Euroliga má za sebou polovinu základní části | Probasket.cz

Euroliga má za sebou polovinu základní části

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔17.12.2014

Skupina A:

Novgorod porazil Kazaň na její palubovce dvakrát v rozmězí necelého týdne. Po výhře ve VTB lize si důležitý triumf svěřenci trenéra Bagatskise připsali v Eurolize. 24 nastřílel rozehrávač Taylor Rochestie a 19 bodů a 9 doskoků přidal centr Artsiom Parakhouski. Novgorod svého soupeře přeskočil v tabulce skupiny C a má dvě vítězství. Kazaň se s bilancí 1-4 krčí na předposledním místě. Velké překvapení se událo v Istanbulu, kde tamní Efes porazil Real Madrid a uštědřil tak Královskému klubu vůbec první porážku v této sezoně a to nejen v Eurolize. Dařilo se mladému tureckému křídelníkovi Cedimu Osmanovi, jenž zaznamenal 16 bodů a 7 doskoků. Hostům nebylo nic platných ani 20 bodů a pět trojek Sergia Lulla. Vyrovnané utkání přitom mohlo dopadnout úplně jinak, ale v posledním útoku Efesu v normální hrací době nejprve Nocioni zblokoval Bjelicu, míč však uzmul Osman, ale ani jeho střela se neujala. Vše tak vzal do svých rukou Matthew Janning a dopravil kulatou věc do koše, čímž spustil gejzír oslav v hale. Bez vítězství už není ani Sassari. Italský tým si díky skvělé poslední čtvrtině poradil s Žalgirisem. Prim hrál především centr Shane Lawal, jenž kromě skvělého alee – yoopu a dvou monster bloků zaznamenal 25 bodů a 9 doskoků.

Výsledky:

UNICS Kazaň – Nižnyj Novgorod 73-79 (16-21, 18-18, 14-15, 25-25)
Nejlepší střelci: Zisis 15, Langford 13 – Rochestie 24, Parakhouski 19
Anadolu Efes – Real Madrid 75-73 (18-18, 21-18, 21-21, 15-16)
Nejlepší střelci: Osman 16, Šarič 13 – Llull 20, Bourousis 17
Sassari – Žalgiris Kaunas 92-80 (17-26, 25-15, 18-23, 32-16)
Nejlepší střelci: Lawal 25, Logan 20 – Anderson 15, Milaknis 14

Skupina B:

Přítrž porážkám v domácí lize a Eurolize učinil Maccabi Tel Aviv. Izraelci neprožívají právě dobré období, o to byla výhra na horké půdě v Malaze překvapivější. Double – doublem se blýskl SG Devin Smith (24 bodů a 10 doskoků). Domácím nestačilo ani 50 doskoků, z nichž bylo hned 22 útočných. Propadli totiž ve střelbě z pole (32%). Oba čtvrteční soupeři mají nyní v tabulce skupiny B shodnou bilanci 3-2. Cedevita nepotvrdila senzační vítězství z Tel Avivu a darovala druhou výhru v sezoně ALBĚ. Němci po dvou vítězstvích v řadě stoupají tabulkou. Hosté se prosazovali z těsné blízkosti koše, za dva body stříleli s báječnou 68% úspěšností, a tak je příliš nemusí mrzet ani 10 zahozených trestných hodů z 16 pokusů. Až skvělá poslední čtvrtina (27-5) zajistila povinnou výhru jednomu z nějvážnějších kandidátů na euroligový titul, týmu CSKA Moskva. Favorit se po 30 minut ve Francii opět trápil, vysvobodily jej až čtyři trojky v poslední čtvrtině a 10 bodů Pavla Korobkova. Hráčem zápasu však byl zvolen hostující rozehrávač Miloš Teodošič, jenž zaznamenal double – double za 16 bodů a 12 asistencí.

Výsledky:

Unicaja Malaga – Maccabi Tel Aviv 66-70 (13-21, 16-14, 21-19,16-16)
Nejlepší střelci: Toolson a Thomas po 16 – Smith 24 (10 doskoků), Randle 12
Cedevita Záhřeb – ALBA Berlín 67-80 (25-21, 1-21, 15-19, 17-19)
Nejlepší střelci: Ukič 15, Zubčič 13 – McLean 20, Radoševič 14
Limoges – CSKA Moskva 76-86 (22-27, 22-18, 27-14, 5-27)
Nejlepší střelci: J. Smith 19, Moerman 17 (10 doskoků) – Weems 18, Teodošič 16 (12 asistencí)

Skupina C:

Andrew Goudelock stanovil nový rekor Euroligy v počtu trojek hráč v jednom utkání. V Mnichově jich domácímu Bayernu nasypal rovných 10! S 34 body, třemi doskoky a čtyřmi přihrávkami byl zvolen MVP 5. kola (užitečnost 40). Jan Veselý tentokrát nastoupil z lavičky a za 20,5 minuty si připsal 11 bodů, 5 doskoků, asistenci a blok. Fenerbahce celkem nastřílel soupeři 17 trojek a i proto si veze z Německa třetí výhru v této euroligové sezoně. Milán po dvou porážkách v řadě zabral a i díky 12 trojkám porazil Zhořelec, který naopak střílel z dálky velmi nepřesně (2/17). Domácí o druhé euroligové výhře rozhodli v poslední čtvrtině, kterou i díky pěti trojkám vyhráli 32-14. V souboji gigantů využila domácího prostředí Barcelona a o 9 bodů porazila Panathinaikos. Řekové tentokrát vyhořeli při střelbě trojek (2/20) a Katalánci si od druhé čtvrtiny udržovali mírné vedení. V hostujícím dresu se jako jediný hráč dostal nad hranici 10 bodů pivot Esteban Batista. Tomáš Satoranský odehrál 13 minut, za něž stihl dát 6 bodů, doškočit dva míče, jednou přihrát, jednou získat míč, ale také dvakrát ztratit. Barcelona je na čele tabulky skupiny C stále naporažena.

Výsledky:

Bayern Mnichov – Fenerbahce Ülker 86-93 (22-19, 22-31, 16-19, 26-24)
Nejlepší střelci: Djedovič a Mičič po 16 – Goudelock 34, Bogdanovič 18
Armani Milano – Turow Zhořelec 90-71 (26-16, 14-22, 18-19, 32-14)
Nejlepší střelci: Ragland 20, Gentile 19 – Taylor 15, Jamaraz 14
Barcelona – Panathinaikos 78-69 (18-18, 29-20, 17-18, 14-13)
Nejlepší střelci: Tomič 16 (10 doskoků), tři hráči s 12 body – Batista 14, Diamantidis a Gist po 9

Skupina D:

Další porážku z venku si odváží Valencia, která nestačila na Neptunas. Španělé opět mizerně začali, nevalně bránili a inkasovali 94 bodů. Domácí stříleli z pole s 59% úspěšností a slaví drou výhru v Eurolize. Svůj souboj v pátém kole naprosto nezvládl ani další španělský tým: Laboral Kutxa doma podlehla Crvene Zvezdě vysoko 66-86. Srbové skvěle bránili a hlavně přeskákali domácí 45-26, proto se posunuli v tabulce na druhé místo (3-2). Zcela jasnou záležitostí byl také zápas mezi Olympiakosem a Galatasarayem Istanbul, který Řekové zvládli poměrem 93-66 a vévodí skupina D bez jediné porážky.