Extraliga U 18 (4. a 5. kolo) | Probasket.cz

Extraliga U 18 (4. a 5. kolo)

📁 Mládež 🕔4.10.2008

Nejvyšší soutěž juniorů pokračovala dalšími zápasy. Na některých místech byla k vidění velmi dramatická koncovka. Článek byl aktualizován v pondělí 6. 10.

sobota 4.10.

BCM Moravská Ostrava – BA Sparta 98:85

Hostující tým od začátku udával tempo zápasu a již v 5. minutě vedl 16:1, když Stariat trestal za 2 a Pavelka za 3 body. Celou první čtvrtinu potřebovali domácí, aby se probrali, zdálo se, že chybějící opory Bratčenkov a Nogol budou nenahraditelné. Postupem času začal zejména Číž ukazovat svou sílu a taktéž ostravské protiútoky začaly být nebezpečné. Skóre se bod po bodu přibližovalo a když 2,5 min před koncem utkání vedli Sparťané o 4 body, těšili se diváci na dramatickou koncovku. Po koši domácích, který znamenal snížení na 2 body, zaznamenali Papež a Halada po 1 ztrátě, po níž následoval jednoduchý koš a rázem byli ostravští 2 body ve vedení. Následoval Pavelkův pokus z těžké pozice za 3 a další protiútok domácích zakončený úspěšně za 3 body. Po dalších nepřesných pokusech Sparty a 2 nesportovních chybách hostujícího střelce Pavelky se hra hostů v poslední minutě totálně rozpadla a ve hře bylo i dosažení stobodové hranice. Absence obou opor domácího celku Bratčenkova i Nogola tak byla nakonec znát méně než u hostů chybějící rozehrávač Zajíček.

BCM Slezská Ostrava – Sokol Vyšehrad 65:60

Velmi dramatické utkání sehráli mladí Ostravané s Vyšehradem. Utkání bylo od začátku vyrovnané a mírné vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. Typické změny obran ze strany Vyšehradu často slavily úspěch, dařil se zónový presing i tradiční změna osobní obrany na zónu při nahlášení akce domácím rozehrávačem. Ovšem útočná potence hostů byla prachbídná, míče i z jasných pozic létaly mimo koš a tak i lepší obranná činnost neznamenala poločasové vedení. Ve druhém poločase se obraz hry příliš nezmněnil a skóre zůstávalo stále vyrovnané. Rovněž hosté vytáhli ze svého arzenálu zónový presing, který zpomaloval hru Vyšehradu. V rozhodujících momentech utkání se ukázala zkušenost stříbrných medailistů z ME U16 v Itálii Bohačíka a Kouřila. Kouřilovy přesné přihrávky (zaznamenal 9 asistencí) a Bohačíkova neomylná ruka nepřipustily zvrat a domácí vcelku v klidu dokráčeli k těsné výhře.

střelci Vyšehrad: Bottger 15, Lukšík 13, Adášek 12, Jiřinec 11, Sedláček 5, Kefurt 2, Bernáth 2

Sokol Písek – BK Pardubice 77:79

Domácí celé utkání vedli, aby pak zápas prohráli v koncovce. Písek kontroloval utkání po dobu tří čtvrtin a na začátku podledního dějství vedl již o 17 bodů a nic nenasvědčovalo tomu, že by se utkání mohlo otočit. Střelecky se prosazovaly tradiční opory Říha a Švejda a zápas tak nějak v poklidu plynul. Zničehonic začali střelci Pardubic bod po bodu stahovat náskok soupeře a krátce před koncem se dostali na dostřel. Když se minutu před koncem vyfauloval klíčový hráč hostů Peterka a sršni vedli o 4 body, zdálo se, že si koncovku pohlídají. Sporný aut, který rozhodčí pískli pro domácí férově přiznal ve prospěch hostů Honza Švejda = koš, vedení jen o 2 a domácím se pak nepodařilo úspěšně zakončit. Po píseckém faulu následovala jedna proměněná šestka, útočný doskok a koš a Pardubice už si koncovku pohlídali a vezou tak cenné vítězství z horké písecké palubovky.

střelci Písek: Říha 26, Švejda 13, Zunt 9, Veselý 8, Tóth 8, Výkruta 6, Sahan 2, Šenfeld 2, Hejpetr 2, Hrubec 1

BK Děčín – Proton Zlín 82:84

Podobně jako v Písku domácí celou dobu vedli, ale zápas ztratili ve vypjaté koncovce. Co k tomu říká domácí trenér: "Děčín celé utkání vedl. Před poslední čtvrtinou o 15 bodů. Zlín však bojoval a postupně stahoval náskok. V samotné koncovce Děčín vedl o 3 body, nechal si však dát vyrovnávací trojku. Nedržel míč do konce – nedal. Soupeř byl v útoku faulován, nepromněnil, ale 1,3 sec. do konce doskočil a dal vítězný koš.

střelci Děčín: Lukeš 25, Duspiva 18, Sokolwski 12, Kurimský 11, Fiala 10, Šírek 3, Kadeřábek 3

střelci Zlín: Žlotíř 28, Šír 26, Pospíšil 10,  Nehoda 10, Svoboda 6, Kabourek 4

BK Ústí nad Labem – JBC Brno 43:89

střelci Brno: Vícha 22, Zavadil 21, Svoboda 10, Kos 9, Šmíd 8, Bárta 6, Krejčí 5, Šaňák, 4, Kyzlink 4

Sokol Pražský – Gymnázium Hladnov 120:50

střelci Sokol: Kohout 27, Vyoral 24, Matulka 19, Ryska 14, Hering 14, Ducháček 13, Nekolný 4, Treml 3, Čermák 2

Lokomotiva Plzeň – BK BCM Prostějov 88:66

střelci Prostějov: Petržela 18, Zlámal 16, Slávik 8, Lipový 7, Pivoda 6, Polášek 5, Plaček 4, Kaša 2

USK Praha – BK Opava 86:56

neděle 5.10.

BCM Slezská Ostrava – BA Sparta 87:72

Zápas rozhodli domácí mladíci již v úvodu utkání, když vedli o 18 bodů. Zápas se pak odvíjel podle pravidla, je-li na hřišti trojice Kouřil, Bohačík, Hrnčíř, narůstá skóre ve prospěch Ostravy, jsou-li na hřišti pouze dva z nich, rozdíl se příliš nemění, střídají-li dva a hraje jen jeden, Sparta dotahuje. Nerad bych opomenul také úspěšné střelecké pokusy Kavalka, který dobře zakončoval z pozic, které pro něj spoluhráči vytvořili. Utkání nakonec skončilo o 15 bodů, což znamená, že mladší hráči Ostravy v soutěži zatím neprohráli, zatímco Sparta má po svých dvou výjezdech na sever Moravy jen jedno vítězství a toužebně očekává návrat svého playmakera Matěje Zajíčka, který se již uzdravil a v příštím utkání by měl být Spartě k dispozici.

BCM Moravská Ostrava – Sokol Vyšehrad 63:77

Utkání se neslo ve znamení očekávání zda Ostrava bez svých opor Nogola a Bratčenkova zvládne odolat i druhému pražskému celku. Od začátku zápasu bylo jasné, že tomu tak nebude. Velmi kvalitní obrana Vyšehradu dovolila nastřílet domácím v první čtvrtině jen 6 bodů, když hosté skvěle dirigovaní Adáškem zaznamenali úctyhodných 28 bodů. Pokud nechtěli hráči Ostravy dovolit jednoznačný debakl, museli se zlepšit především v obraně, což se jim podařilo a ve druhé i třetí čtvrtině se rozdíl ve skóre téměř neměnil. Ostravskou zónovou obranu trestali dobře hrající Jiřinec a dnes vynikající Bottger a tak si slušnou porci minut mohl odehrát i mladý Bernáth (ročník 1993). 5 minut před koncem utkání se hráči BCM rozhodli, že o víc než 20 bodů se doma neprohrává a začali stahovat náskok, když se minutu před koncem dostali na přijatelných 9 bodů. Hosté ale závěrečné fauly trestali úspěšnými šestkami, takže konečný rozdíl 14 bodů odpovídá průběhu utkání. Vyšehrad se stejně jako včera prezentoval vynikající agresivní obranou bez zbytečných faulů, střídal osobní i zónovou obranu, zapojil i zónový presing a po třech vítězstvích ze čtyř utkání venku se jednoznačně přihlásil do seznamu uchazečů o play off. Nutno dodat, že kdyby hosté včera proměňovali jasné pozice z pod koše, byly by bez porážky.

střelci Vyšehrad: Bottger 26, Jiřinec 16, Sedláček 9, Lukšík 9, Adášek 9, Bernáth 5, Žabka 2, Toběrný 1

Sokol Pražský – BK Opava 113:72

střelci Sokol: Vyoral 24, Kohout 24, Ryska 18, Ducháček 17, Matulka 11, Nekolný 6, Hering 6, Treml 5, Čermák 2

BK Děčín – JBC Brno 64:98

Komentář domácího trenéra: Soupeř získával zejména z rychlých protiútoků a přesnějším zakončování proti méně zkušeným hráčů domácího celku, kteří často chybovali. Bojovnost po celé utkání byla kladem obou družstev.

střelci Děčín: Duspiva 20, Lukeš 16, Kurimský 12, Fiala 6, Sokolowski 4, Táborský 2, Inger 2, Fujera 2

střelci Brno: Šmíd 21, Svoboda 19, Kos 19, Zavadil 17, Vícha 14, Šaňák 6, Bárta 2

Sokol Písek – BK BCM Prostějov 82:57

střelci Písek: Švejda 27, Říha 18, Hrubec 11, Sahan 9, Zunt 9, Výkruta 4, Tóth 4

střelci Prostějov: Polášek 21, Zlámal 14, Petržela 8, Slávik 4, Lipový 4, Kaša 4, Pivoda 2

BK Ústí nad Labem – Proton Zlín 55:71

střelci Zlín: Šír 21, Nehoda 17, Žlotíř 15, Pospíšil 6, Kabourek 6, Svoboda 4, Hašpica 2

USK Praha – Gymnázium Hladnov 98:59

Lokomotiva Plzeň – BK Pardubice 73:69