U16 ČR – Maďarsko | Probasket.cz

U16 ČR – Maďarsko

📁 Mládež 🕔29.12.2008

Český reprezentační tým U16 nastoupil v neděli 28. 12. ke svému druhému utkání turnaje olympijských nadějí v Budapešti proti domácímu Maďarsku ve složení Mazič, Švandrlík, Kyzlink, Kříž, Šaňák.

ČR – Maďarsko 56:91

Od počátku dělala našemu týmu problém rychlost Maďarů. Hráči nebyli schopni zastavit soupeře při přechodu do útoku a v případě neúspěšného zakončení způsoboval českým kadetům potíže také útočný doskok soupeře. Brzy se do problémů s fauly dostal Švandrlík, v útoku se nedařilo dopravovat míče na Kříže, protože Maďaři byli na naši oporu dobře připraveni a tak byl stav po první čtvrtině 14:21.

Žádný z hráčů, kteří na hřiště přišli z lavičky, se nechopil nabídnuté šance předvést své dovednosti a skóre stále narůstalo ve prospěch soupeře. Naši reprezentanti si nevěděli rady se zónovou obranou Maďarů, stále nedokázali opakovaně dopravovat míč do vnitřního prostoru a nebyli úspěšní při střelách z dálky. Do šaten se odcházelo za stavu 30:50 a i když soupeř nepředvedl tolik basketbalového umu jako včera Poláci, stačil na český tým důrazem, nasazením a rychlostí.

Obraz ve druhé půli byl podobný jako v té první. Hráči, kteří ve svých klubech patří mezi vyhlášené střelce (Šlechta, Feštr, Šiška, Kološ), netrefili z pole pod tlakem Maďarů ani bod a zápas nemohl dopadnout jinak než velkým debaklem. Třetí část hry skončila za stavu 46:72.

Po vystřídání Kříže i Maziče a vyfaulování Švandrlíka bylo úspěchem, když se čeští reprezentanti dokázali dostat aspoň ke slušné pozici pro střelu, dát koš bylo pouze přáním, ne však realitou. V posledních minutách se ke dvěma nájezdům do koše odhodlal Šiška a tyto jeho dvojtakty zajistily, že český tým v poslední čtvrtině nastřílel aspoň 10 bodů. Rozdíl ve skóre narostl na propastných 35 bodů a byl odrazem přístupu hráčů k tomuto utkání a jejich fyzické připravenosti na mezinárodní zápasy.

Hodnocení jednotlivých hráčů:

Kříž: 34 minut, 13 bodů, 11 doskoků, 9 získaných faulů, 6 získaných míčů, byl opět naší oporou, ale pouze na útočné polovině, v obraně si nedokázal poradit s vyššími a těžšími pivoty soupeře, měl problémy také s obranným doskokem

Mazič: 30 minut, 18 bodů, 4 doskoky, 3 získané míče, dal sice nejvíce bodů z týmu, ale stejně jako Kříž byl velkou slabinou na obranné polovině, nechal se rozhodit několika fauly, které na něj nebyli odpískány, nechal se jednoduše obcházet hráči soupeře

Švandrlík: 26 minut, 10 bodů, 4 doskoky, jeho aktivitě v obraně ublížilo brzké odpískání dvou osobních chyb, v útoku se stále snažil ohrozit koš, ovšem střelba za 2 body byla opravdu tristní (10%), z 5 tříbodových pokusů trefil 2 a donutil tak soupeře aspoň trochu vysunout zataženou zónovou obranu

Šaňák: 18 minut, 4 body, byl to jeho nejvydařenější zápas, dvakrát skóroval z pod koše a dvakrát doskočil v útoku míč, v obraně si vcelku obstojně poradil se silnými pivoty soupeře, ale nepomohl na obranném doskoku, utkání nedohrál kvůli 5 osobním chybám

Kyzlink: 16 minut, 3 body, v útoku byl aktivní, ale několikrát se neúspěšně snažil o zakončení z pod koše přes vysoké Maďary, v obranných činnostech to nebyl žádný zázrak, ale nepropadl tak, jako většina ostatních spoluhráčů

Šiška: 9 minut, 4 body, 3 doskoky, při svém prvním vstupu do utkání se nepochopitelně pustil do několika těžkých střel, které minul, na podruhé zvolil dva nájezdy, které promněnil, pak ovšem opět několikrát zbrkle a nepřesně střílel, v obraně se snažil a bojoval

Hampejs, 8 minut, 2 body, snažil se hrát, svůj jediný střelecký pokus promněnil, dvakrát připravil pozici pro spoluhráče, v obraně byl příliš prostupný

Václavek: 7 minut, 2 body, promněnil obě šestky, ale žádný ze dvou střeleckých pokusů, přičemž oba by se daly považovat za ukvapené, v obraně si neporadil s vyššími a silnějšími soupeři

Feštr: 19 minut, 0 bodů, totální propadák, v obraně pořádal den otevřených dveří, nezajistil rychlý protiútok soupeře, v útoku ztratil několik míčů, nedokázal tvořit hru ani přesně zakončit, dvakrát nepřesně vystřelil z pole a nedal ani jeden ze dvou trestných hodů

Linhart: 13 minut, 0 bodů, 3 doskoky, až na jeden nepromněněný pokus z pod koše vůbec koš neohrozil, v obraně nedokázal odstavit hráče ani vypomoct při vniku křídel či rozehrávačů

Šlechta: 10 minut, 0 bodů, nebyl aktivní, hra jakoby se ho vůbec netýkala, v obraně jen stál u svého hráče, často se nechal obejít, v útoku postával na perimetru a třikrát nepřesně vystřelil

Kološ: 10 minut, 0 bodů, na soupeřovou zónovou obranu vyslal 5 nepřesných pokusů, zbrklé střely, které neměly naději na úspěch mu nedodaly na psychické pohodě a soupeře zastavoval jen za pomocí faulů