Pardubice svedkami českej vendety | Probasket.cz

Pardubice svedkami českej vendety

📁 Basketbal.cz Extra, Topstory 🕔3.3.2014

Pardubická ČEZ Arena bola svedkom novej tradície, konkrétne druhého ročníka zápasu hviezd medzi najlepšími hráčmi českej a poľskej ligy. My Vám prinášame detailný pohľad na nedeľnajší basketbalový sviatok…

Nová tradícia medzi Poľskom a Českom sa začala datovať rok dozadu, keď sa vo Wroclawi tešili z historicky prvého víťazstva domáci hráči Tauron ligy v pomere 109:104. Tentoraz bola na rade česká strana, podujatia sa zhostila s veľkou pompou pardubická ČEZ Arena. Ako to v nej prebiehalo si ideme priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Celý program sa začal úderom tretej hodiny, kedy vystúpila Ewa Farna, ktorá odspievala pesničky v oboch jazykoch. Následne bola na programe efektná úvodná predstavovačka, hymny oboch krajín a potom už bolo všetko pripravené k samotnému stretnutiu. V ňom lepšie začali Poliaci, keď skóre stretnutia otvoril Eyenga, ale okamžite reagoval na druhej strane Rančík. Základné päťky predviedli v úvodných minútach vlažné predstavenie, ale bolo jasné, že si súperi nič nedarujú, keď bolo možnosť vidieť na oboch stranách viacero útočných signálov. Poliaci sa v prvej štvrtine sústreďovali na trojkovú streľbu, ktorá im priniesla mierne vedenie v stretnutí, dokonca štyri minúty pred koncom bolo už viac ako 10-bodové. Česká strana sa však nevzdala a v záverečných momentoch využila chyby hostí, aby znížila na 21:24. Druhá štvrtina bola predstavením dvoch hráčov, začiatok patril domácemu Muirheadovi, ktorý dokonca dostal svoje družstvo do vedenia. Ale postupne sa začali ukazovať nesmierne kvality Eyengu, ktorý jasné vyčnieval nad všetkými ostatnými. Priebeh na palubovke sa začínal viac vyrovnávať, na rad prišla taktika a dokonca aj fauly. Poľská strana však držala tesné vedenie, po polčase bola v 4-bodovom náskoku – 51:47. Zaujímavosťou prvého polčasu bol fakt, že Christian Eyenga mal 100% úspešnosť streľby z poľa. Simmons nenechal nič na náhode a od začiatku druhého polčasu sa snažil o otočenie stavu, ale pod košom úradoval Trybanski, ktorý si ako prvý zapísal v stretnutí "double-double". Úvod bol plný nepresností, nakoniec z toho lepšie vyťažili hráči Tauron ligy, ktorí sa opäť dostali do dvojciferného vedenia. Česi sa snažili o trojkovú kanonádu, ale rovnako na to zareagoval aj súper. Na palubovke boli vidieť lepšie individuality na poľskej strane, hlavne trojica Eyenga, Trybanski a Dragičevič bola zárukou basketbalovej kvality. Už pred záverom začínal zápas naberať na skutočných otáčkach, pred poslednou štvrtinou boli v lepšej situácii Tauronisti, ktorí viedli 84:75. Posledná štvrtina bola totálne iná, hráči z Mattonky boli aktívnejší a hneď od úvodu začali razantne znižovať. Hlavný podiel mal na tom Širina, ktorý dokonca zrovnal skóre svojou trojkou. V polovici štvrtiny už začalo ísť do tuhého, poľská strana nasadila najsilnejšie zbrane svojho kádra, naopak Česi vsadili takmer na kompletne domácu päťku. Boháčik síce dostal Mattonku do 5-bodového náskoku, ale Tauronka dokázala takmer okamžite odpovedať. Poliaci však neutiahli koncovku, v ktorej urobili kľúčové chyby a česká strana ich dokázala efektívne využiť. Kľúčová strelu na výhru premenil Boháčik 14 sekúnd pred koncom, Dragičevič nakoniec znížil trestným hodom na konečných 109:105. Výber Mattonky sa nakoniec tešil z odplaty, keď doma porazil výber Tauron Ligy 109:105.

Mattoni NBL liga – Tauron liga 109:105 (21:24, 26:27, 28:33, 34:21)

Body – Mattoni: Benda 10, Rančík 8, Simmons 6, Welsch 3, Sanders 2 (Boháčik J. 22, Muirhead 16, Širina 13, Mitchell 11, Boháčik P. 8, Hruban 6, Mahalbašič 4), tréneri: Kemzura a Choleva

Body – Tauron: Eyenga a Dragičevič po 18, Trybanski 17, Zamoijski 8, Koszarek 6 (Dulkys 8, Kulig a Prince po 7, Waczynski 6, Lucious 5, Dloniak 3, Trice 2), tréneri: Uvalin a Adamek

TH: 7/6 – 13/7, fauly: 10 – 5, trojky: 11 – 10, doskoky: 33 – 49, asistencie: 30 – 14, body zo strát: 26 – 9, body z druhých šancí: 6 – 14

Český večer pokazil iba Eyenga

Počas každej prestávky bola na programe jedna z dovednostných súťaží, ako prvá bola na programe trojková súťaž. Zloženie bolo nasledovné, za poľskú stranu boli vybraný Adam Waczynski (v sezóne trojková úspešnosť v lige – 43,2%), Damian Kulig (39%) a minuloročný obhajca trofeje Przemyslaw Zamojski (45,1%). Česká strana sa rozhodla pre nasledujúcu trojku: Luděk Jurečka (52,3%), Pavel Slezák (41,2%) a trojicu uzatváral Chester Simmons (50%). Pravidlá boli jednoduché – 1 kolo, 60 sekúnd a posledná lopta bola vždy za dva body. Súťaž otvoril Waczynski za 14 bodov, nasledoval Jurečka s 13 bodmi, Kulig dal iba 10 bodov, Slezák dal 12 bodov. Na záver si to rozdali favoriti, Zamojski však ostal pred bránami finále, keď dal síce 14 bodov, ale nepodarilo sa mu vystreliť všetky lopty. Simmons potvrdil českú úlohu favorita, keď sa do finále kvalifikoval najlepším výkonom – 18 bodmi. Finálová dvojica bola teda určená – Waczynski vs. Simmons. Waczynski dal vo finále 16 bodov, na rade bol Simmons. Už to v závere vyzeralo na rozstrel, ale Tre nakoniec dal rozhodujú "moneyball" loptu a s 18 bodmi sa stal víťazom trojkovej súťaže. Prvá trofej večera tak skončila v českých rukách.

Polčasová prestávka patrila celebritám v Molten Celebrity Contest. Aj v tejto súťaži sa tešili z trofeje zástupcovia českej strany, ktorí porazili Poliakov o 18 sekúnd, víťazným časom 1:08.

Highlightom celého večera bola jednoznačne súťaž smečiarov, zo sobotňajšieho semifinále sa prebojovali do nedeľných bojov – za Poľsko Christian Eyenga a Deividias Dulkys, českú stranu zastupoval Vojta Hruban. Už počas víkendu bolo jasné, že trofej neobháji Michael Deloach, ktorý momentálne brázdi na talianskych palubovkách. Pravidlá súťaže boli jasné – 2 kolá po 60 sekúnd, postupujú dvaja najlepší hráči, ktorý obdržia za svoj dunk najviac bodov. Dulkys odpadol ako prvý – zaznamenal 40 a 44 bobodv, Eyengovi sa síce nedarilo, ale nakoniec dostal za svoje smeče po 47 bodov. Na radosť domácich sa prebojoval do finále Hruban, ktorého prvý smeč ohodnotila porota na 47 bodov. Takže finále bolo nasledovné – Eyenga vs. Hruban. V nej sa zadarilo lepšie poľskému favoritovi, ktorý hneď prvým dunkom zaznamenal 48 bodov. Vojta sa síce snažil, ale nedostal sa cez viac ako 46-bodovú hranicu. Takže prvá trofej sa dostala konečne aj do poľských rúk.

Ak by sme mali oceniť najužitočnejšieho hráča stretnutia, tak rozhodnutie by padlo na Jakuba Širinu z Opavy. Opavský hráč zaznamenal v strenutí 13 bodov, 4 doskoky, 8 asistencií a 4 zisky, ale hlavne v záverečnej štvrtine bol hlavným strojcom českého obratu. Za českú stranu ešte vyčnieval Jaroslav Boháčik s 22 bodmi najlepší strelec celého stretnutia, pridal tiež 5 doskokov. A výborný výkon predviedol na radosť domácich fanúšikov Corey Muirhead, ktorý sa podieľal na výhre 16 bodmi, 3 doskokmi a 3 ziskami.

Z poľskej strany by sme vybrali Christian Eyengu, ktorý bol dlho na nezastavenie, ale v závere bolo na ňom vidieť únavu zo Slam Dunk Contestu. Eyenga zakončil stretnutie 18 bodmi, 10 doskokmi, 3 asistenciami. Zdatne mu sekundoval urastený pivot Trybanski, ktorý v stretnutí zaznamenal 17 bodov a 11 doskokov. Trojicu uzatvára Vladimír Dragičevič, ktorý dal súperovi 18 bodov a pridal 8 doskokov s 2 získanými loptami.

Suma sumárum, Pardubice zažili vynikajúcu basketbalovú šou na úrovni. Potešil zisk takmer všetkých trofejí na českú stranu, naopak trošku sklamal počet parádičiek v stretnutí. Ale pre diváka to bol rozhodne mimoriadny basketbalový zážitok, ktorý sa o rok presúva opäť do Poľska. Takže o rok, pożegnanie…