Extraliga U16 – 22. kolo | Probasket.cz

Extraliga U16 – 22. kolo

📁 Mládež 🕔16.2.2009

Diváci si mohli v neděli užívat vyrovnaná utkání 22. kola extraligy kadetů ve všech šesti halách, na Spartě ani v Opavě se nehrálo pro nemocnost. Po třetí čtvrtině to bylo v Pardubicích i v Praze vyrovnané, v Brně o bod a v ostatních městech do deseti bodů. Zatímco Pardubice svou domácí halu v souboji s Pískem uhájili, výhra Vyšehradu v Prostějově se čekala a i v ostravském derby se radoval favorit, v pražském derby překvapili sokolíci, když na Folimance v dramatickém závěru zvítězili. Brno nevyužilo toho, že Klatovy nepřijely kompletní a místo o play off bude zřejmě do posledních kol bojovat o záchranu.

BK Pardubice – Sokol Písek 77:66

komentář hosté: "Vedoucí tým tabulky a favorit soutěže z Pardubic byl soupeř zcela jiného kalibru. Zatímco perníkáři nastoupili v čele s reprezentantem Křížem, nám chyběl Lukáš Linhart, který si plnil povinnosti v dorostenecké lize. Přesto jsme neprodali svou kůži lacino a po matném úvodu (19:10) jsme zvedli hlavy, začali plnit taktické pokyny (zesilování krytí Kříže) a po pár úspěšně proměněných těžkých střelách šli do kabin s 5-ti bodovým náskokem. Bohužel na našem kontě (narozdíl od domácích) přibývaly s železnou pravidelností fauly a ubývali síly a tak se misky vah postupně začaly naklánět na stranu východočechů. Ještě 7 minut před koncem upravoval Fait trojkou na 61:61, ale to bylo z naší strany vše. Děkuji hráčům za enormní nasazení a výborný výkon. Myslím že ke kvalitě utkání, která odpovídala zápasu 1. a 2. týmu extraligy, přispěli stejnou měrou jako domácí."

střelci Pardubice: Kříž 25, Lachman 19, Andres 18, Heřman 11, Mikulecký 2, Chalupník 2

střelci Písek: Duda 27, Fait 19, Šlechta 15, Soukup 3, Němec 2

BK BCM Prostějov – Sokol Vyšehrad 62:77

komentář domácí: "Také tým z Prahy si na nás přichystal zónovou obranu a v první čtvrtině nás bez větších problémů přehrál. Pak se ovšem rozehrál Medek a hra se vyrovnala. Je škoda, že tohoto našeho nejlepšího střelce již nikdo další nepodpořil. Naše snaha vyvrcholila v 4.minutě 3. čtvrtiny, kdy jsme se přiblížili na rozdíl jediného bodu. Pak však našim hráčům začaly docházet síly a soupeř dotáhl utkání do vítězného konce. Trenér Růžička viděl hlavní příčinu ve vysokém počtu ztrát míče, tým, který má v této soutěži 31 ztrát v utkání nemůže myslet na vítězství."

komentář hosté: "Vstup do zápasu se kadetům vydařil (17. minuta 24:40), ale ještě do poločasu domácí náskok snížili a po 4. minutách třetí čtvrtiny i málem dohnali (44:45)! Po oddechovém čase ale naši hráči opět přidali v obraně, dali pár jednoduchých košů a důležité vítězství si již nenechali vzít. Pochvala pro celý tým za tvrdě vybojované body!"

střelci Prostějov: Medek 30, Staněk 17, Buriánek 8, Schuster 4, Krhovský 2, Kunčík 1

střelci Vyšehrad: Bernáth 25, Hampejs 24, Lukáš 11, Bohadlo 11, Choutka 3, Haltmar 3

BC Vysočina – Lokomotiva Plzeň 75:70

komentář domácí: "V neděli zavítal na palubovku v Jihlavě celek Lokomotivy Plzeň. Borci z Vysočiny zahájili v základní sestavě i s Mísařem, ale po dvou minutách bylo jasné, že v utkání dál pokračovat nemůže a na jeho místo nastoupil Krejčí. Utkání bylo naprosto vyrovnané až do konce a tentokrát štěstí stálo při domácím týmu. Vynikající utkání zahrál Krajcigr, autor 33 bodů, dobře mu sekundoval Spilka a Buben." Trenér Pešout: "Věděli jsme, že na Plzeň máme šanci jen s vysunutou obranou a nenechat se zatlačit pod koš. To nám naštěstí vyšlo, i když to byly pořádné nervy. Chválím kluky i z lavičky za podporu a když měli něco předvést na hřišti, tak to dokázali. Tento víkend nás může přiblížit k záchraně."

střelci Vysočina: Krajcigr 33, Spilka 15, Novák 8, Novotný 6, Plešingr 4, Krejčí 4, Jakubíček 3, Buben 2

střelci Plzeň: Švandrlík 25, Froněk 17, Tomšů 13, Svoboda 10, Fikrle 3, Terč 2

JBC Brno – TJ Klatovy 81:84

V brněnské hale na Morendě se hrál oboustranně útočný basketbal. Nástup domácích do utkání byl velmi aktivní, trio Kyzlink, Jeřábek, Šaňák využívalo absence několika hostujících hráčů a dávalo jeden bod za druhým. Těžko říct, zda se poté jednalo o uspokojení nebo únavu, ale nikdo z brněnských hráčů nedokázal zvednout prapor v také obraně. Toho využívali hosté k postupnému snižování náskoku, když se jim dařila zejména střelba a to jak z dlouhé vzdálenosti, tak z čáry trestného hodu. Po třetí čtvrtině byl stav 59:60, když hosté stále pokračovali v kanonádě. Domácím jakoby to nevadilo, stále pořádali v obraně den otevřených dveří a na trojky soupeře a promněňované šestky odpovídali úspěšným zakončováním, většinou za 2 body. Dvě minuty před koncem se Kyzlink rozhodl, že zápas vyhraje: skóroval, ubránil a znovu skóroval, nicméně chyby spoluhráčů darovaly soupeři opět volnou trojku a další šestky. Kyzlink si vzal míč a znovu vyrovnal na 81:81. Stačilo ubránit a časomíra ukazovala, že poslední útok by měli domácí. Místo zodpovědné obrany následoval agresivní presink rozehrávače a nejhorší možný scénář. Když se již (jinak dobře hrající) domácí rozehrávač Buček nechal obejít, mohl si vybrat zda faulovat nebo nechat soupeře skórovat. Vyblázněn domácím publikem zvolil katastrofickou variantu koš s faulem. Z dosavadních 22 trestných hodů hosté promněnili 19!!!, takže se nedalo čekat, že i ten dvacátýtřetí by minuli – 81:84. Času bylo ještě dost, nicméně domácí nezvolili time out a pokusili se o vyrovnávací trojku. Po obranném doskoku si rozhodčí nevšimli bodyčeku klatovských, kteří se nechtěli nechat faulovat, přešli na útočnou polovinu, ale tam jim domácí sebrali míč a ještě se pokusili vyrovnat. Kyzlinkova trojka však skončila na obroučce a tak si cennou výhru odvezli výborně střílející hosté.

komentář domácí: "Domácí nedokázali ubránit citelně oslabené družstvo hostí, které toho využilo a vybojovalo si zasloužené vítězství."

střelci Brno: Kyzlink 28, Šaňák 18, Jeřábek 16, Buček 8, Hrabovský 7, Křivánek 4

střelci Klatovy: Kříž 20, Kuneš 17, Bernas 17, Krůta 11, Gezo 11, Milec 8

USK Praha – Sokol pražský 62:66

komentář domácí: "Stejně jako před čtrnácti dny i o tomto víkendu sehráli kadeti z důvodu nemoci soupeře pouze jediné utkání. Po vyrovnaných prvních pěti minutách si začali hosté vytvářet mírný náskok a po první čtvrtině vedli šestibodovým rozdílem 15:21. S tímto nepříznivým stavem se ale USK nechtěl smířit a po povedeném druhém dějství se ujali domácí hráči těsného vedení o čtyři body. Do druhého poločasu vstoupil USK výborně a po třech minutách už vedl 43:32. Hosté se však nevzdávali a v této fázi hry dokázali proměnit několik těžkých, ale velmi důležitých, střel z delší vzdálenosti a také právě díky čtyřem úspěšným tříbodovým pokusům srovnali stav po třech čtvrtinách, 50:50. Závěrečných deset minut utkání už bylo přetahováním o každý bod a čtyři minuty před koncem utkání vedl USK 62:58. Nikdo však v tu dobu netušil, že už do konce utkání žádné další body domácí hráči nepřidají. V samotném závěru tak situace byla kritická, hosté vedli minutu před koncem o dva body, USK nedokázal skórovat a v závěru si už hosté vítězství pohlídali. USK tak ztratil v dalším pražském derby důležité domácí body, které mohou v závěrečném účtování značně chybět."

střelci USK: Petrák 21, Jiránek 15, Truhlář 10, Vakrčka 6, Lipovskij 5, Hrudka 3

střelci Sokol Pražský: Reimer 20, Kološ 14, Šefránek 8, Kolář 6, Ghibellini 4, Dvořák 4, Kohout 4, Brix 3, Zelenka 3

BCM Slezská Ostrava – BCM Moravská Ostrava 74:81

komentář domácí: "Ostravské derby svázalo většině hráčům obou družstev ruce, nohy. I přes to byl zápas napínavý až do koncovky, kdy nás 3 min. před závěrem za nerozhodného stavu překvapil soupeř zónou na kterou jsme nedokázali zareagovat. Nad ostatní vyčnívaly výkony Lyčky a Urbánka."
komentář hosté: "V prvním poločase jsem byl spokojen s předvedenou hrou. Dařilo se nám hrát agresivní obranu na míč a nutili jsme soupeře k chybám. Ale to co jsme předvedli v druhé půli nejsem vůbec spokojený! Místo abychom soupeři odskočili na větší bodový rozdíl nechali jsme zápas zdramatizovat! Hodně nás zlobil Adam Urbánek, který odehrál povedené utkání a držel své družstvo v utkání. Vyzdvihl bych hráče Lyčku a Vašíčka, který hlavně v závěru podržel družstvo a proměnil důležité šestky! Naopak by se měli zamyslet naši podkošový hráči, kteří dali dohromady 11 bodů a nedokázali se prosadit proti menším obráncům! A měli by si někteří hráči uvědomit, že žádný soupeř se neporazí sám!!!"

střelci Slezská Ostrava: Urbánek 31, Šafarčík 15, Háša 7, Habily 6, Lukáč 5, Kovalčík 4, Vícha 3, Jozek 2

střelci Moravská Ostrava: Lyčka 31, Navrátil 12, Vašíček 10, Landor 7, Kouřil 7, Kobsa 6, Vachutka 3, Kořistka 2, Klečka 2, Tardon 1