Pardubický sen o finále se rozplývá | Probasket.cz

Pardubický sen o finále se rozplývá

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory, Uncategorized 🕔3.5.2018

Jen málokdo čekal, že si Opava poveze z pardubické haly dvě vítězství a v nadcházejících dvou zápasech na domácí palubovce bude mít příležitost ukončit semifinálovou sérii s Pardubicemi nejkratším možným způsobem. Způsob, jakým se Czudkovi svěřenci vypořádali se svým sokem, nedává Východočechům příliš šancí. A tak se nabízí otázka: quo vadis, Beksa?

Slezané vstoupili do utkání sebevědomě a a dovolili domácím radovat se z vedení pouze minutu a čtvrt (4:3). Gniadek se Šiřinou jim rychle vrátili vedení, které už nepustili z rukou. V páté minutě snížil Švrdlík na 10:12, ale Zbránek během minutu posunul Opavu do šestibodového náskoku. Pak přišel na hřiště Kvapil a s Beksou začalo být zle. Šesti body přispěl k tomu, že domácí rychle prohrávali o 14 bodů (10:24) a Opava zvýraznila své sebevědomí a převzala otěže utkání do svých rukou. Na hře domácích byla znát nervozita, která se projevovala nepřesnou střelbou, která gradovala ve druhé čtvrtině. Beksa se v této fázi utkání střelecky trápila a první koš dala ze šestek až v 17. minutě, když prohrávala o 23 bodů (17:40)! Do přestávky se jí podařilo snižit, ale po přestávce si Opava zase vytvořila dostatečný náskok. Beksa přes zlepšenou hru v obraně nedokázala využít v útoku nabídnuté příležitosti. Na konci třetí čtvrtiny se zdálo, že se domácí nadechli a zdálo se, že utkání zdramatizují, zvláště když na začátku čtvrtého hracího období zkorigovali vedení soupeře na 8 bodů.

Hosté ale opět rychle našli protizbraň a znovu navýšili vedení do dvouciferných čísel. Ve 38. minutě Kohout trojkou ještě jednou vykřesal Bekse naději (59:66), ale to bylo z její strany vše a Opava si s přehledem dokráčela ke  druhému vítězství, které v poslední minutě korunoval svoji druhou trojkou Šiřina. Vítězové dnes šetřili trojkami, dali jich pouze pět proti třem domácích. Domácí byli tentokrát výrazně lepší na doskoku (48 – 30), ale nic platné jim nebylo, že jich měli 19 pod košem Opavy. Přesnější byli i ve střelbě TH, kde měli úspěšnost 89,5 % proti 61,1 % Opavy. Tu zdobila přesnost střelby z pole 45,3 %, zatímco Beksa si zapsala jen 32,3 %. Opava těžila ze ztrát Beksy ze kterých dala 25 bodů, zatímco domácí jen osm. K výhře výrazně přispěli hráči z lavičky, kteří dali 39 bodů a velkou zásluhu na tom měl Kvapil, který byl se 17 body nejlepším střelce týmu a navíc si připsal double-double, když k bodům přidal i 10 doskoku. V této činnosti ho překonal domácí kapitán Nečas s 12 doskoky.

Řekli po utkání:

Tomáš Bartošek (trenér Beksy): „Nepodařil se nám vstup do utkání. Nebyli jsme tak agresivní jako soupeř, udělali jsme mnoho chyb, mnoho ztrát: 12 bodů pro Opava po našich ztrátách bylo hrozně moc. Opavě vydařený začátek dodal velké sebevědomí. Ve druhém poločas jsme dřeli v obraně, bojovali jsme, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, ale v útoku se nám bohužel nedaří tak, jak bychom si představovali. Neproměňovali jsme šance, které jsme si vytvořili, je to už druhý zápas po sobě, kdy jsme dali kolem 60 bodů, což je hrozně málo. Základní problém je, že i když ubráníme tři útoky Opavy, sami čtyři nebo pět neproměníme. Je to způsobeno i obranou Opavy, hrají v nižší sestavě, jsou rychlí, silní, přebírají nás. Nám však chybí klid ve finální fázi.“

Radek Nečas (hráč Beksy): „Měli jsme dva domácí zápasy a prohráváme 0 – 2, což je určitě obrovské zklamání. Nebudeme ale stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pojedeme na horkou opavskou půdu, kde nás nečeká nic lehkého, ale jak jsem řekl, my nic nevzdáváme. Dneska jsme dostali lekci v efektivitě. Opava když potřebovala dát koš, tak ho dala, zatímco my ne. Zápas se zlomil ve druhé čtvrtině, kdy rozdíl narostl na 20 bodů. I když jsme měli nějaké náznaky, že se vrátíme, tak rozdíl nešel pod 7 bodů. Opava držela otěže zápasu od začátku do konce.“

Petr Czudek (trenér Opavy): „Byl to pro nás těžký zápas, protože uspokojení ze včerejška tam samozřejmě bylo, ale řekli jsme si, že včera byla v naší hře hluchá místa a dnes jsme si to vzali k srdci. První čtvrtina byla z naší strany výborná. Snížili jsme sestavu, byli jsme běhavější. Spoléhali jsme na to, že budeme rotovat v deseti lidech, že budeme mít víc sil a to se ukázalo. Klobouk dolů před Pardubicemi, šly do toho až do konce. Zagresivnili hru, naštěstí nám zahrál výborně Míra Kvapil, který nejenom že doskakoval, ale dával i důležité body, výborné momenty měl i Kryštof Vlček, který včera vůbec nehrál. To nás trošku semklo. Můj pocit je takový, že jsme byli týmovější, víc jsme si věřili než Pardubice. Pořád to je ale 2 – 0. Jedeme domů a je na nás, jestli potvrdíme domácí půdu nebo ne.“

Miroslav Kvapil (hráč Opavy): „Jsem rád za vítězství. Říkali jsme si, že bychom rádi zopakovali včerejší nástup do třetí čtvrtiny, což se nám povedlo. Zápas jsme začali tak, jako včera druhý poločas. Důležité bylo, že jsme plnili pokyny, které jsme měli, včetně toho, že jsme se drželi na doskoku. Vedení 2-0 je super.“

BK JIP Pardubice – BK Opava 60:74 (17:28, 27:41, 45:55)

Body: Švrdlík 13 (7 d.), Půlpán 11, Kohout 7, Pandula 6, Nečas 6 (12 d.), Kent 6 (6 d.), Spearman 4, Welsch 4, Potoček 3 – Kvapil 17 (10 d.), Šiřina 10 (7 as.), Klečka 9, Jurečka 8, Zbránek 6, Gniadek 6, Vlček 5, Kouřil 5, Dragoun 4, Bujnoch 4

Doskoky: 48 – 30

TH: 19/17 – 18/11

Trojky: 3 – 5

Asistence:  16 – 20

Ztráty: 20 – 8

Fauly: 18 – 22