Extraliga U18 – 26. kolo | Probasket.cz

Extraliga U18 – 26. kolo

📁 Mládež 🕔10.3.2009

V neděli bylo ve 26. kole extraligy juniorů k vidění jen jedno překvapení, ale nečekaně zamíchalo kartami v bojích o play off. Hnáni hlasitým publikem za podpory bubeníků zopakovali písečtí sršni drama a opět šli s favoritem do prodloužení. Zraněný Švejda koncovce jen přihlížel a tak musel body dávat Říha. Na vedoucí tým soutěže USK Praha to stačilo a Písek tak živí naděje nejen na play off, ale má našlápnuto dokonce na 6. místo.

V neděli bylo ve 26. kole extraligy juniorů k vidění jen jedno překvapení, ale nečekaně zamíchalo kartami v bojích o play off. Hnáni hlasitým publikem za podpory bubeníků zopakovali písečtí sršni drama a opět šli s favoritem do prodloužení. Zraněný Švejda koncovce jen přihlížel a tak musel body dávat Říha. Na vedoucí tým soutěže USK Praha to stačilo a Písek tak živí naděje nejen na play off, ale má našlápnuto dokonce na 6. místo. Tento výsledek s nelibostí nesly vedle USK i další dva pražské celky Vyšehrad a Sparta, které sice vyhrály v Děčíně, resp. v Ústí, nicméně na jeden z těchto týmů pravděpodobně nezbude místo v elitní osmičce. Brno bez větších potíží zdolalo Hladnov a o play off může přijít již jen teoreticky. Zlín hladce přehrál Opavu a o zřejmě poslední volné místo se střetne v dalších kolech, kdy zavítá právě na Vyšehrad a Spartu. V Ostravě dle očekávání zvítězila Moravská s Prostějovem a s Pardubicemi prohrála Slezská, která tak definitivně přišla o naději prodloužit si sezonu.

BCM Slezská Ostrava – BK Pardubice 59:85

komentář hosté: "Celkem pohodlně jsme se ujali vedení 1:8 a pak už následovalo podcenění soupeře, který toho hned začal využívat a postupně snižoval naše vedení až skóre vyrovnal úplně. V 9.minutě  svítil na tabuli stav 18:18. Plichta byla na Tatranu ještě jednou. Ve 13.minutě 26:26. Pak, po oddechovém čase, se Pardubáci konečně vzchopili a zbylých sedm minut prvního poločasu zvítězili 3:22. Tím bylo rozhodnuto o výsledku. Minutu před koncem utkání vedl pardubický tým o 32 bodů. Slezská Ostrava sice výsledek trochu upravila, ale to nic nezměnilo na tom, že Pardubice udrželi třetí příčku extraligové tabulky před Plzní, která dvakrát doma prohrála s USK Praha a se Sokolem Pražským."

střelci Pardubice: Peterka O. 19, Štěrba 17, Oliva 10, Peterka A. 9, Zikuda 8, Pacák 8, Soudek 6, Dvořák 6, Tondr 2

BCM Moravská Ostrava – BK BCM Prostějov 85:61

komentář domácí: "V tomto utkání se nám bohužel nepodařilo udržet koncentraci proti slabšímu soupeři, kterému se nutno říci dobře podařilo rozdrobit hru zónovou obranou. Dostali proto více šancí hráči z lavičky. V trestných hodech jsme se v tomto utkání zlepšili a dostali se na 50 % – 24/12 ?"

střelci Ostrava: Číž 24, Kouřil 20, Kovář 12, Hrnčíř 11, Bohačík 10, Nogol 4, Kubala 2, Černoch 2

střelci Prostějov: Slávik 11, Kašpar 11, Lipový 10, Petržela 8, Strachoň Polášek 6, Bisaha 6, Indra 2, Plaček 1

Proton Zlín – BK Opava 91:53

střelci Zlín: Žlotíř 32, Nehoda 21, Kabourek 12, Bajar 11, Šír 10, Ševčík 3, Malíř 2

střelci Opava: Chmelař 15, Burda 14, Opršal 12, Cagaš 7, Hubený 4, Vaněk 2

JBC Brno – Gymnázium Hladnov 83:60

Domácí se již tradičně v úvodu utkání trápili, problémy jim dělal zejména hostující Mička, který střílel s vysokým procentem úspěšnosti. Celá první čtvrtina i polovina té druhé byla vyrovnaná. Rozhodující okamžiky utkání byly k vidění v posledních minutách poločasu, kdy Svoboda výbornou obranou dvakrát získal míč a promněnil protiútok jeden na nikoho. Tyto dva momenty výrazně zvedly hru Brna a náskok se do poločasu vyšplhal přes 10 bodů. Ve třetí části hry domácí pokračovali v aktivní hře a rozhodli o svém vítězství. V závěrečné čtvrtině dal trenér Jelínek příležitost hráčům z lavičky a toho hosté náležitě využili. Aktivně hrající Celárek se spolu s Mičkou zasloužil o snížení náskoku domácích na pouhých 11 bodů. Na hřiště se v domácím dresu museli vrátit Dáňa, Svoboda a Zavadil a rozdíl se vrátil přes 20 bodů.

střelci Brno: Svoboda 20, Bárta 15, Zavadil 14, Dáňa 11, Vícha 9, Kyzlink 6, Krejčí 4, Ničajevský 2, Musil 2

BK Děčín – Sokol Vyšehrad 46:60

komentář domácí: "V neděli přivítali naši U18 na své palubovce pražský Vyšehrad, o kterém bylo také možné říci, že by se dal považovat za příležitost k získání dvou bodů k udržení se v extralize U18. Leč nestalo se tak. Navzdory přání zopakovat výsledek ze sobotního utkání se Spartou nedovolil pražský soupeř našim dorostencům vůbec nic. Pouze v první čtvrtině se Děčín prosazoval díky doskoku s následnými rychlými protiútoky. Později ale začal kupit chyby proti dobře zorganizované obraně. Nepomohla ani presinková zóna, kterou dokázal Vyšehrad dobrým pohybem postupně rozebrat a zcela eliminovat."

komentář hosté: V 26. kole byl na programu zápas s Děčínem, který bojuje o udržení a proto se čekal těžký zápas. Utkání jsme opět začali dobře, avšak domácí rychle srovnali krok a hrála se vyrovnaná partie. Utkání se začalo lámat na konci 3. čtvrtiny kdy jsme si dokázali vytvořit mírný náskok. Na to domácí už nestačili odpovědět a i díky dobré obranné činnosti v celém zápase jsme přivezli ze severu Čech vítězství."

střelci Děčín: Burda 14, Duspiva 12, Kurimský 5, Inger 5, Sokolowski 4, Táborský 2, Lukeš 2, Fujera 2

střelci Vyšehrad: Böttger 16, Jiřinec 16, Adášek 14, Lukšík 6, Sedláček 6, Rón 2

BK Ústí nad Labem – BA Sparta 59:118

střelci Ústí: Bartoň 10, Kocián 9, Feštr 9, Dvořáček 8, Holík 6, Vlček 5, Kopřiva 4, Pilný 3, Macas 3, Oubrecht 2

Sokol Písek – USK Praha 72:70

komentář hosté: "Junioři USK Praha se nedokázali vypořádat s neplánovanými překážkami a napodobili tak svého městského rivala, když nedokázali zvítězit na horké písecké půdě. Po sobotním těžkém zápase v Plzni a ztrátě klíčového rozehrávače Hartmana, což již byla třetí ztráta na postu rozehrávačů, nedokázali hráči USK porazit nadšeně bojující písecké sršně, kteří měli drobnou výhodu volné soboty, když vítězný zápas se Sokolem Pražským předehrávali v minulém týdnu. Ještě před začátkem zápasu bylo jasné, že jednoznačná výšková převaha USK může být výhodou, ale i současně velkou nevýhodou proti velmi pohyblivým nižším píseckým hráčům. Absence vnějších hráčů základní rotace naopak ještě přinutila trenéry USK odehrát utkání se 4 dvoumetrovými hráči na hřišti. Vysoká sestava USK s pouze jedním klasickým rozehrávačem nedokázala celý průběh utkání vytvářet dostatečný tlak na soupeře. Během celé první čtvrtiny se skóre drželo vyrovnané a ve vedení se střídala obě družstva. Ve druhé čtvrtině USK dokázal mírně odskočit, ale soupeř trestal nepřesnosti a v poločase bylo vše opět vyrovnané. Vstup do třetí čtvrtiny vyšel mnohem lépe USK. Když ve 26.minutě svítilo na ukazateli skóre 37:50 a píseckým navíc odstoupil zraněný Švejda, málokdo věřil, že USK bude poražen. Bohužel však v těchto chvílích přišlo několik zbytečných chyb, nepřesných a nedůrazných zakončení a domácí ožili a byli to právě oni, kteří v tu chvíli našli více sil a dotáhli před poslední čtvrtinou na rozdíl čtyř bodů. Navíc jim skvěle vyšel vstup do závěrečné části a najednou to byli hráči USK, kdo musel dotahovat vedení domácích. Družstvo USK nenašlo fyzické ani morální síly na další trhák a tak rozhodovali až závěrečné vteřiny čtvrté čtvrtky, kdy Balvín doskočil nepřesnou střelu Morávka a úspěšným zakončením zařídil prodloužení. V něm oběma týmům docházely síly, především to bylo vidět na hráčích USK, kteří za posledních deset minut zápasu byli schopni zaznamenat pouze osm bodů. USK nedokázal proměnit ani žádný z rychlých protiútoků v prvních minutách prodloužení, naopak nakupil ztráty a v obraně narůstala nejistota a to i na obranném doskakování. Očekávaný nápor ke konci utkání pojišťující vedení USK nepřišel a naopak hráči USK začali dělat stále více chyb. V týmu USK se nenašel nikdo, kdo by byl schopen převzít zodpovědnost a to ani osvědčené opory. V prodloužení písečtí dali sice pouze čtyři body, hráči USK byli však ještě méně plodní a proměnili pouze jediný koš a tak se zrodilo velké překvapení. O mnohém vypovídají i následující čísla: střelba z podkoše (43/23) 58%, střelba za tři body (17/1) 6%, celkové procento střelby (76/29) 38%. Celková užitečnost týmu tentokrát dosáhla sotva poloviny běžné užitečnosti. Na cestě za prvním místem po základní části se objevila nečekaná překážka, přesto mají hráči USK stále vše ve svých rukou a teprve druhá porážka v sezóně je nemůže vykolejit z celoroční tvrdé práce."

střelci Písek: Říha 19, Zunt 15, Hrubec 14, Švejda 13, Pálka 8, Fait 2, Běle 1

střelci USK: Zídek 19, Balvín 16, Morávek 12, Maštálka 8, Šotnar 7, Horák 6

Lokomotiva Plzeň – Sokol pražský 67:108

komentář domácí: "Sokol pražský přijel již s uzdraveným Vyoralem a od prvních minut vládnul na hřišti. Naši hráči byli jen přihlížející a tragikomicky hrající soupeř. Vynikající a s chutí hrající Sokol pražský si tak odvezl snadné vítězství."

střelci Plzeň: Honomichl 21, Pecka 15, David 13, Mádle 8, Suchý 6, Svoboda 2, Forejt 2

střelci Sokol Pražský: Kohout 28, Hering 19, Brix 14, Vyoral 12, Ducháček 10, Brejcha 10, Nekolný 6, Matulka 5, Čermák 3, Růžička 1