Diamantidis překonal metu 1000, jeho Panathinaikos utrojkoval Ülker!

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔1.11.2014

Skupina A:

112 bodů nasypali hráči Realu Madrid nováčkovi z Novgorodu. Královský klub tak po dvou slabších zápasech (s Žalgirisem a v Kazani) zabral naplno a opět demonstroval svou sílu. Svěřenci Pabla Lasa nastříleli 14 trojek a jejich procento střelby z pole se blížilo číslu 60. Ze všech plejerů Bílého baletu vyčníval americký SG Jaycee Carroll, jenž za 21,5 minuty stihl zatížit konto ruského celku 32 bodu, z nichž hned 21 bodů tvořily trojky! Po zásluze se tak s tal s indexem validity 37 hráčem kola. Roli favorita splnila i Kazaň, která po peripetiích úvodní poloviny utkání porazila Dinamo Sassari o 23 bodů. Pro UNICS to byla ale teprve první výhra v tomto ročníku Euroligy, Sassari je zatím se třemi porážkami na posledním místě skupiny A. Ve velmi dobrých výkonech na rozdíl od Sassari pokračují basketbalisté Žalgirisu Kaunas. Tým složený převážně z litevských hráčů si vyšlápl na hvězdami prošpikovaný Anadolu Efes a doslova vyloupil Abdi Ipekci Arénu. V defenzivně laděném klání rozhodovaly maličkosti, jako například jediná proměněná trojka domácích hráčů oproti šesti hostujícím.

Výsledky:

Real Madrid – Nižnyj Novgorod 112-83 (26-18, 32-28, 24-17, 30-20)
Nejlepší střelci: Carroll 32, Fernandez 14 – Rochestie 23, Thompkins 16
UNICS Kazaň – Sassari 85-62 (21-17, 14-20, 31-17, 19-8)
Nejlepší střelci: Fischer 14, Zisis 13 – Sanders 18, Sosa 13
Anadolu Efes – Žalgiris Kaunas 62-65 (12-16, 14-18, 16-16, 20-15)
Nejlepší střelci: Krstič 22, tři hráči po 8 bodech – Ulanovas 19, Milaknis 14

Skupina B:

Úřadující euroligový šampion Maccabi Tel Aviv se velmi brzy rehabilitoval za vysokou porážku z palubovky CSKA Moskva. Izraelci nedali šanci berlínské ALBĚ. Ve výběru kouče Guye Goodese ve čtvrtek vyčnívali především dva hráči: Rozehrávač Jeremy Pargo, jenž dosáhl na cenný double – double body + asistence (15+10) a křídelník Brian Randle, autor 25 bodů a 5 doskoků (validita 34). Německému týmu nebylo nic platných ani 15 útočných doskoků, Maccabi hrál týmověji, přesněji střílel a jeho lavička náhradníků byla produktivnější, než ta domácí. Naopak více, než by bylo zdrávo, se v Záhřebu zapotili hráči CSKA Moskva. Rusové sice zvítězili 76-72, ovšem jejich triumf byl poctivě vypracovaný. Cedevita kladla místy až tuhý odpor a v rozhodujících chvílích se projevily individuální schopnosti dvojice rozehrávačů Nanda De Cola a Miloše Teodošiče. Armádní klub je ve skupině B zatím stále bez porážky, Cedevita zase bez jediného vítězství. Špatný zápas v Malaze neodehrál ani francouzský mistr z Limoges, ale nakonec přece jen odešel poražen. Hosté zaspali v období od začátku 23. minuty až do konce čtvrtiny a to zkušenému týmu, jako je Malaga stačilo. Limoges vedl po trojce Lea Westermanna již 44-38, poté ovšem přišla smršť v podobě šňůry Unicaji 21-2, což toto utkání rozhodlo.

Výsledky:

ALBA Berlín – Maccabi Tel Aviv 69-84 (16-23, 13-23, 17-17, 23-21)
Nejlepší střelci: Redding 15, Radoševič 13 – Randle 25, Smith 16
Cedevita Záhřeb – CSKA Moskva 72-76 (19-18, 20-18, 10-17, 23-23)
Nejlepší střelci: Gordič 21, Ukič 13 – De Colo a Teodošič po 13
Unicaja Malaga – Limoges 75-69 (20-19, 18-17, 25-14, 12-19)
Nejlepší střelci: Vazquez 13, Golubovič a Kuzminskas po 11 – J. Smith 14, Boungou-Colo 11

Skupina C:

Ve trojkovou kanonádu se zvrhl šlágra třetího euroligového kola v Athénách. Domácí Panathinaikos pohřbil naděje Fenerbahce již v poločase a po 18 úspěšných trojkách (z 26 pokusů) zvítězil zcela zaslouženě 91-73. Návrat na palubovku, na níž dlouhé roky působil jako hlavní trenér tak pořádně zhořkl Željkovi Obradovičovi, tohoto času trenérovi Fenerbahce. České fanoušky může těšit velmi dobrý výkon Jana Veselého, jenž zaznamenal 13 bodů, 8 doskoků, blok a přihrávku. Mezi legendy naopak vstoupil domácí velezkušený rozehrávač Dimitris Diamantidis. Obávaný střelec se sice paradoxně za tři body neprosadil, ale deseti asistencemi překonal hranici 1.000 přihrávek v Eurolize! Diamantidis tak na čele historické tabulky nahrávačů už jen navyšuje své vedení před druhým Theem Papaloukasem, který zakončil euroligovou kariéru s 978 asistencemi. O rekord kapitán „zelených“ jen tak nepřijde, nejbližsí aktivní hráč za řeckým veteránem má na svém kontě o více, než 300 přihrávek méně! Diamantidis je rovněž v čele historické tabulky euroligových hráčů s nejvíce zisky, kterých má na svém kontě 389. Milán uspěl v Mnichově i díky raketovému vstupu do zápasu. Hosté vedli po pěti minutách hry již 17-2. Bayern dokázal především zásluhou rozehrávače Heika Schaffartzika ještě do poločasu manko smazat a vyrovnat na 43-43, ovšem poslední sovo měli „Návrháři“, kteří díky výtečné střelbě za dva body (nejen) v poslední čtvrtině zvítězili 81-74. Ve třetím zápase skupiny C nedala Barcelona šanci Turowu. Katalánci skvěle bránili a přeskákali Poláky 14-6 v útoku. Zejména ve druhém poločase hostům navíc chyběl v útoku nápad a jejich akce postrádaly moment překvapení. Jejich trenér Miodrag Rajkovič často kroutil hlavou nad nesmyslným výběrem střel, ovšem to bylo tak jediné, co mohl dělat. Český rozehrávač Tomáš Satoranský pobyl na palubovce 10,5 minuty a připsal si jeden bod, doskok, tři přihrávky a dva zisky.

Výsledky:

Panathinaikos – Fenerbahce Ülker 91-73 (31-19, 28-17, 23-21, 9-16)
Nejlepší střelci: A.J. Slaughter 23, Batista 14 – Bjelica 16, Veselý 13
Bayern Mnichov – Emporio Armani Milán 74-81 (21-25, 22-18, 16-13, 15-25)
Nejlepší střelci: Schaffartzik 15, Savanovič 13 – Ragland a Hackett po 16
Barcelona – Turow Zhořelec 86-67 (23-21, 26-16, 23-18, 14-12)
Nejlepší střelci: Doellman 20, Thomas 16 – Kulig 19, Collins 15

Skupina D:

Bez vítězství je po třech zápase překvapivě spolufavorit skupiny D, španělská Valencia. Tým trenéra Perasoviče se uvařil v kotli bělehradské Kombank Arény a navzdory tomu, že v polovině třetí čtvrtiny prohrával již o 25 bodů, odešel nakonec poražen relativně se ctí. Ve zcela jiném rozpoložení se nachází Olympiakos Pireus. Řekové udolali v prodloužení nováčka z Klajpedy 85-81. Měrou vrchovatou se na úspěchu podílel „evropský Kobe Bryant“ – Vassilis Spanoulis. Rozehrávač Olympiakosu nastřílel 34 bodů (včetně šesti trojek) a domácí si s jeho obranou absolutně nevěděli rady. Zápas hraný prakticky bez obran se musel líbit devíti tisícovkám diváků ve španělské Vitorii. Spokojeni museli být tím spíš, když domácí centr Colton Iverson rozhodl o jednobodové výhře Laboral Kutxy v zápase, v němž domácí většinou tahali za kratší konec provazu. Odpovědět se pokoušel po time – outu ještě v posledních sekundách čtvrté čtvrtiny Vladimir Mičov, ale svůj trojkový pokus minul.

Výsledky:

CZ Bělehrad – Valencia 76-63 (21-16, 18-10, 26-16, 11-21)
Nejlepší střelci: Marjanovič 16, Williams 14 – Buycks 14, Ribas 13
Neptunas Klajpeda – Olympiakos 81-85 po prodl. (15-17, 15-21, 25-17, 21-21, 5-9)
Nejlepší střelci: Gailius 16, Zavackas 14 – Spanoulis 34, Sloukas 13
Laboral Kutxa – Galatasaray 91-90 (23-24, 24-25, 23-21, 21-20)
Nejlepší střelci: Heurtel a C. Iverson po 17 – Erceg 24, Mičov 20