Ve VTB lize začalo play off | Probasket.cz

Ve VTB lize začalo play off

📁 Články, Topstory, VTB, Zahraniční soutěže 🕔6.5.2015

Ve VTB lize se rozeběhly vyřazovací boje a v úvodní dvou domácích zápasech jasně demonstroval svoji převahu úřadující šampion CSKA Moskva. Nejen, že nadělil svému soupeři Astaně dvakrát nepopulární stovku, ve druhém zápase dokonce stanovil nový rekord play off. Zaprvé armádní klub vyhrál nejvyšším rozdílem (110-60 – čili o 50 bodů) a zadruhé jeho hráči nasbírali v součtu rekordních 32 asistencí. To se dosud žádnému celku před nimi nepovedlo. Favorit ukázal, že sérii bude chtít ukonči v nejkratším možném termínu, aby mohl ušetřit síly na blížící se Final Four Euroligy. Tředí duel v Kazachstánu startuje ve čtvrtek od 15:00 SELČ.

Saratov kousal, přesto 2-0 pro Chimki

Po triumfu v Eurocupu se s krátkým zpožděním do bojů o titul zapojil i městský rival CSKA a druhý tým po základní části – Chimki. Jeho soupeř, Avtodoru Saratov, dokázal favoritovi vzdorovat celý první poločas. Pomohl jim k tomu i fakt, že hráči Chimki jakoby zapomněli, co je vyneslo do eurocupového nebe – výborná obrana. V poločase totiž domácí inkasovali 41 bodů (včetně pěti trojek) a skóre znělo 38-41. V podobném trendu začala i třetí perioda, v níž hosté po Fesenkových a Vzdychalkinových bodech vedli 47-40. Chimki ale zabralo a šňůrou 32-13 de facto rozhodlo zápas. Ve druhém duelu byl ústřední postavou Jegor Vjalcev, jenž zaznamenal 19 bodů při střelbě z pole 8/11. Hosté v zápase, jejž prohráli 71-87 minuli 12 šestek a ztratili 17 míčů, což rozhodlo.

Ubráněný Langford = problém pro Kazaň

Stav 2-0 na zápasy je také v sérii Lokomotivu Kubaň Krasnodar s UNICSem Kazaň. Za hosty z Tatarstánu sice již nastoupil jejich ostrostřelec Keith Langford, ale bylo vidět, že si na něj domácí dávají velký pozor. V prvním utkání (i vinou návratu po zranění) vstřelil shooting guard pouhé dva body (1/5 z pole) a i proto hosté odešli poraženi 63-74. Druhé utkání, to byl od počátku zlý sen pro celou Kazaň. Hosté prohrávali už o 32 bodů a v jejich týmu nefungovalo vůbec nic. Ve třetí čtvrtině se ale vzepřeli osudu a po Kaimakoglouově trojce na začátku posledního kvartálu prohrávali jen o 8 bodů. Lokomotiv je ale natolik zkušený tým, že už dále nepřipustil další stahování hostujícího manka a po výsledku 89-75 se ujal vedení v sérii 2-0.

Nejvyrovnanější série

Podle očekávání je zatím nejvyrovnanější čtvrtfinále mezi po základní části čtvrtým Zenitem Petrohrad a pátým Nižným Novgorodem. První duel získal Petrohrad nejtěsnějším možným rozdílem. Oba aktéři i diváci v hale se již chystali na prodloužení, když Mekel dvě sekundy před koncem normální hrací doby fauloval domácího rozehrávače Waltera Hodge. Ten proměnil první šestku na 73-72, druhou zkušeně nahodil o obroučku a Zenit mohl oslavit vítězný vstup do čtvrtfinále. V prvním duelu diváci o prodloužení přišli, ve druhém už nikoli, jakkoli se jim to pramálo líbilo. Zenit totiž v zápase, v němž se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení, vedl na začátku poslední minuty 71-67. X-Faktorem střetnutí byl nakonec křídelník Novgorodu Jevgenij Baburin, jenž nejprve trestnými hody snížil na 69-71 a poté střelou tři sekundy před koncem duelu vyrovnal. V prodloužení se činilo trio hostů Baburin, Kinsey a Antonov, které svými body rozhodlo o srovnání série na 1-1 po výsledku 80-84.

Výsledky (1. zápasy):

CSKA Moskva – BC Astana 103:58 (27:24, 20:18, 25:9, 31:7)

Body: Teodošič 17, Markoišvili a Chryjapa po 15 – Johnson 17, Ponomarev 15, Mahalbašič 8 (10 doskoků)

Zenit Petrohrad – Nižnyj Novgorod 73:72 (25:23, 17:16, 13:12, 18.21)

Body: Hodge 19, Borovnjak 14, Spiridonov 11 – Mekel a Rochestie po 15, Thompkins 14

Lokomotiv Kubaň – UNICS Kazaň 74:63 (22:21, 19:12, 14:13, 19:17)

Body: A. Randolph 17, Voronov 15, Hendrix 12 – Jerrells 18, White 11

Chimki Moskva – Avtodor Saratov 99:77 (19:26, 19:15, 34:19, 27:17)

Body: Rice 19, Koponen 17, Monja 15 – Fesenko 20, Peterson 18 (11 doskoků), Fortson 16

2. zápasy:

Zenit Petrohrad – Nižnyj Novgorod 80:84 po prodl. (18:14, 15:26, 17:14, 21:17 – 9:13)

Body: Hodge 20, Valjev 12, Kulagin 10 – Thompkins a Parakhouski po 14

Lokomotiv Kubaň – UNICS Kazaň 89:75 (27:14, 30:15, 13:29, 19:17)

Body: A. Randolph 17, Delaney 14, Voronov 14, Simon 14 – Bykov 16, White 14, Fischer 14

CSKA Moskva – BC Astana 110:60 (27:15, 25:17, 27:11, 31:17)

Body: Markoišvili 18, De Colo 15, Kaun 13 – Ilin 16, Ponomarev 15, Mahalbašič 8

Chimki Moskva – Avtodor Saratov 87:71 (23:16, 20:23, 27:13, 17:19)

Body: Vjalcev 19, Popovič 11 – Fesenko 17, Chappell 14 (10 asistencí), Peterson 12