Extraliga U18 – 24. kolo | Probasket.cz

Extraliga U18 – 24. kolo

📁 Mládež 🕔24.2.2009

Ve 24. kolo extraligy juniorů byly k vidění zajímavé duely. Děčín po překvapivé výhře na Hladnově dokázal zvítězit i v Opavě a dotírá na Prostějov, který nedokázal v dobře rozehraném utkání porazit Brno. Špatná střelba trestných hodů Ostravy a zejména vynikající výkon Ondřeje Kohouta nepřipustil překvapení na Žitné. Sparta nasadila do důležitého utkání jednu ze svých dvou exotických posil z Austrálie, ale na Plzeň to nestačilo. Vyšehrad si poradil s Pískem a tak mají vedle USK a Sokola Pražského také oba zbylé pražské týmy šanci na postup do play off, který se vzdaluje Písku, Zlínu i Slezské Ostravě.

Gymnázium Hladnov – BK Ústí nad Labem 82:78

střelci Ústí: Bartoň 33, Macas 17, Dvořáček 13, Feštr 7, Puhl 2, Oubrecht 2, Vlček 2, Kocián 2

BK Opava – BK Děčín 70:74

komentář hosté: "Dlouho trvalo než se Děčín rozběhal – špatně bránil a hrál příliš staticky. Opava toho využívala jednoduchou hrou 1-1 do koše s dobrou kombinací všech hráčů. Tempo v dalších částech narůstalo, Děčín zrychlil hru a dostával se do dobrých střeleckých pozic – nakonec střelba rozhodla o potřebném náskoku, který přes snahu domácích hosté, i když s chybami, udrželi. K vítěznému konci utkání nám určitě pomohly tři šťastné sedmičky: sedm trojek, sedm trestných hodů a sedm úspěšných trestných hodů, tedy 100% úspěšnost. Nejlepším střelcem utkání s Opavou se stal Burda se 23 body."

střelci Děčín: Burda 23, Duspiva 16, Sokolowski 11, Řehák 10, Táborský 8, Inger 4, Lukeš 2

USK Praha – BCM Slezská Ostrava 98:68

komentář domácí: "Od začátku utkání šel USK ihned do vedení a v první čtvrtině na palubovce jasně dominoval. Domácí hráči dokázali zatížit konto soupeře celkem 35 body a vedli již dvacetibodovým rozdílem 35:15. Ve druhé čtvrtině však dokázala Ostrava srovnat krok a druhou desetiminutovku utkání dokonce vyhrála o čtyři body 14:18. I ve druhém poločase pokračoval ne příliš výrazný výkon domácích. Hosté postupem času začali výrazně zesilovat vnitřní prostor a to USK dělalo jisté problémy. O výsledku utkání však bylo jasno a junioři dovedli toto utkání do vítězného konce i přesto že stobodovou hranici tentokrát překonat nedokázali."

střelci USK: Zídek 21, Hartman 15, Bašta 14, Horák 11, Maštálka 9, Morávek 9, Nový 7, Šotnar 7, Petrák 5

Sokol pražský – BCM Moravská Ostrava 81:70

střelci Sokol Pražský: Kohout 40, Brejcha 10, Vyoral 9, Ducháček 7, Nekolný 6, Hering 6, Matulka 3

střelci Ostrava: Hrnčíř 18, Číž 16, Kouřil 15, Bohačík 13, Kovář 4, Černoch 2, Nogol 2

BK BCM Prostějov – JBC Brno 74:82

Hosté šokovali svým přístupem k utkání. Laxní pohyb, pomalý přechod do útoku, nedůsledná obrana, zbytečné fauly, to vše bylo příčinou prostějovského vedení 26:16 po první čtvrtině. Domácí trenér Marko zaujal "hokejovým střídáním", kdy při každém přerušení hry střídal nejméně jednoho hráče. Ve druhé čtvrtině dal Prostějov již jen 14 bodů, to ale nebylo způsobeno zlepšenou obranou stále matného výkonu Brna, které stále nechtělo hrát a nastřílelo soupeři ještě o 2 body méně. V podstatě jediným hráčem na hřišti, kterého si v prvním poločase stálo za to všímat, byl domácí křídelník Zlámal, který aktivně vnikal do koše, dobře zakončoval a v případě zdvojení nacházel přesnými pasy volného Slávika. Po důrazné domluvě hostujícího trenéra Jelínka nastoupilo v hostujících dresech do druhé půle zcela jiné mužstvo. Největší zásluhu na obratu měl Adam Zavadil, který dobře bránil Zlámala a sám byl k nezastavení. I přes to, že se mu nedařila střelba a nedal v zápase ani jednu trojku byl motorem brněnského týmu jak v obraně, tak v útoku, kde si doskočil několik svých neúspěšných střel a jeho vniky končily košem, faulem nebo asistencí na dobře sbíhajícího Víchu či Kyzlinka. Prostějov mohl stále nabídnout jen hru Zlámala, který ovšem byl na všechno sám a tak mu viditelně docházely síly a hůře se prosazoval přes rychlejšího Zavadila. Drtivá výhra hostů ve třetí čtvrtině 11:31 byla rozhodující pro výsledek utkání. V závěrečné části se sice Lipový se Zlámalem pokoušeli snížit náskok hostů, ti ovšem vedle stále aktivního Zavadila nabídli zlepšenou hru Šmída a Svobody, kteří se významnou měrou zasloužili o to, že nebyla k vidění ani dramatická koncovka. Brno si tak zajistilo dobrou výchozí pozici pro závěr základní části a play off by již nemělo uniknout, naopak Prostějov ještě mohou trápit starosti se záchranou, protože dotahující Děčín snížil náskok orlů na pouhý bod.

střelci Prostějov: Zlámal 34, Slávik 13, Lipový 9, Polášek 6, Petržela 5, Bisaha 3, Strachoň 2, Kašpar 2

střelci Brno: Zavadil 18, Svoboda 14, Vícha 13, Šmíd Filip     13, Kyzlink 9, Krejčí 8, Dáňa 5, Bárta 2

BK Pardubice – Proton Zlín 91:56

Domácí začali ve velkém tempu a nasázeli Zlínu pár rychlých lehkých bodů. Únava zlínských hráčů z předchozího dne byla znát a tak bylo v poločase rozhodnuto o vítězi. Ve druhé půli se Zlín trochu vzpamatoval a prohrál ji jen o 4 body.

střelci Pardubice: Oliva 22, Peterka A. 21, Kříž 15, Pacák 9, Šterba 8, Zikuda 7, Dvořák 4, Tondr 3, Soudek 2

střelci Zlín: Šír 16, Nehoda 11, Žlotíř 11, Kabourek 7, Svoboda 4, Šiška 4, Bajar 3

Sokol Vyšehrad – Sokol Písek 88:71

střelci Vyšehrad: Jiřinec 21, Sedláček 18, Adášek 17, Böttger 17, Lukšík 9, Kefurt 4, Žabka 2

střelci Písek: Běle 16, Švejda 15, Říha 13, Pálka 9, Zunt 7, Výkruta 7, Hrubec 4

BA Sparta – Lokomotiva Plzeň 76:93

Sparta si připsala na soupisku dvě australské posily, dvojčata Davida a Anthonyho Semerádovi. Jak napovídá jejich příjmení mají české předky a v loňském roce absolvovali část přípravy s českým reprezentačním týmem juniorů. Do utkání s Plzní zasáhl jen Anthony, ale bodově se neprosadil a do statistik se zapsal jen jedním faulem.

komentář hosté: "Na Spartě nás čekalo bouřlivé prostředí a houževnatý soupeř. Úvod utkání nám vyšel a od první minuty jsme vedli, avšak soupeř se stále držel nadostřel. Obě družstva v prvním poločase předváděla velmi pohledný basketbal, který však byl narušován nepřesnými výroky rozhodčích, způsobující nervozitu na obou stranách. O poločase jsme vedli o 8 bodů, ale s fauly Honomichl – 3, Švandrlík – 3 a David – 4, přičemž všichni tito hráči nastoupili v základní pětce. Třetí a úvod čtvrté čtrtiny jsme opět měli v zápase navrch, soupeře přehrávali a dostali se až do 17-ti bodového vedení. V poslední pětiminutovce však následovala na naší straně série nepochopitelných chyb a soupeř snížil naše vedení na 8 bodů.  V poslední dvouminutovce zvolila Sparta variantu taktických faulů, kterou jsme nepotrestali proměněním několika trestných hodů. Naštěstí pro náš celek následovala série nesportovních chyb Sparty, které vyústily až k faulům, které nemají s basketbalem mnoho společného a zastavila je až diskvalifikující chyba. Naše hráče tento způsob hry nerozhodil a utkání dovedli do vítězného konce. O víkendu se po těžším zranění vrátil do sestavy Ondra Mádle, jeho přítomnost na hřišti i 16 bodů za víkend bylo pro družstvo příjemnou vzpruhou."

střelci Sparta: Halada 23, Zajíček 17, Papež 16, Stariat Jan 8, Stariat Jiří 8, Pavelka 2, Gargula 2

střelci Plzeň: Pecka 25, Honomichl 22, Švandrlík 15, Suchý 11, Mádle 10, Metlička 6, David 4