aspirant prvoligového titulu z Hradce Králové si zajel zatrénovat k nováčkovi do Šumperka. Od startovního rozskoku bylo zřetelné, kdo bude při neděli odcházet z haly spokojenější. Celek z Olomouckého kraje na hradecký, jako obvykle posílený o několik borců z vedlejších Pardubic, nestačil v absolutně žádné herní činnosti. Sám za sebe navíc nepředvedl nic světoborného. 39 bodů za 40 minut je hrozivá bilance, obvykle stejnou sumu nasází většina kádrů za poločas, při nejhorším za tři čtvrtiny. Šumperk i proto zůstává jako jediný na Východě bez bodu.

Body: Kresta 20, Müller 8, Wiesner 6 – Šoukal 19 a 13 doskoků, Škranc 13 a 4 bloky, Kiršbaum 12 a 14 doskoků a 2 bloky

Sokol Šlapanice – VSK VŠB Ostrava 90:79 (20:28, 42:46, 65:55)

To další z nováčků, Sokol Šlapanice, na úvodní zápis do tabulky na třetí pokus dosáhl. Výkonem kola se o něj zasloužil převážně domácí Šebela. Jeho řádění s přirovnáním k černé ruce odnesla Vysoká škola báňská z Ostravy, jež sice byla do pauzy lepší, po změně stran však šlapanické vzepětí sil nestíhala. Definitivní direkt přinesla 3. desetiminuotvka, kterou Sokol získal do svého držení v poměru 23:9. Na body bohaté utkání se nicméně divákům muselo líbit, hra nahoru dolů, kde útoky hrály prim a téměř se nebránilo. „Sokec“ si proto mohl symbolicky připít na definitivní zařazení do vyšší soutěže.

Body: Šebela 34, Hilšer 17 a 10 doskoků, Rotrekl 14 – Šubert 29, Urbainek 15, Gibas 10