Konečně koncovka pro USK. Tuři padli 50 doskokům navzdory

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory, Uncategorized 🕔21.10.2018

Williams s Benjaminem se složili na 45 bodů Pardubic, které navíc skvěle bránily a zdolaly Olomoucko 82-70. Rostoucí formu potvrdil i Kolín, který rozdrtil Královské sokoly. Děčín nedal šanci Ostravě, a Sluneta odehrála překvapivě vyrovnaný duel s mistrem.

Opava zvládla vyhrát zápas, v němž prohrála na doskoku 33-50. Kouč Czudek sice nemohl být s touto činností spokojen, s obranou však ano. Ještě o přestávce svítil na tabuli stav 42-40 a prapor Slezanů drželi hlavně pivot Kvapil a kapitán Šiřina. Po změně stran si Opava vzala příklad ze špatného druhého poločasu ve švýcarském Fribourgu a ubránila Tury na skvělých 33 bodech. Z nátlakové hry praměnily časté ztráty Východočechů, kterí jich celkově zapsali 25! Jaký propastný rozdíl oproti šesti opavským. Hosty držel se 20 body pivot Puršl, avšak ani on porážku o 15 bodů neodvrátil. Opava si rozhodující náskok získala na přelomu třetí a čtvrté části šňůrou 17-3, na níž Svitavy nenašly odpověď

.

Rehabilitace díky obraně

Pardubice až na úvodní stav 0-5 vedly nad Olomouckem takřka po celý zápas a zaslouženě vyhrály 82-70. V 16. minutě byli Hanáci přitom zralí na ručník, to když ztráceli už propastných 17 bodů (35-18). Ještě do přestávky pak snížili na 40-29 a po změně stran to byl hlavně Douglas s Palyzou, kteří vedli k vyrovnání na 52-52. Dařilo se i pivotu Norwovi, po jehož dvou bodech byli hosté v euforii. Závěr třetí periody byl ale v režii Pardubic a když se později trefil i dvakrát Půlpán, Beksa vedla 64-58. Definitivní jistotu dalo Bekse až pět bodů Richarda Williamse, jenž se stal s 25 body nejlepším šutérem duelu. Pardubicím nahrávala i převaha na útočném doskoku (17-9), hlavním klíčem však byla obrana. Nebezpečného Dunanse Beksa zaklela na 4 bodech, Pelka na dvou. Pardubice zůstávají v NBL spolu s Nymburkem jediným neporaženým týmem.

„Zápas se mi hodnotí o sto procent lépe než středeční pohárové utkání v Nizozemsku. Je fakt, že ve druhém poločase, konkrétně ve třetí čtvrtině, jsme trošku ztratili koncentraci, ale poté jsme zabojovali a dostali utkání znovu pod kontrolu. Před utkáním jsme se zaměřovali hlavně na obranu a s touto částí hry jsem spokojený. Ano, měli jsme v defenzivě i horší pasáže, ale celkově převažuje pozitivní hodnocení. Olomoucko je dobrý tým, takže si tohoto vítězství vážíme,“ radoval se kormidelník Pardubic Levell Sanders.

„Myslím si, že to bylo dobré utkání pro diváky. I přesto, že jsme prohrávali o 15 bodů v poločase a nakonec prohráli o 12, bylo to vyrovnané. Kluci zabojovali, trochu jsme do druhé půle změnili naši hru. Diváci mohou být spokojeni, Pardubice také, my samozřejmě nejsme spokojeni s porážkou, viděl jsem spoustu věcí, které musíme do dalších zápasů změnit. Rozhodlo to, že jsme v prvním poločase nechali Pardubice doskočit pod naším košem 12 míčů, a celkově 17, a také jsme se v průběhu celého zápasu trápili z čáry trestného hodu. Kdybychom tyto dvě věci měli lepší, věřím, že by zápas byl ještě vyrovnanější, případně jsme mohli vyhrát. Koncovku bral na sebe Williams, my jsme neměli šanci ho bránit, on sám rozhodl,“ konstatoval trenér Olomoucka Predrag Benáček.

Marešovo KO Brnu

Svědkem nevídaného obratu s vítězným koncem pro USK byla svědkem pražská Folimanka. Po skvělé smeči ex-sovy Farského totiž Brno vedlo ve 27. minutě 40-58 a nic nenasvědčovalo tomu, že Jakarovi svěřenci nezaknihují čtvrtou výhru v sezoně. Jenomže poslední desetiminutovka byla v domácím podání ve znamení trojkopalby: Sebevědomí Brna naleptal dvěma projektily z dálky Sehnal, a když šňůra po Marešově trojce pokračovala, bylo to rázem 61-66. a Za dvě minuty už USK vedl 68-66, když se z dálky trefil jak jinak, než Michal Mareš. Trojkový mág letošní sezony byl při chuti i nadále a zápas dospěl do dramatické koncovky. V ní byli o bod vepředu hosté 74-75, Sehnal svou střelu minul a Křivánek musel faulovat. Stegbauer ke škodě hostů proměnil jen jednu šestku a domácí kouč Repeša si vzal oddechový čas. Po něm zbývalo do konce duelu už jen šest sekund a Folimanku rozjásal ostrostřelec Mareš, na nějž shodil míč Sehnal. Opařené Brno už po svém time-outu nekontrovalo a Sovy tak zvládly poprvé v sezoně urvat koncovku ve svůj prospěch.

Znovu řádící Walton i dvě stovky

Nymburk sice nijak výrazně, ale potvrdil svou stoprocentní bilanci v lize. Pomohlo mu v tom 16 trojek ze 30 pokusů. Zápas se Slunetou měl pevně v rukou od prvních minut zápasu, dominoval také na doskoku (40-28) a zvítězil 92-81. Ústečtí hráči ale rozhodně nebyli do počtu a i když v průběhu mače prohrávali již 44-22, nic nezabalili a trpělivě umazávali ze svého manka. Trenér Pištěcký musí být z představení svého celku spokojen, slušnou premiéru navíc za 19 minut ve hře zažil nový guard Devante Wallace, jenž stihl 7 bodů, 5 doskoků a 4 asistence.

A vysoké a téměř identické triumfy domácích na závěr: Děčín se doma dostatečně rehabilitoval za porážky v Levicích a v Brně. Triumf Válečníků, kteří základ položili ve druhé čtvrtině, řídil Ondřej Šiška. Rozehrávač zaznamenal 22 bodů a 5 doskoků při výtečné střelbě z pole 8/11. Hosté sice tentokrát zachytili začátek zápasu, ale druhá perioda (33-12) byla jako ze zlého snu a Nová Huť bez dobrého obránce Havlíka a paběrkujícího Stanovjeviče podlehla 106-78.

Jen o dva body méně nastřílel Královským sokolům Kolín (104-78). Zvyšující se formu Medvědů měl v rukou guard Walton, jehož užitečnost 43 je téměř snová. Pro Královské sokoly to byla třetí inkasovaná stovka v sezoně a pokud nezačnou lépe bránit, budou odsouzeni k baráži dříve, než by jim bylo milé.

Výsledky:

BK JIP Pardubice – BK Olomoucko 82:70 (20:15, 20:14, 18:25, 24:16)

Body: Williams 25 (7 doskoků a 6 asistencí), Benjamin 20 (7 doskoků a 5 asistencí), Potoček 8, Půlpán 8, Švrdlík 8 (7 doskoků), Kohout 7 (6 doskoků), McGaughey 5, Škranc 1 – Douglas 22 (13 doskoků), Palyza 16, Močnik 12 (5 asistencí), Norwa 8 (8 doskoků), Goga 6, Dunans 4, Pelko 2
Fauly: 21 – 19

ČEZ Basketball Nymburk – Sluneta Ústí nad Labem 92:81 (30:20, 21:19, 23:20, 18:22)

Body: K. Smith 16 (7 doskoků a 6 asistencí), Kříž 11 (7 doskoků), Bohačík 11, Hruban 10, Benda 10, Wright 10, Brodnik 8, Lawrence 7, Pumprla 5, Peterka 4 – Pecka 14 (6 doskoků), Houška 13, Svejcar 12, Stevanovič 12, Wisseh 8, Wallace 7, David 5, Šotnar 5, Šteffel 5 (7 doskoků)
Doskoky: 40 – 28
Dvojky: 20/37 – 23/40
Trojky: 16/30 – 9/30
TH: 4/5 – 8/10
Asistence: 21 – 16
Ztráty: 19 – 11
Fauly: 16 – 13

USK Praha – EGOÉ Basket Brno 77:76 (13:22, 14:18, 22:22, 28:14)

Body: Vukosavljevič 24, Mareš 19, Sehnal 12 (7 doskoků), Appleby 6, Whack 6, Křivánek 4, Tůma 4, Petružela 2 – Geiger 26, Keely 14, Stegbbauer 12, Farský 9, Kereselidze 6, Roby 5, Jokl 2, Kozina 2