Extraliga U18 – 30. kolo | Probasket.cz

Extraliga U18 – 30. kolo

📁 Mládež 🕔6.4.2009

V závěrečném 30. kole extraligy juniorů už Zlín odcházel po prohře s USK zklamaný ze své palubovky, aby později jásal, když se dozvěděl výsledek z Děčína. Boj o poslední volné místo v play off byl dramatický až do posledních vteřin. Trenér Děčína Jan Skokan udělal se svým podceňovaným týmem velký kus práce. Severočeši nedávno pohřbili postupové naděje Sparty a v posledním kole přivítali písecké Sršně.

V závěrečném 30. kole extraligy juniorů už Zlín odcházel po prohře s USK zklamaný ze své palubovky, aby později jásal, když se dozvěděl výsledek z Děčína. Boj o poslední volné místo v play off byl dramatický až do posledních vteřin. Trenér Děčína Jan Skokan udělal se svým podceňovaným týmem velký kus práce. Severočeši nedávno pohřbili postupové naděje Sparty a v posledním kole přivítali písecké Sršně. Ti jsou známí bojovností až na hranici svých sil, obzvláště v domácím prostředí. Málokdo čekal, že by v posledním kole Písek zaváhal, byť hrál na palubovce soupeře. O sestupu Děčína již bylo rozhodnuto a Písek výhru potřeboval k postupu, leč v základní hrací době se nerozhodlo a v prodloužení o bod více nastříleli domácí, takže v Písku je smutno a raduje se Zlín. V ostatních utkáních již o nic nešlo a výsledky dopadly dle očekávání.

BCM Slezská Ostrava – BK Opava 94:93

střelci Opava: Kopf 38, Chmelař 19, Kupčík 16, Cikánek 8, Cagaš 6, Vaněk 2, Hulva 2, Dihel 2

BCM Moravská Ostrava – Gymnázium Hladnov 79:65

střelci Hladnov: Mička 16, Celárek 14, Štroch 13, Hromádka 12, Sodomka 8, Kuchár 2

BK Pardubice – Sokol Vyšehrad 79:69

střelci Pardubice: O.Peterka 23, Oliva 13, Tondr 11, A.Peterka 7, Soudek 7, Zikuda 6, Pacák 4, Dvořák 4, Štěrba 4

střelci Vyšehrad: Lukšík 26, Jiřinec 10, Žabka 9, Adášek 8, Böttger 8, Sedláček 6, Papoušek 2

BK BCM Prostějov – BA Sparta 96:79

střelci Prostějov: Lipový 31, Polášek 13, Slávik 11, Kaša 11, Strachoň 10, Petržela 10, Kašpar 6, Plaček 4

střelci Sparta: Pavelka 19, Halada 19, Košťál 12, Papež 9, Semerad David 7, Stariat Jiří 6, Semerad Anthony 3, Zajíček 2, Gargula 2

Proton Zlín – USK Praha 75:88

Ze strany Zlína šlo o zápas se stejným nasazením jako proti Sokolu. Výhra by domácím zajistila play off. USK Praha si přivezla vítězství z předchozího dne a už měla jisté první místo po základní části, což v případě postupu přes svého soupeře znamená, že final four budou hrát na vlastní půdě. USK předvádělo svoji tradiční hru, aktivita v obraně, nájezdy do koše a doskok na obou polovinách hřiště. Zlíňáci chtěli vyhrát a tak se nevzdávali. Skóre se zlomilo až v závěrečné čtvrtině na stranu USK. Zlín odcházel ze hřiště zklamaný s pocitem bez playoff. To ale hráči ještě nevěděli, co se stalo na severu Čech.

komentář hosté: "V posledním kole už měli naši junioři jistotu prvního místa po základní části, když v sobotním utkání podlehl druhý Sokol Pražský právě dnešnímu soupeři našeho týmu, Zlínu. USK ale chtěl svoji pozici potvrdit i ve svém posledním utkání základní části a od začátku zápasu se snažil o tradiční aktivní basketbal. První čtvrtina ale byla naprosto vyrovnaná a stejně jako v prvním vzájemném utkání v Praze svítilo na světelné tabuli skóre po úvodních deseti minutách hry 18:18. Ve druhé čtvrtině pokračovalo přetahování o každý bod a poločasové skóre 38:39 slibovalo další dramatickou podívanou. Do třetí desetiminutovky vstoupili lépe naši hráči a začali postupně přehrávat tým domácích. Po rychlých protiútocích i pohledných individuálních zakončeních si postupně vytvářeli čím dál nadějnější náskok a po třiceti minutách hry vedli o osm bodů, 52:60. Také průběh čtvrtého dějství nabídl stejný scénář, když po dalších rychle zakončených protiútocích už vedl USK pět minut před koncem poslední čtvrtiny o patnáct bodů, 63:78. V závěru stále domácí bojovali o každý bod a byla na nich vidět velká snaha o zvrat v tomto utkání, ale USK si už tento náskok pohlídal a zvítězil i ve svém posledním utkání základní části. Naši hráči tak vyhráli dlouhodobou část extraligy juniorů s 28 vítězstvími a dvěma porážkami a zaslouženě tak vstupují do bojů playoff z nejlepší výchozí pozice. Ve čtvrtfinále narazí na osmý tým konečného pořadí a tím bude právě Zlín. S tímto týmem má v letošní sezóně USK kladnou bilanci, když obě utkání dokázal vyhrát a to kromě dnešního vítězství také v domácím prostředí na Folimance jasným rozdílem 109:66. Do čtvrtfinálové sérii tak naši hráči vstupují z role favorita, ale je jasné, že zlínští hráči nedají našemu týmu nic zadarmo a o každý bod budou muset naši junioři tvrdě bojovat, což se potvrdilo i v dnešním utkání ve Zlíně."

střelci USK: Vejnovič 20, Zídek 18, Balvín 12, Petrák 11, Hartman 9, Šotnar 6, Maštálka 6, Horák 6

JBC Brno – Sokol pražský 47:84

střelci Brno: Krejčí 14, Zavadil 10, Šmíd 7, Kyzlink 5, Hrabovský 5, Dáňa 4, Kammermayer 2

střelci Sokol Pražský: Ducháček 22, Kohout 18, Vyoral 13, Matulka 10, Treml 6, Čermák 6, Reimer 5, Nekolný 4

BK Děčín – Sokol Písek 78:77

komentář domácí: "Vyrovnané a bojovné utkání bylo k vidění v neděli ráno na děčínské palubovce, kdy domácí U18 přivítali písecký Sokol. Domácí tým dal zapomenout sobotní prohře s Plzní a do utkání nastoupil hezky svižně a jako první se ujal vedení. V průběhu první čtvrtiny domácí své bodové vedení zvyšovali a i první čtvrtinu jsme vyhráli stavem 23:20, kdy se hostům dařilo udržovat kontaktní rozdíl i díky úspěšné tříbodové střelbě. V druhém dějství utkání se ale našemu týmu podařilo zvýšit vedení o 6 bodů (31:25), to ale hosté do poločasové přestávky vymazali a ujali se vedení 35:39. Bodová houpačka ale pokračovala i ve druhé části utkání. Ani jeden tým si nedokázal vypracovat výraznější bodové vedení a pokud dokázal odskočit na 6 – 8 bodů, brzy o něj přišel. Svědčí o tom i výsledek třetí čtvrtiny 54:53 pro děčínský tým. Do čtvrté čtvrtiny se tak vlastně vstupovalo za nerozhodnutého stavu a každý dobře zvládnutý útok nebo obrana měly cenu zlata. Děčínským se necelých pět minut před koncem podařilo odskočit na rozdíl 8 bodů (65:56), avšak když už se zdálo, že vítězství nestojí nic v cestě, přistoupil soupeř k pressu po celém hřišti, který se domácímu týmu nedařilo přecházet, a když ano, tak s chybami při rozehrávce (přihrávka přímo do rukou soupeře) nebo při pohybu míče mezi hráči. Písečtí toho dokázali maximálně využít a v krátkém úseku, možná tak během jedné minuty, nasázeli děčínským 6 bodů a byli zpátky ve hře. Poslední útok patřil píseckým a za stavu 69:69 se vstupovalo do prodloužení, ve kterém pokračovala vyrovnaná bitva, kterou nakonec ukončil zvuk klaksonu za stavu 78:77 pro domácí tým. Navzdory dramatické koncovce způsobené vlastními chybami si mohli domácí hráči vychutnat bouřlivý potlesk děčínských fanoušků."

BK Ústí nad Labem – Lokomotiva Plzeň 47:96

střelci Ústí: Dvořáček 19, Bartoň 6, Feštr 6, Vlček 4, Kocián 4, Karas 2, Oubrecht 2, Puhl 2, Kožíšek 1, Pilný 1

střelci Plzeň: Pecka 34, Suchý 22, Švandrlík 12, David 9, Forejt 8, Mádle 4, Metlička 4, Froněk 3