Opava šestá, Sokoli prolomili venkovní kletbu | Probasket.cz

Opava šestá, Sokoli prolomili venkovní kletbu

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔7.4.2019

Basketbalisté z Hradce Králové si spravili chuť před baráží o udržení v NBL, když uspěli na Folimance. O dvojicích předkola play off se v nadstavbě A2 rozhodne ve středu, z A1 Brno doplňuje Sluneta, která těsně padla v Pardubicích. Opava demonstrovala dobrou formu na palubovce oslabených Turů, kde jasně vyhrála o 24 bodů.

Opava časuje formu na play off. Díky vynikající druhé a třetí čtvrtině zdolala Svitavy na jejich palubovce, je však nutné dodat, že domácím chyběl vedle O´Briena a Kotáska ještě Slezák a hned zkraje utkání se ještě ke všemu zranil Šimon Puršl. Hosté dobře bránili a ještě do poločasu si kreativitou v útoku vytvořili náskok 32-46. Třetí perioda pak lze nazvat trojkovou explozí, protože se Slezané z dálky trefili šestkrát a obecně vzato nebylo moc střel, které by minuli z jakékoliv pozice.

Oslabení Tuři pomohli soupeři 20 ztrátami, Opava vedle 13 trojek lépe doskakovala (34-40) i šestkovala a zcela zaslouženě slaví jistotu šesté příčky po výsledku 73-98. Svitavy hodily rukavici do sousedních Pardubic, s nimiž se na dálku utkají ve středu o druhé místo. Domácí vedl se 14 body akapitán Teplý, Opavu pak dirigovali rozehrávači Kouřil (18 bodů a 6 asistencí) se Šiřinou (18 bodů).

Beksa cílí na druhou pozici

Už i s Donovanem Jacksonem se Pardubicím povedlo přetlačit Ústí nad Labem, pro které byla porážka 79-75 devátou z posledních deseti mačů. Americký shooting guard zvládl po dvouměsíční pauze za 16 minut ve hře 12 bodů a 2 doskoky a byl důležitým článkem pardubické ofenzivy. Sluneta i v užší rotaci ale bojovala jako divá a nebyla daleko od úspěchu. Povedlo se jí dobrou obranou zredukovat ztrátu 76-70 a v zápase jinak neviditelný Pecka snížil 18 sekund před koncem na 76-75. Pavlovič později proměnil pouze jednu šestku a Wisseh na druhé straně mohl trojkou obrátit duel, jenže střela se neujala Půlpán přidal z brejku pojistku.

Beksa má koncovku nadstavby ve svých rukou: Pokud se jí ve středu povede vyhrát v Děčíně, zajistí si druhé místo bez ohledu na výsledek Svitav v Ústí nad Labem. Slunetu naproti tomu čeká předkolo play off, jestli to bude s USK Praha, nebo s Kolínem, rozhodne opět středeční kolo. Překvapivou hvězdou včerejšího klání se stal David Škranc, autor 17 bodů a 6 doskoků, v ústeckém dresu vévodil bodovým statistikám Pavel Houška (16).

„Oba týmy měly o co hrát, takže jsem očekával, že to bude hodně bojovné utkání, což se také potvrdilo. Pro nás je to vydřené, ale hodně důležité vítězství. V koncovce to bylo hodně dramatické, i proto, že jsme před posledním útokem Ústí proměnili jen jednu šestku, ale přesně takovéhle budou i zápasy v play-off. I z tohoto pohledu je pro nás pozitivní, že jsme napínavou koncovku zvládli a vyhráli,“ pochvaloval si kouč Pardubic Levell Sanders.

„Chtěl bych poděkovat svým klukům za předvedený výkon, protože dvakrát jsme dnes byli v situaci, kdy nám Pardubice odskočily nad 10 bodů, a my jsme se dvakrát byli schopni vrátit do zápasu. Kluci makali, nic nevypustili, nicméně výsledek je takový, že prohráváme, byť jsme měli na své ruce poslední střelu. Je to pátá koncovka v posledních, tuším, sedmi zápasech, kterou jsme prohráli, a bohužel nás to bude stát první šestku. Trošku mě mrzí, že takovýhle přístup, jako jsme měli dnes, jsme neměli v některých předchozích zápasech,“ řekl jeho protějšek Antonín Pištěcký.

Perfektní dvojky Nymburka

Série pěti triumfů Děčína vzala za své u mistra a to velmi rychle. Nymburk nasadil play off mód a začal bránit prakticky od prvních minut, což Válečníky zaskočilo. V první periodě sice ještě hosté hrozili z trojek a mistra pozdrželi (26-21), od druhé desetiminutovky už byl ale na palubovce pouze jeden tým. Děčín nastřílel za dalších třicet minut pouze 32 bodů a v Nymburku prohrál 97-53. Domácí trefovali dvojky s téměř 80% úspěšností, čímž deptali soupeře měrou vrchovatou. Válečníky čeká ve středu zápas o čtvrtou pozici s Pardubicemi a za jisté konstelace (při porážce Olomoucka v Opavě) mohou v případě svého úspěchu skončit ještě i třetí. Domácí Nymburk proti Děčínu táhla šestice dvouciferných střelců v čele s Davisem (16). Jedinými dvoucifernými šutery Děčína naopak byli Autrey s Feštrem (oba po 10).

„Utkání jsme měli pod kontrolou v podstatě od první čtvrtiny. Změna trenéra soupeři přinesla energii, proto jsem moc rád, jakou energii jsme dnes ukázali my. Vyrovnat se hostům v nasazení bylo naším hlavním cílem a povedlo se to výborně. Hráli jsme velmi dobře hlavně v obraně,“ konstatoval kouč Nymburku Oren Amiel.

„My vydrželi hrát první čtvrtinu celkem vyrovnaně, ale pak jsme nestačili soupeři ve všech aspektech hry. Naprosto zaslouženě jsme prohráli. Výše porážky pro nás není důležitá. My se musíme soustředit hlavně na další utkání ve středu proti Pardubicím,“ burcoval lodivod Válečníků Tomáš Grepl.

Vítězná Bohačíkova premiéra

Olomoucko konečně uspělo v Čajkareně, kde explodoval guard Jiří Dedek. Ten místní prostředí zná velmi dobře, neboť nastupuje na střídavý start v místním Basketbalu Olomouc a proti Brnu včera zapsal 25 bodů při fantastické bilanci z trojek 7/9. Brno zcela propadlo na doskoku (49-25) ale i při střelecké potenci za dva body (61 vs. 37%) a zaslouženě prohrálo o 30 bodů. Pod výsledek 96-66 se vedle Dedka podepsal i 18-bodový Dunans, nebo Goga se 12 body. Brno (zase bez Keelyho) spoléhalo na Stegbauera (17), ale tentokrát to byla i obrana, která nestíhala nápory Hanáků. Petr Bohačík začal své hostování v Olomoucku 5 body a 8 doskoky za 14 minut.

Sokoli šokovali Folimanku

Ani 34 bodů Raheema Applebyho nestačilo USK k definitivě devátého místa. Nováček z Hradce Králové tažen Lošonským a Stamenkovičem se držel s vysokoškoláky po celý zápas a v poslední minutě za stavu 74-72 pro domácí dvakrát udeřil. Z dálky se trefili Stamenkovič s Marquartem a hosté rázem vedli 76-78. Sovy se po oddechovém času omezili na odstřelování soupeřova koše z dálky, což ale k úspěchu nevedlo a hostující guard Stamenkovič z šestek pojistil výhru 76-80. Korunoval tak svůj vynikající výkon (16 bodů a 14 asistencí), u nějž mu sekundoval 21-bodový Pavol Lošonský. Pražané budou muset v posledním kole vyhrát v Ostravě, pokud chtějí hrát předkolo s Brnem a ne se Slunetou.

Novotný s Dlugošem to zařídili

Filip Novotný s Teodorem Dlugošem si v zápase s Ostravou shodně připsali trojkovou bilanci 6/10 a v součtu zaznamenali 41 bodů Medvědů, kteří systémem start-cíl odklidili z cesty Novou Huť 89-77. Už v poločase domácí vedli 40-25 a velmi dobře bránili, což Ostravu bez lídra Bohačíka nejspíš zaskočilo. Domácí kouč Beneš nechal naproti tomu odpočívat marody Waltona s Purifoyem, ale i bez nich to šlo. Přidala se s 19 body i nestárnoucí ikona NBL David Machač a celkově 15 trojek bylo číslo, na nějž hosté neměli odpověď. Nepomohlo jim ani 20 bodů Lukáše Bažanta.