eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Ohlasy z nejlepší šestice týmů ženské dorostenecké ligy

📁 Mládež 🕔6.3.2010
Ohlasy z nejlepší šestice týmů ženské dorostenecké ligy

Letošní ročník extraligy byl velice vyrovnaný, ač konečná tabulka nakonec rozděluje celky do několika skupin. O konečném pořadí ve třech dvojicích rozhodovalo nakonec skóre ze vzájemných zápasů.

USK Praha  – 1.místo, 22 zápasů, 19 výher, 3 prohry, skóre 1771:1427,  41 bodů.

Pražský tým byl před začátkem soutěže pasován do role velkého favorita. Tuto roli 100% plní, pouze tři týmy dokázaly pražanky porazit (venku HK, Valosun a Frisco). Kádr je nabitý reprezentantkami (Medunová, Sládková, Vyoralová, Elhotová, Pudláková a další. Doma na Folimance v základní části nepoznal tým hořkost porážky. Jediný Havířov sahal v Praze po výhře, nakonec domácí skvělou 4.čtvrtinou zápas otočily a vyhráli 76:75. Jako nejlepší tým nastříleli i nejvíce bodů, průměr na 1 zápas činí skvělých 80 bodů. Trenérku Soukupovou tak nejvíce těšily individuální výkony Terezy Vyoralové, která nastřílela v 20 zápasech 331 bodů. Zhruba o 100 bodů méně připsalo trio Medunová, Pudláková, Lhotová. V průběhu soutěže se několikrát potýkali s termínovou kolizí s ŽBL, vybrané hráčky zde nastupují za tým VŠ. Na klíčové zápasy však nastupovali s vypětím všech sil v nejsilnějších sestavách. V play off je čeká Trutnov, oba zápasy v základní části USK přesvědčivě vyhrálo. Je tedy velkým favoritem, motivací hráček jistě bude i velká šance pořádat MČR v domácí prostředí haly Na Folimance.

Hradec Králové  –  2.místo, 22. zápasů, 15 výher, 7 proher, skóre 1650:1429, 37 bodů

Trenérka Romana Ptáčková: „Letošní ročník extraligy přinesl velké množství vyrovnaných utkání a velmi vyrovnanou tabulku. Náš tým v tomto ročníku hraje jen s jednou hráčku r.1991 Bartákovou a je silně zastoupen r. 1992. Na domácí palubovce jsme prohráli jedno utkání hned v prvním dvoukole s týmem Havířova, který je asi největším překvapením v soutěži. Nevyplatil se nám odevzdaný výkon v 1.poločase, kdy jsme soupeře jednoznačně podcenili. Doma jsme už pak nezaváhali a nejlepším výkonem v sezóně jsme zdolali také 1. tým tabulky USK Praha rozdílem 16 bodů. Nejnapínavější souboj, a možná i nejkvalitnější, jsme svedli s týmem Frisco Brno, kdy proti sobě nastoupily bývalé spoluhráčky ze Sokolova Lenka Bartáková s Alenou Hanušovou. K naší radosti byl tým Lenky Bartákové o bod úspěšnější. Na venkovních palubovkách jsme podávali nevyrovnané výkony a katastrofální hrou jsme se prezentovali především na Valosunu a ve 2. poločase ve Strakonicích. Nevyhnuly se nám bohužel zranění, již na začátku soutěže vypadla Halberštátová (operace kolene) a v současné době je podezření na stejné zranění také u kapitánky týmu Hroudné. Žádná hráčka tak v letošním ročníku neodehrála plný počet utkání, a tak občas na hřiště musely hráčky r. 1994 Samková, Hojsáková a Andělová.

Utkání v play off slibují velmi napínavou podívanou a pravděpodobně se bude rozhodovat na více než 3 utkání. Naše šance, při avizovaném přestupu několika hráček z Ostravy do Havířova na utkání play off, jsou najednou vyrovnané. Budeme věřit v domácí prostředí, kde body neradi rozdáváme.“

Sokol Nusle  – 3.místo, 22 zápasů, 15 výher, 7 proher, skóre 1495:1254, 37 bodů

Trenér Josef Petržela: „ Jako družstvo, které ještě 14 před zahájením extraligy starších dorostenek bylo přihlášeno pouze v dorostenecké lize, a do extraligy se"vrátilo" díky dodatečné baráži s družstvem Liberce, jsme byli s prognózami o umístění opatrní. Každopádně jsme se chtěli pokusit o udržení soutěže v našem klubu. Ovšem po prvních kolech, kdy jsme zjistili, že se v soutěži dá hrát a vyhrát s kýmkoliv, jsme už mohli říct, že postup do play off je naší povinností. Naše umístění na 3. místě po základní části je velkým úspěchem a chtěl bych už za toto všem hráčkám poděkovat. Základní část soutěže byla velmi vyrovnaná. A myslíme si, že v tomto duchu budou probíhat i utkání mezi dvojicemi družstev, které se spolu budou utkávat v play off. Já osobně věřím, že se mým hráčkám podaří postoupit mezi nejlepší čtyři družstva, a potvrdit tak výkony ze základní části.

Přeji všem úspěch v bojích v play off i o udržení.“

Valosun Brno  – 4.místo, 22 zápasů, 14 výher, 8 proher, skóre 1591:1384, 36 bodů

Asistentka trenéra Věra Kubínová: „Letošní ročník Extraligy starších dorostenek byl v základní části nebývale vyrovnaný. Do posledního dvoukola základní části se bojovalo nejenom o účast v play-off, ale taktéž o umístění pro následující souboje. Většina družstev se podle výsledků posledního dvoukola mohla ocitnout na 2. až 7.místě tabulky a mít tak zcela odlišnou pozici a soupeře pro play-off. Velká vyrovnanost soutěže vyplynula zejména ze 2 skutečností. Jednak svými výkony překvapila obě družstva nováčků a dále v letošním ročníku ŽBL pravidelně nastupují dorostenky ve více klubech, tudíž dorostenecká družstva k utkáním často nenastupovala v nejsilnějším složení.

V úvodu soutěže jsme měli těžký los, z prvních 8 zápasů jsme 6 hráli venku. Po 8 zápasech jsme měli bilanci 4-4. Potom jsme měli úspěšnou sérii zápasů, která nás vynesla v tabulce do horní poloviny. Dvě smolné prohry s Havířovem (po druhém prodloužení) a se Spartou (doma o koš) nás trochu srazily. Až v posledním zápase základní části jsme si vybojovali 4.místo a výhodnější postavení pro čtvrtfinále. V závěru základní části nám chyběla zraněná Zuzka Kubínová. Po celý rok jsme těžili z dobré obrany (druhý tým v obdržených bodech) a z přechodu do rychlého protiútoku (čtvrtý tým v nastřílených bodech). Starší hráčky týmu rovněž absolvovaly II.ligu žen, kde si vybojovaly po základní části druhé místo a věkem mladší dorostenky ještě bojují o play off v jejich kategorii., takže absolvovaly v sezóně náročný program.

Plná síla družstev se projeví v následném play-off, jehož série zápasů mezi jednotlivými adepty na účast na republikovém mistrovství budou pravděpodobně vyrovnanější než v minulých letech. Mírní favorité existují, ale složení závěrečné čtyřky MČR bude nejspíše výsledkem většinou tuhých bojů. Cíl pro čtvrtfinále: čeká nás těžký soupeř, ale chceme postoupit mezi nejlepší. Doufejme v pěkná utkání, žádné nemoci a zranění a sportu zdar!“

Frisco Sika Brno  – 5.místo, 22 zápasů, 14 výher, 8 proher, skóre 1574:1408, 36 bodů

Fanda Miroslav Štěpánek: „Po slibných výkonech na přípravných turnajích jsme chtěli útočit na nejvyšší příčky v tabulce. Tým opustila jen reprezentantka Pavla Švrdlíková, na hostování přišla rozehrávačka Verča Havlíková ze Žďáru. Jinak zůstal kádr nezměněn. V úvodu soutěže pro zranění nehrála Míša Pavlasová. Těsně před začátkem extraligy došlo k odstoupení Olomouce a k přelosování celé soutěže. Frisco začínalo čtyřikrát venku, z toho třikrát v Praze. Po domácí prohře s Ostravou, byly naše děvčata  po 5.kole s jednou výhrou na chvostu tabulky. Pak přišla rekordní výhra letošního ročníku, Žabiny doma porazily Havířov 112:75 a začaly stoupat tabulkou vzhůru. Nesrazila je ani domácí prohra v derby s Valosunem, kterou děvčata dokázaly oplatit v odvetě na Vodové. Oba zápasy se skvělou diváckou kulisou. Na Nusle jsme nestačili ani doma, pak už úspěšnou sérii domácích zápasů nezastavil nikdo. Po výborném výkonu obou mužstev jsme těsně porazily i lídra soutěže USK, 71:69. To už s pomocí Aleny Hanušové, která v závěru pomohla zkvalitnit podkošovou hru. Po výpadku v poslední čtvrtině a prohře v Havířově bylo jasné, že dostat se do první čtverky už bude velmi složité. Ale šance tu stále byla. Poslední dvoukolo nám nabídlo velmi dramatické koncovky. V Trutnově nám štěstí přálo, v Hradci naopak stálo na straně domácích. Nakonec z toho bylo konečné 5.místo, při rovnosti bodů s Valounem, rozhodlo vzájemné skóre. Škoda nezdařeného úvodu a domácí prohry s Ostravou. Tým se potýkal s nevyrovnaností výkonů, později díky pomoci Hanušové se zvedla okamžitě i hra ostatních.

O body Frisca se nejvíce staraly Kašpárková, Šívrová Monika, Pavlasová a Sedláčková. V play off narazíme na brněnského rivala Valosun. Oba letošní zápasy vyhrál vždy hostující tým. Po vyřazení v play off od Strakonic minulý rok, chceme znovu do Final four, které se bude z největší pravděpodobností hrát v Praze na Folimance. Ideální stavem by bylo vyhrát oba úvodní zápasy na Vodové.

BA Sparta  – 6.místo, 22 zápasů, 13 výher, 9 proher, skóre 1582:1554, 35 bodů

Trenér Ondřej Zajíček: „O minulém víkendu skončila základní část extraligy starších dorostenek. Ve velmi vyrovnaném ročníku této soutěže naše děvčata obsadila šesté místo a jejím čtvrtfinálovým soupeřem bude Sokol Nusle. V předsezónní předpovědi na serveru Probasket nám bylo šesté místo predikováno, ale upřímně naše děvčata včetně mne myslela na horní čtyřku. Proč tomu tak nebylo?

V první polovině soutěže naše družstvo podávalo nevyrovnané výkony, děvčata si zvykala na model nastupování v ŽBL a v extralize a na některých se to projevovalo buď únavou nebo uspokojením s tím, že pokud někdo nastupuje v ŽBL, tak to v extralize půjde samo. V druhé části soutěže nás postihla další nepříjemná skutečnost a to že do konce sezony bude našim ženám i dorostenkám scházet Veronika Petrželová (mononukleoza) a dlouhodobě mimo hru je i Jana Němcová (záda). Druhá jmenovaná snad do play off zasáhne. Toto bylo výrazné oslabení zejména v podkošovém prostoru kde se obě hráčky pohybovaly. Naše družstvo, tak některá utkání nestačila na soupeřky zejména v obranném doskakování a naše družstvo tak propadalo tabulkou. Až v samotném závěru základní části naše děvčata svým odhodláním(celé družstvo), přijmutím nových rolí (Šmídková, Rusá na pozicích 4,5), zapojením mladších dorostenek (Štědrá, Brejlová a hlavně Rusá), zkušenostmi nasbíraných v ŽBL (Muchová, Šmídková) a i zlepšením do té doby nestabilních výkonů (Řeháčková, Kuthanová, Bezpalcová, Kaderková) si zajistily konečné 6. místo a tím soupeře, kterého si i sama děvčata přála a to Nusle.

Nusle, které vede bývalý sparťanský trenér Josef Petržela (mj otec Veroniky) mají zatím úžasnou sezonu. Do soutěže se dostaly až na poslední chvíli a málo kdo počítal, že jako raketa vyletí do horní čtyřky právě Nusle. Specifická hala na Květnici, družstvo které svým nasazením, skvělými individuálními výkony (Kulíšková, Satoranská, Jandová) a euforickým basketbalem , kterým zasadily rány nejednomu favoritovi, to byly hlavní trumfy nuselských.
Před play off se naše družstvo střetlo s Nuslemi dvakrát, na Nuslích jsme po boji padly v koncovce o 4 body, v domácím prostředí jsme Nusle přehráli v urputném boji o 7 bodů.

A právě výhodu domácího prostředí na první dva zápasy budou mít nuselské dorky. Naše děvčata určitě budou chtít minimálně jednou na Nuslích zvítězit, ale očekávám, že všechna utkání budou velmi bojovná a tvrdá. Jediné co k tomuto našemu vzájemnému souboji mohu předurčit je, že serie neskončí 3:0 nebo 0:3. Mírná výhoda našeho družstva je loňská zkušenost (byť hořká) v play off z Valosunem, kde i v pátém zápase jsme měli nakročeno do Final four, ale koncovku jsme nezvládli o bod a tak Valosun postoupil. Nečekaně pak na MČR obsadil 2.místo. Naší výhodou by mohlo být i angažování Michaely Štrudlové (Sokolov, Vary), která za nás nastoupila již posledním kole základní části.“

Dovolím si zatipovat i ostatní duely play off:
„Největší favorit soutěže USK(družstvo složené z reprezentantek ze všech koutů republiky) proti Trutnovu (rovněž souborem výběrovým) uspěje, ale očekávám, že minimálně jednou děvčata z Folimanky klopýtnou.

Hradecké centrum složené obdobně jako USK ze současných či potencionálních reprezentantek bude čelit Severomoravskému výběru, protože do družstva Havířova přestoupily hned tři nejlepší hráčky Ostravy. Jak zapadnou ostravačky do družstva, které také patří k překvapením soutěže, do družstva, které je ochotno celou dobu utkání vydržet v zonové obraně to je asi zásadní otázka. Individuální výkony Chomové, Šebánkové a Minarovičové jsou určitě reprezentační trenérce Ptáčkové známy, stejně tak i zmiňovaný fakt zonové obrany. Bylo by asi velké zklamání pro hradecké kdyby do final four nepostoupily a i já z této dvojice vidím jako favorita Lvice.

Podobně jako v Praze tak i v Brně o účastníkovi MČR rozhodne derby. Začíná se na Valosunu, který na Vodové umí, ale Frisco se bude zase moci opřít o Álu Hanušovou, která září i v ŽBL a nakukuje i do euroligových utkání. Očekávám velmi vyrovnanou partii právě v situaci, kdy Frisco nebude podporovat Hanušová. Pokud zahraje právě ona, věřím, že se k ní přidají i další spoluhráčky z repre Pavlasová, Kašpárková či Šívrová a jestliže alespoň jednou vyhrají na Valosunu, tak si myslím, že tato serie skončí na Rosničce.“

Sdílejte tento článek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace