Žákovská liga U14 – kvalifikace o účast ve skupině B

📁 Mládež 🕔7.10.2008

První říjnový víkend byl ve znamení kvalifikace o žákovskou ligu. 32 týmů bylo rozděleno do 8 skupin po 4. Vždy první dva celky si zajistily účast v lize, týmy na 3. a 4 místě sehrají baráž o zbylých 8 volných míst. Včera jsme přinesli výsledky kvalifikačních skupin A, B, C, D a prognózu, jak by se žákovská liga mohla vyvíjet ve skupině A. Dnes se podíváme jak to dopadlo v kvalifikaci ve skupinách E, F, G, H a také si řekneme, kdo bude favoritem ligy ve skupině B.

Jako ve všech kvalifikačních skupinách i ve skupině E byl favoritem domácí celek. Do Zlína si pro porážku přijely celky BC Vysočina, Tesla Pardubice a SK UP-BCM Olomouc. Jediné aspoň trochu vyrovnané utkání sehráli hráči Protonu Zlín s havlíčkobrodským týmem BC Vysočina. Zlín se v tomto utkání opíral o kolektivní výkon, nicméně tahouni Smrža a Pumprla ukázali, že v těžkých chvílích, které jistě v žákovské lize přijdou, se na ně trenér Kotala bude moci spolehnout. Do Havlíčkova Brodu hostují ze Žďáru nad Sázavou Šoukal a Seidler a zejména díky jejich výkonu odmítl tým z Vysočiny očekávanou dramatickou koncovku v souboji o druhé postupové místo s Teslou Pardubice. Pardubičtí porazili pouze Olomouc a v baráži je tak čeká USK Praha. Olomoučtí se poperou o postup s Prostějovem.

25. Proton Zlín SK UP-BCM Olomouc 117:42
26. Tesla Pardubice BC Vysočina (44:62) (12:21 18:34 34:46)
27. BC Vysočina Proton Zlín (60:79) (21:27 31:54 49:65)
28. SK UP-BCM Olomouc Tesla Pardubice 46:64
29. BC Vysočina SK UP-BCM Olomouc (145:48) (43:12 70:24 102:35)
30. Proton Zlín Tesla Pardubice 107:40

1. Proton Zlín 3 3 0 303:142 6
2. BC Vysočina 3 2 1 267:171 5
3. Tesla Pardubice 3 1 2 148:215 4
4. SK UP-BCM Olomouc 3 0 3 136:326 3

Skupina F se zdála být výkonnostně nejslabší. Domácí hráči Slavie Kroměříž se v prvním utkání překvapivě trápili s chlapci z Blanska (hrají pod názvem BBK IVes Brno). Blanenští tahouni Nehyba a Neuman sice svůj tým k výhře nepřivedli, nicméně v dalších utkáních se jim to již podařilo a postup ze druhého místa byl na světě. Kroměříž v dalších zápasech problémy nepřipustila, nadělovala soupeřům po stovkách a zajistila si tak bezproblémový postup. V dramatickém utkání o 3. místo se střetlo Gymnázium Hladnov s USK Praha. Šťastnější byli hráči Ostravy, na které čeká v baráži přijatelný soupeř Sokol Hradec Králové, naopak pro USK Praha bude postup přes Teslu Pardubice velmi těžký oříšek.

31. TJ Slavia Kroměříž BBK IVes Brno (66:55) (13:11 35:22 56:39)
32. USK Praha Gymnázium Hladnov (55:60)
33. Gymnázium Hladnov TJ Slavia Kroměříž (38:110) (16:23 23:55 33:81)
34. BBK IVes Brno USK Praha (70:43)
35. Gymnázium Hladnov BBK IVes Brno (44:60)
36. TJ Slavia Kroměříž USK Praha (125:37) (34:14 65:21 94:26)

1. TJ Slavia Kroměříž 3 3 0 301:130 6
2. BBK IVes Brno 3 2 1 185:153 5
3. Gymnázium Hladnov 3 1 2 142:225 4
4. USK Praha 3 0 3 135:255 3

Narozdíl od skupiny F, vypadala skupina G jako jedna z nejsilnějších. Na to, zda tomu tak skutečně bylo, odpoví až samotná utkání v lize, nicméně diváci, kteří zavítali na Tatran v neděli odpoledne mohli sledovat elitní žákovský basketbal v podání týmů NH Ostrava a JBC Brno. Postup do ligy byl pro oba celky při vší úctě k soupeřům povinností, sobotní vítězství jednoznačná. V neděli si nejprve Jiskra Kyjov poradila se Sokolem Hradec Králové a vyzve v baráži Jindřichův Hradec, Královehradečtí si cestu do Ostravy zopakují a utkají se s Gymnáziem Hladnov. Poté vyjeli do basketbalové bitvy hráči Brna a Ostravy. K zápasu přinášíme komentář fanouška domácích i střelce obou týmů.

Body NH Ostrava: Šubert 21, Krutílek 18, Dedek 13, Přebinda 13, Pešat 8, Zumer 6, Mrkva 3

Body JBC Brno: Marša 19, Anton 14, Slanina 12, Štěpánek 10, Vykypěl 9, Líčeník 4, Hanák 4, Mynarčík 3, Zadražil 2

Komentář domácího fanouška: "Jak jsme očekávali – přijel k nám z jihomoravské metropole kvalitní, na nás dobře připravený soupeř. Naši hráči podcenili témeř všechno – rozcvičením počínaje a nasazením v utkání konče. Vysocí hráči soupeře dominovali pod oběma koši a naši hráči se obtížně prosazovali. David Šubert se nutil do střelby z těžkých nepřipravených pozic.
V prvním poločase nás proto držel ve hře především Honza Krutílek, který dával důležité body a David Zumer, který k své tradičně výtečné obraně přidal i řadu důležitých přihrávek. Přestože jsme dokázali vybojovat řadu míčů, zbytečnými ztrátami a chaotickou hrou jsme umožnili soupeři lehce skorovat. První poločas byl velmi vyrovnaný a poločas skončil 37:40 pro lépe hrající tým Brna.
V poločasové přestávce promluvili trenéři našim hráčům do duše, osobní konzultace poskytl některým našim hráčům i oblíbený "pomocný trenér" Marek Stuchlý, ale vstup do druhého poločasu rozhodně na nějakou zásadní změnu nevypadal, spíše naopak. Soupeř nám odskočil až na rozdíl 10 bodů. V této fázi stáhli trenéři hru na pět hráčů, z nichž tři hráli se čtyřmi osobnímy chybami, což nám poněkud komplikovalo hru v obraně, protože jsme pouštěli hráče soupeře, pod hrozbou páté osobní chyby, do jednoduchých koncovek. Trochu jsme zlepšili kombinaci v útoku a donutili soupeře faulovat, bohužel jsme hůře proměňovali trestné hody.
V osmé minutě poslední čtvrtiny jsme se dostali do mírného vedení, které jsme do konce hry již udrželi. Jsme rádi, že se v soutěži objevil další kvalitní soupeř, který zvedne úroveň soutěže."

37. NH Ostrava Jiskra Kyjov (125:42) (28:6 54:18 86:26)
38. JBC Brno Sokol H. Králové (115:29) (23:13 56:18 81:20)
39. Sokol H. Králové NH Ostrava (35:146) (18:46 21:84 30:115)
40. Jiskra Kyjov JBC Brno (49:85) (9:20 17:48 29:68)
41. Sokol H. Králové Jiskra Kyjov (56:68) (18:17 34:27 44:42)
42. NH Ostrava JBC Brno (82:77) (15:17 37:40 58:57)

1. BK NH Ostrava 3 3 0 353:154 6
2. Jihomoravské basketbalové centrum Brno 3 2 1 277:160 5
3. TJ Jiskra Kyjov 3 1 2 159:266 4
4. Sokol Hradec Králové 2 3 0 3 120:329 3

Ve skupině G nebylo pochyb o tom, že si domácí Snakes Ostrava bez problémů poradí se všemi soupeři. 125, 123 a 124 bodů nastřílených v jednotlivých zápasech mluví za vše. Ze druhého místa postupuje BC Kolín, který přehrál Prostějov i Jindřichův Hradec. Utkání o 3. místo bylo jednoznačné, stejně jako všechna ostatní. Prostějov postoupivší ze třetího místa čeká v baráži Olomouc, Jindřichův Hradec se střetne s Kyjovem.

4. TJ Slovan Jindřichův Hradec 3 0 3 103:309 3

Znalci i fanoušci z Moravy říkají, že skupina B v žákovské lize bude silnější než áčko. Svá tvrzení dokládají loňskými výsledky v této věkové kategorii, kdy se na prvních pěti místech umístila 4 družstva z Moravy a mezi ně se vklínil jen stříbrný klub BK Pardubice. Uvidíme, co udělá přechod na větší míč a možnost odehrát celé utkání bez střídání se silou jednotlivých celků, nicméně největším favoritem skupiny B se zdá být družstvo NH Ostrava, posílené o chlapce z Nového Jičína. O druhé a třetí postupové místo jistě bude bojovat loňský mistr Snakes Ostrava se silnou trojicí hráčů Kouřil, Vašťák, Veselý, dále JBC Brno a Proton Zlín. Druhé housle nebudou chtít hrát ani celky BC Vysočina a Slavia Kroměříž, nicméně jejich postup na MČR by byl překvapením. Mezi 6 nejlepších celků v republice by vedle Pardubic a Písku pravděpodobně opět měla patřit 4 družstva z Moravy (NH Ostrava, Snakes Ostrava, Proton Zlín, JBC Brno), ale ze skupiny B postupují pouze 3 týmy, takže můžeme v sezoně očekávat velmi dramatické bitvy plné emocí a věřme, že i kvalitního žákovského basketbalu.