U16 ČR – Slovensko | Probasket.cz

U16 ČR – Slovensko

📁 Mládež 🕔30.12.2008

Ke svému závěrečnému vystoupení v Budapešti nastoupili kadeti České republiky proti Slovensku. Oba soupeři měli shodnou bilanci dvou porážek a tak se bojovalo o 3. místo na turnaji. Základní sestava české reprezentace byla opět složena z pětice Mazič, Švandrlík, Kyzlink, Kříž, Šaňák.

ČR – Slovensko 63:56

Zpočátku se skóre přelévalo ze strany na stranu. Slováci si nedokázali poradit s Křížem, který však z čáry trestného hodu netrestal fauly, které na něj byly odpískány, ale i tak v první čtvrtině nastřílel 9 bodů. Češi byli stejně jako včera s Maďarskem laxní v obraně a proto se nedokázali dostat do výraznějšího vedení. Naopak z posledního útoku skóroval soupeř a šel před první přestávkou do vedení 19:20.

K dobře hrajícímu Křížovi a Kyzlinkovi se ve druhé části hry přidal Mazič a skóre narůstalo ve prospěch našich kadetů. Soupeř měl v této čtvrtině problém ohrozit koš a výsledek této části tak byl příznivý pro české barvy v poměru 14:9.

Ve třetí části se výrazně projevila únava Kříže s Mazičem a tak jediným hráčem, který dokázal během prvních 5 minut skórovat byl Kyzlink. Soupeř utkání otočil zejména díky útočnému doskoku a dostal se do mírného vedení. Oba promněněné trestné hody Lihnarta a poté i Feštra znamenaly aspoň snížení náskoku na jediný bod, tuto čtvrtinu však Češi prohráli 12:17.

Příležitost ke hře dostalo postupně všech 12 hráčů a to bylo jednou z příčin, proč byl 5 minut před koncem zápasu stav 49:52 v neprospěch českého celku. Poté nastal zlom v utkání. Jakoby Lukáš Feštr konečně pochopil co po něm trenér vyžaduje. Dvakrát získal míč při výborné obraně hráče bez míče, připravil pozici pro skórujícího Václavka a poté promněnil oba trestné hody. Když na to soupeř odpověděl dvěma koši v řadě, musel do hry Kyzlink, který byl dnes jedním z nejlepších hráčů utkání. Dvěma nebojácnými nájezdy definitivně dokončil, co Feštr načal a otočil zápas ve prospěch českého týmu. Výhra je o to cennější, že v poslední čtvrtině nepřidal vyčerpaný Kříž již ani bod a o obrat v utkání se zasloužili další hráči, což je příslibem do další fáze přípravy reprezentačního družstva kadetů na srpnové ME v Litvě.

Hodnocení jednotlivých hráčů:

Kříž: 36 minut, 16 bodů, 9 doskoků, 11 získaných míčů, 5 získaných faulů, 4 bloky, v prvním poločase byl opět dominantním hráčem zápasu, ve druhé části se projevila únava, nedařila se mu střelba trestných hodů, také procento střelby za 2 body nebylo takové (46%), jak jsme u něj zvyklí, ale i přesto bojoval o čemž svědčí 11 získaných míčů

Mazič: 28 minut, 13 bodů, 4 získané míče, byla na něm znát únava z velkého počtu minut, které dostal v předchozích zápasech, nicméně v podstatě vždy, když přišel z lavičky na hřiště, dokázal skórovat

Kyzlink: 21 minut, 13 bodů, jeden z nejlepších hráčů utkání, spolu s Feštrem byl strůjcem obratu v koncovce, když promněnil oba své odvážné nájezdy, měl vynikající procento střelby za 2 body (86%), když ze sedmi střel minul pouze jednu

Feštr: 20 minut, 4 body, 5 dokoků, ač nepromněnil ani jednu ze 6 střel z pole, patřil k výrazným postavám utkání, v koncovce dobrou obranou (včetně obranného dokoku) nastartoval obrat, získal sebevědomí a posledních 5 minut výborně tvořil hru, jeho zlepšení je příslibem do dalších zápasů

Švandrlík: 18 minut, 3 body, 6 získaných míčů, opět vynikající nasazení, snažil se, bojoval, ale stále se trápil v útoku, jediná promněněná střela z osmi pokusů je toho důkazem, vystřelit dokáže v podstatě pouze z klidu po přihrávce, měl by pracovat na střele po driblinku i dvojtaktu

Linhart: 19 minut, 4 body, 7 doskoků, konečně setřásl nervozitu, která na něm byla patrná v předchozích utkáních, musí zlepšit práci tělem v obraně, míč doskočí, protože má dobrý výskok, nedokáže soupeře odstavit, v útoku se stále bojí hrát na koš, snad se této obavy v další přípravě zbaví, měl by pracovat také na technice běhu a více bojovat

Šiška: 17 minut, 5 bodů, jeho výkony byly zápas od zápasu lepší, ale stále tomu chybí dostatečné nasazení v obraně, občas si zbytečně hraje s míčem, což není účelné, promněnil 2 z 5 střel

Hampejs: 15 minut, 1 bod, snažil se v obraně, byl na hřišti, když se dobrou obranou obracel zápas, ale potřebuje zlepšit útočné činnosti, dvakrát se při střele nechal zablokovat, dvakrát ztratil míč