Euroliga: Souboj českých hvězd pro Satoranského | Probasket.cz

Euroliga: Souboj českých hvězd pro Satoranského

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔10.11.2014

Skupina A:

Nejvíce bodů v této sezoně padlo v zápase Realu Madrid s italským Dinamem Sassari. Bylo to plných 209 bodů! Královský klub jakoby chtěl napodobit hráče Panathinaikosu, kteří v minulém týdnu nasázeli Fenerbahce 18 trojek. Bílý balet jich zvládl jen o dvě méně při stejném počtu (26 pokusů). Španělé navíc vyrovnali vlastní euroligový rekord (rovněž z minulého týdne) v počtu asistencích týmu v jednom utkání. Hned 12 z těchto 33 přihrávek pak zaznamenal rozehrávač Sergio Rodriguez. Domácí se rovněž s 115 body stali druhým nejproduktivnějším celkem v jednom euroligovém duelu v historii soutěže. Tým Sassari je znám svou nevalnou obranou, ale přesto nelze výkon Realu snižovat. Efes už bez Nenada Krstiče, který se v turecké lize zranil v zápase s Pinarem Karsiyaka a mimo hru bude minimálně do konce kalendářního roku, zvítězil na palubovce Novgorodu. Turecký tým výborně bránil a po třiceti minutách vedl o dvacet bodů a trenér Duda Ivkovič mohl šetřit své opory. V laufu jsou ve skupině A i basketbalisté Žalgirisu, kteří si tentokrát vyšlápli na Kazaň. Ruské hráče vyučoval především amerský křídelník James Anderson, jenž se 27 body, 11 doskoky, 4 asistencemi a validitou 38 stal MVP kola.

Výsledky:

Real Madrid – Sassari 115-94 (27-17, 30-25, 27-22, 31-30)
Nejlepší střelci: Reyes 17, tři hráči po 15 bodech – Todič 20, Sosa 15
Nižnyj Novgorod – Anadolu Efes 66-76 (15-21, 9-21, 21-23, 21-11)
Nejlepší střelci: Rochestie 19, Antonov 16 – Šarič 18, M. Bjelica 14
Žalgiris Kaunas – UNICS Kazaň 77-71 (17-17, 23-20, 22-18, 15-16)
Nejlepší střelci: J. Anderson 27 (11 doskoků), Milaknis 14 – Langford 24, Kaimakoglou 11

Skupina B:

Největší překvapení tohoto kola, ne-li celého dosavadního ročníku Euroligy, se událo v Tel Avivu, kde obhájce trofeje Maccabi Electra nestačil na chorvatskou Cedevitu. Svěřenci trenéra Goodese jsou v útlumu: Minulý víkend prohráli v izraelské lize o 30 bodů s Hapoelem Jeruzalém a nyní neuspěli ani v pohárové Evropě. Hlavní zbraní Záhřebanů byly trojky, jichž hosté nastříleli hned čtrnáct. Cedevita zvítězila v Eurolize poprvé v této sezoně. Hosté si nejvyšší náskok vypracovali ve třetí čtvrtině, v níž vedli místy až o 11 bodů. V posledním dějství však domácí především zásluhou tří trojek snížili na 71-74, ale to už byla spíše labutí píseň favorita. 180 bodů viděli divácí v Moskvě. A s nimi také galapředstavení rozehrávače Miloše Teodošiče, jehož double – double za 27 bodů a 10 přihrávek výrazně pomohl CSKA k vítězství nad Malagou. V dresu španělského klubu se obdobně zaskvěl Jayson Granger (20 bodů a 10 asistencí). První výhru konečně slaví i berlínská ALBA, která v důležitém mači zdolala konkurenta v boji o postup do TOP 16, celek Limoges. Hosté odvrátili debakl až v poslední čtvrtině, neboť po 30 minutách prohrávali již o 32 bodů. Hosté stříleli z pole pouze s 29% úspěšností a 26 ze svých 66 bodů tak museli vstřelit z čáry trestného hodu.

Výsledky:

Maccabi Tel Aviv – Cedevita Záhřeb 73-83 (22-26, 18-18, 17-24, 16-15)
Nejlepší střelci: Pargo 24, Smith 14 – Ukič 17, Gordič 16
CSKA Moskva – Unicaja Malaga 95-85 (29-21, 23-18, 20-27, 23-19)
Nejlepší střelci: Teodošič 27 (10 asistencí), Weems 16 – Granger 20 (10 asistencí), Kuzminskas 20
ALBA Berlín – Limoges 89-66 (21-12, 29-15, 23-14, 16-25)
Nejlepší střelci: Giffey a McLean po 18 – J. Smith 17, R. Curry 13

Skupina C:

O další poměrně nečekaný výsledek se postaral outsider skupiny C – Turow Zhořelec. Poláci porazili díky výtečné střelbě z pole (55%) a lepšímu doskakování (41-24) Bayern. Oba týmy mají nyní v tabulce bilanci 1-3. A nyní šlágr kola – Fenerbahce přivítal Barcelonu. Čeští basketbaloví příznivci se na tento souboj dlouho těšili, poněvadž si to v něm rozdali také Jan Veselý s Tomášem Satoranským. A ani jeden z nich se v utkání neztratil, byť byl jejich čas na palubovce limitován na 16, resp. 12 minut. Jan Veselý si připsal 4 body, 7 doskoků, 2 přihrávky a 2 bloky. Tomáš Satoranský na sebe upozornil zejména nahozením na alley – oop Alexi Abrinesovi a skvělou smečí, díky níž dorazil do koše nepřesnou střelu právě z rukou Abrinese. Český rozehrávač nakonec zakončil duel se 4 body, 3 doskoky, 4 asistencemi ziskem a monster blokem na Bjelicu. Se svou nízkou minutáží měl navíc velmi výživnou efektivitu 14. Utkání však mělo jiného hlavního hrdinu, jímž se stal australský křídelník Brad Oleson jehož čtyři trojky ve druhé půli pomohly Barceloně k těsnému vítězství. Otočit utkání mohl v samém závěru trojkou Emir Preldžič, avšak nemířil přesně. Jak je důležité míti Dimitrise Diamantidise se opět přesvědčili basketbalisté Panathinaikosu. Kapitán zaznamenal validitu 24 (6 bodů, 7 doskoků, 8 asistencí a 2 zisky) za 24,5 minuty a i díky němu dali Řekové soupeřům jasný vzkaz: V boji o euroligový titul s námu počítejte! Milánští „návrháři“ si odvážejí porážku 63-90.

Výsledky:

Turow Zhořelec – Bayern Mnichov 89-78 (17-22, 25-17, 28-20, 19-19)
Nejlepší střelci: Kulig 22, Taylor 15 – Djedovič 16, Savanovič a Benzing po 12
Fenerbahce – Barcelona 78-80 (21-19, 20-22, 19-23, 18-16)
Nejlepší střelci: Žorič 18 (10 doskoků), Goudelock 16 – Oleson 16, Tomič a Doellman po 12
Panathinaikos – Milán 90-63 (23-13, 21-17, 27-13, 19-20)
Nejlepší střelci: Batista 15, Pappas a A.J. Slaughter po 11 – Samuels 18, Ragland 13

Skupina D:

Neporažen zůstává Olympiakos, jenž vyválčil pětibodový triumf v bělehradské Kombank Areně. Domácí Crvene Zvezdě nepomohl ani double – double Bobana Marjanoviče. Hosté rozhodli o svém truimfu ve druhé čtvrtině, kterou vyhráli 24-12. Nejlepším střelcem defenzivního klání se stal Vassilis Spanoulis, jenž byl navíc zvolen MVP z měsíc říjen. První výhru v soutěži slaví konečně i spolufavorit skupiny D, španělská Valencia. Ta v derby přehrála baskického rivala Laboral Kutxu, navzdory (opět) nedobré první čtvrtině. Domácí se mohli spolehnout na amerického PF Luka Harangodyho, jenž nastřílel 23 bodů včetně pěti trojek. V posledním duelu „smázl“ Galatasaray litevský Neptunas. Turecká základní pětka přestřílela tu hostující poměrem 68-31, což je opravdu hodně a v tomto případě hosté neměli nejmenší naději uspět.

Výsledky:

CZ Bělehrad – Olympiakos 57-62 (14-13, 12-24, 10-13, 21-12)
Nejlepší střelci: Marjanovič 13 (14 doskoků), Blažič a Kalinič po 10 – Spanoulis 14, Dunston 11
Valencia – Laboral Kutxa 79-69 (15-22, 23-14, 27-20, 14-13)
Nejlepší střelci: Harangody 23, Van Rossom 14 – Shengelia 20, Heurtel 11
Galatasaray – Neptunas Klajpeda 94-68 (23-15, 23-17, 31-12, 17-24)
Nejlepší střelci: Güler 18, Arroyo 15 – Gailius a Girdziunas po 10