Eurocup zná první devítku postupujících

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔28.11.2014

Patří mezi ni Štrasburk, Gran Canaria, Dijon, Virtus Řím, Lokomotiv Kubaň, Besiktas, Pinar Karsiyaka, Lietuvos Rytas a Banvit.

Skupina A:

Důležitý triumf si na své do té doby chudé konto výher připsala italská Reggiana, která porazila Paříž. Domácí dotlačil za druhou eurocupovou výhrou italský křídelník Achille Polonara, jenž nastřílel 24 bodů a k nim přidal i 6 doskoků. S validitou 34 byl spolu s Romeem Travisem z Volgogradu vyhlášen MVP 7. kola. Stejnou užitečnost měl i pivot pařížského celku Sharrod Ford. Ten se blýskl 21 body a 18 doskoky, z nichž bylo hned sedm útočných. Český centr Adam Pecháček si zahrál necelých osm minut a přispěl svému družstvu dvěma body a doskokem. Postup si vítězstvím v prodloužení v Zaragoze zajistil Štrasburk a míří za ním také německý Bamberg: Svěřenci kouče Trinchieriho zvítězili v německém derby nad Bonnem o 19 bodů. Domácí hráči vstřelili pouhých 52 bodů a trefili se za tři body jen jednou z 21 pokusů!

Reggio Emilia – Paříž 78-72 (14-16, 26-19, 11-18, 27-19)

Nejlepší střelci: Polonara 24, Taylor 15 – Ford 21 (18 doskoků), Schilb 14

TB Bonn – Brose Baskets Bamberg 52-71 (9-16, 22-19, 12-15, 9-21)

Nejlepší střelci: Brooks 11, Klimavičius 8 – Theis a Strelnieks po 17

CAI Zaragoza – Štrasburk 71-73 po prodl. (13-22, 20-18, 20-16, 13-10)

Nejlepší střelci: Jelovac 14, Robinson 12 – Traore 17, Campbell a Diot po 12

Skupina B:

Přestože Cantu na palubovce Artlandu nezačalo zrovna slavně, nakonec se radovalo z těsné, dvoubodové výhry. Tu zajistil Italům jejich maďarský křídelník Damian Hollis, jenž se trefil v samotném závěru utkání. Hollis byl navíc nejlepším střelcem zápasu s 16 body. Artland se po šesté porážce v sezoně propadl na poslední místo ve skupině B, Cantu je s bilancí 2-5 stále na dostřel postupových míst. Dijon uspěl ve francouzském derby nad Lyonem a díky situaci v tabulce má ve skupině B s pěti výhrami už jistý postup do další fáze. V duelu vládly obrany a ta domácí byla kvalitnější, hosté navíc poztráceli 17 míčů a jejich pivot David Andersen navrátivší se po zranění zaznamenal pouhé tři body. Neporažena je i nadále Gran Canaria, které porazila Oostende 79-70. Svěřenci trenéra Renesese tak dali zapomenout na nedělní prohru s Bilbaem v rámci ACB ligy. Hostům nebylo nic platných ani 14 útočných doskoků.

Artland – Cantu 66-68 (23-15, 10-21, 14-13, 19-19)

Nejlepší střelci: Graves 15, King 11 (11 doskoků) – Hollis 16, Lagana 13

JDA Dijon – ASVEL Villeurbanne Lyon 75-58 (17-20, 25-11, 14-15, 19-12)

Nejlepší střelci: Grey 20, Mendy 13 – Nivins 14, Sy a Green po 8

Gran Canaria – Oostende 79-70 (26-18, 19-18, 19-20, 15-14)

Nejlepší střelci: Newley 16, Bellas 13 – Prince 16, Berggren 14

Skupina C:

Římané ubránili v Nancy nebezpečného domácího rozehrávače Dariuse Adamse na 11 bodech a odměnou jim bylo dvanáctibodové vítězství a postup ze skupiny C. Adams za celý zápas nevystřelil ani jednou za dva body a také způsobil pět ztrát. Římský centr Jordan Morgan zaznamenal double – double za 12 bodů a 15 doskoků. Hráči z Věčného města si pomohli vynikající střelbou trojek a domácím košem takto prolétlo hned 14 střel z dálky. Skupina C se vyrovnává. O zbylá dvě postupová místa si to rozdá vlastně kdokoli z pětice týmů. Nejlepší výchozí pozici má zatím Nymburk, který má spolu s Nancy bilanci 4-3, ovšem s francouzským sokem lepší vzájemný zápas. O nymburské porážce v Oldenburgu píšeme na jiném místě. Situaci si komplikuje i Sevilla, která si připsala čtvrtou eurocupovou porážku, tentokrát v Charleroi. Domácí Spirou vedlo za úspěchem duo hráčů, které má zkušenosti s českou NBL: Bývalý rozehrávač Děčína William Hatcher vstřelil 14 bodů a přidal i tři nahrávky, ex-nymburské křídlo Dylan Page se stalo nejlepším střelcem utkání s 20 body. Ondřej Balvín si zahrál v dresu španělského klubu 10,5 minuty a zaznamenal 4 body a 3 doskoky.

SLUC Nancy – Virtus Řím 64-76 (21-11, 12-23, 14-25, 17-17)

Nejlepší střelci: B. Sy 18, Adams 11 – Gibson 18, Morgan 12 (15 doskoků)

Charleroi – Sevilla 82-72 (21-17, 17-19, 27-20, 17-16)

Nejlepší střelci: Page 20, Hatcher 14 – A. Urtasun 16, B. Rodriguez 12

EWE Baskets Oldenburg – Nymburk 84-71 (22-17, 24-18, 11-15, 27-21)

Nejlepší střelci: Ware 24, Aleksandrov 19 (10 doskoků) – Raivio 16, Benda 12

Skupina D:

Prakticky po první desetiminutovce bylo rozhodnuto o tom, kdo se posune na druhé místo skupiny D. Chimki ochromil slovinské hosty pěti trojkami a 36 body za deset minut. Celkově si svěřenci Aleše Pipana odvážejí z Ruska nepopulární stovku po výsledku 77-105. Besiktas si doma poradil s Petrohradem zejména díky skvělé střelbě za tři body (10/18) a také individuálnímu výkonu PF Jajuana Johnsona, jenž nastřílel 25 bodů. Hosté si s jeho obranou příliš nevěděli rady a Američan byl X – faktorem utkání, po němž mohli Turci oslavit postup do dalších eurocupových bojů. Souboj dvou posledních celků skupiny D byl k vidění v maďarském Szolnoku. K radosti domácích příznivců se nakonec radovali jejich miláčci, kteří si během prvních třiceti minut vypracovali téměř dvacetibodový náskok a ani 31 bodů Rigy nastřílených v poslední čtvrtině je o něj nemohlo připravit. VEF je nyní s pouhým jedním vítězstvím téměř bez šance na postup.

Chimki Moskva – Olimpija Lublaň 105-77 (36-14, 27-32, 20-15, 22-16)

Nejlepší střelci: Popovič 20, Rice 18 – Prepelič 24, Kanačevič 20 (13 doskoků)

Besiktas – Zenit Petrohrad 87-73 (21-15, 20-19, 24-19, 22-20)

Nejlepší střelci: Johnson 25, Lofton 16 – Jones 14, tři hráči po 10 bodech

Szolnoki Olaj – VEF Riga 96-84 (26-22, 25-17, 20-14, 25-31)

Nejlepší střelci: Lorant 19, Vojvoda 18 – Robinson a Timma po 22

Skupina E:

Výkony Partizanu se lepší zápas od zápasu, v Eurocupu to ale zatím stále stačilo jen na bilanci 1-6. Šestou porážku zažil tým trenéra Duška Vujoševiče na palubovce Banvitu. Turecký favorit si ale se Srby sáhnul až na dno sil a soupeře zdolal až v prodloužení, v němž povolil Partizanu vstřelit jen dva body. Jasněji začíná být na dolních příčkách této skupiny: Další porážku si totiž připsal Hapoel, jenž nezvládl závěr ve Volgogradu a prohrál v Rusku 67-69. I druhé ze tří postupových míst je již zabráno. Vítězstvím nad Ploještí si jej zajistil litevský Rytas Vilnius. Domácí začali lépe a v první čtvrtině si vybudovali dvouciferný náskok, jejž i přes určité peripetie uhájili. Litevci stříleli za dva body s báječnou 66% úspěšností.

Banvit – Partizan 90-85 po prodl. (24-25, 25-17, 20-23, 14-18, 7-2)

Nejlepší střelci: Dragičevič 20, Mejia 17 – Tepič 21, Murič 16

Volgograd – Hapoel Jeruzalém (14-17, 23-21, 19-12, 13-17)

Nejlepší střelci: Travis 23 (11 doskoků), Victor 13 – Wright 24, Smith a Gaffney po 10

Lietuvos Rytas – Ploješť 79-72 (28-15, 11-19, 22-15, 18-23)

Nejlepší střelci: Kavaliauskas 21, Leslie 12 – Runkauskas 20, Labovič 15

Skupina F:

První vítězství v Eurocupu oslavili hráči Stelmetu Zielona Gora, když zdolali PAOK Soluň. Řecký tým nejen, že prohrál potřetí v rámci skupiny F, ale ještě přišel o rozehrávače a kapitána Kostase Charalampidise, jenž si poranil koleno a bude mimo hru minimálně tři měsíce. Pro povinné vítězství a postup si dokráčeli hráči Lokomotivu Kubaň. Jeden z horkých kandidátů na celkové prvenství porazil v defenzivně laděném utkání Ventspils. Lví podíl na tomto úspěchu měl americký křídelník Derrick Brown, jenž zaznamenal double – double. Pátý triumf mají na svém kontě už i basketbalisté Pinaru Karsiyaka. I díky 12 trojkám totiž přetlačili Budoucnost, která má naopak už pět porážek. O 52 bodů tureckého týmu se postarala trojice Palacios, Diebler a Dixon.

Zielona Gora – PAOK Soluň 84-77 (20-16, 16-18, 23-19, 25-24)

Nejlepší střelci: Hosley 17, Zamojski 14 – Vaughn 19, Kevin Langford 14

Ventspils – Lokomotiv Kubaň 60-69 (10-15, 24-20, 11-17, 15-17)

Nejlepší střelci: Grant 17, Chatman 12 – Brown 21 (10 doskoků), Kurbanov 10

Pinar Karsiyaka – Budoucnost Podgorica 86-78 (22-12, 23-20, 21-21, 20-25)

Nejlepší střelci: Diebler 18, Dixon a Palacios po 17 – Sehovič 20, Dašič a Subotič po 12