V 21. kole KNBL bez překvapení | Probasket.cz

V 21. kole KNBL bez překvapení

📁 Archiv, Články, KNBL, Topstory 🕔27.1.2019

Předposlední kolo základní části Kooperativa NBL se obešlo bez překvapení. Obhájce titulu lehce přehrál Válečníky, Beksa nezaváhala v Opavě, Tuři nedali šanci NH, Olomoucku se dařilo u nováčka, Sluneta udržela na uzdě Brno, Medvědi urvali cennou výhru nad USK.

Válečníci na palubovce mistra zpočátku utkání živili naději na úspěch. V úvodní čtvrtině se dotáhli na 16:16, ale to byl signál k tomu, aby domácí přepnuli na vyšší obrátky. Vypracovali si náskok 33:20 a pak už víceméně v pohodě kontrolovali průběh utkání. Nenechali se vyvést z klidu ani když se hosté třemi trojkami  dostali na 67:59. Naopak odpověď byla razantní a o výsledku bylo rozhodnuto už po třech čtvrtinách. Mistr tedy ani tentokrát nepřišel o čisté konto v kolonce proher, děčínská šňůra šesti výher skončila. Válečníky může těšit, že proti mistru dominovali na útočném doskoku (7 – 16) ze kterých dali 32 bodů proti 7 domácím.

Beksa se v Opavě nenechala zaskočit a přestože promrhala luxusní náskok z úvodních minut, dokázala uhrát cennou výhru. Pardubičtí překvapili základní pětkou ve které 19letý Svoboda se odvědčil Sandersovi za důvěru 14 body v první čtvrtině (z toho trojky 4/4). Beksa během sedmi minut vedla 21:3 a měla hru pod kontrolou. Pak ale ve druhé čtvrtce začala ztrácet. Velký podíl na tom měla nepřesnost střelby a přenechání prostoru pod vlastním košem Opavským. Těm se rozehrál Kouřil a domácí do poločasu snížili na rozdíl pouhého bodu. Po přestávce hosté přestáli snahu domácích (42:42) a zásluhou Williamse, Švrdlíka i Nečase získali opět náskok a ve 35. minutě vedli rozdílem 13 bodů. Tentokrát se však kolaps nekonal a přestože se Opava dotáhla na 76:80 výhru si tentokrát nedali vzít, zvláště když domácí si pro taktické fauly vybírali Williamse, který se z čáry TH zmýlil jen jednou (9/8) a v koncovce Opavu ušestkoval. Domácí bez Bujnocha a Gniadka, hosté bez Kohouta. Za zmínku stojí výkon nestárnoucího Nečase, kterému triple-double unikl jen o dva doskoky.

Svitavští Tuři mají zřejmě nastavené  střelecké minimum na stovku. Tu překonali už  potřetí za sebou. Naposledy to v sobotu na sobě poznali hráči NH Ostrava. Od počátku bylo jasné, jaký bude průběh utkání. Domácí celek si trochu zalaškoval na přelomu poločasů, kdy soupeři dovolil snížit na 54:49. Víc však už hostům nepovolil a šňůrou 11:0 si definitivně nakročili k jedenáctému vítězství z posledních 13 kol. Tury tentokrát střelecky táhl mladíček Kovář, lídrem ostravského celku byl opět Boogs.

Sluneta sice potvrdila v domácím prostředí roli favorita, ale k důležité výhře se protrápila. Hosté, hrající o skupinu A1, byli nepříjemným soupeřem a mrzet je může výpadek ve druhé čtvrtině. Bojovali však až do konce, nevzdali se ani ve čtvrtém dějství, když prohrávali od 12 bodů, a dotáhli se na 82:78. Poslední minuta však patřila Slunetě. Nicméně mají Brněnští před závěrečným kolem dobrou výchozí pro účast ve skupině A1.

Radost propukla po skončení utkání v Kolíně. Domácí Mědvědi na výhru čekali sedm kol a přestože postrádali Šafarčíka, mohli se těšit z těsného vítězství. Utkání měl vyrovnaný průběh. Žádný z týmů nechtěl pustit soupeře do výraznějšího náskoku, podařilo se to Medvědům, kteří v polovině čtvrté desetiminutovky odskočili zásluhou Číže a Bratčenkova na 75:66. Pražané to však nezabalili a Appleby se Stevanovičem postarali o to, že 20 vteřin před koncem svítilo na ukazateli 77:76. Faulovaný Číž posunul vedení domácích na tři body, trojka Stevanoviče v samém konci utkání nenašla správný cíl.

Olomoucko k očekávané výhře na palubovce Královských sokolů nepotřebovalo služby Lukáše Palyzy. Domácí se drželi na dostřel jen v prvních třech čtvrtinách, ale v té čtvrté začali ztrácet půdu pod nohama. Přestala se jim dařit střelba, množily se i ztráty a zkušenější hosté to dokonale využili a nastříleli domácím 35 bodů.

ČEZ Basketball Nymburk – BK Armex Děčín 106:88 (21:16, 49:39, 83:62)

Body: Vyoral 23, Davis 15, Benda 13, Peterka 13, Hruban 11, Myers 10 (10 d.), Kříž 6, Pumprla 5, Cosey 3, Novotný 3, Lawrence 2, Bohačík 2 – Autrey 21, Carlson 15, Ježek 10, Pomikálek 9, Feštr 9, Žikla 6, Grunt 6, Šiška 6, Landa 4, Kroutil 2

Doskoky: 35 – 33

TH: 17/13 – 15/10

Trojky: 13 – 12

Asistence: 26 – 12

Ztráty: 15 – 9

Fauly: 19 – 15

Dekstone Tuři Svitavy – NH Ostrava 106:86 (29:17, 52:44, 81:61)

Body: Kovář 19, O’Brien 17, Slezák 16, Svoboda 13, Aiken 12, Puršl 8 (10 d.), Marko 6 (12 as.), Kotásek 4, Jelínek 4, Teplý 3, Welsch 2 (10 d.), Novák 2 – Boogs 21, Bažant 16, Stojačič 14, Nábělek 8, Stanojevič 7, Zaharijevič 7, Svoboda 4, Choleva 3, Koloničný 3, Alleyn 2