Čeští basketbalisté v kvalifikaci o Evropu zdolali Velkou Británii
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Letošní seriál evropských šampionátů mladých mužů odstartuje již tento čtvrtek ve Slovinsku.
V malebné zemi pod Alpami se podobná akce odehrála naposledy před dlouhými 18 lety. V roce 1994 se v Lublani ze zlatých medailích radovali senzačně hráči Běloruska v čele s obrovitým Alexandrem Koulem, zatímco domácí výběr tehdy zklamal očekávání příznivců. Skončil až na 8. místě, byť v sestavě nescházely budoucí hvězdy Milič, Nesterovič nebo Tušek.
Letos se ovšem hráči Slovinska řadí mezi hlavní adepty na celkové prvenství. Zlaté medaile Slovinci ve své krátké samostatné historii získali již dvakrát. V roce 2000 se to podařilo výběru kolem vynikajícího Saniho Bečiroviče, což o čtyři roky později na šampionátu v Brně zopakovala zlatých úspěch sestava v čele s Erazemem Lorbekem. Z prvenství se tehdy radoval i současný rozehrávač Prostějova Matej Venta. Výběr pro letošní rok má tedy nač navazovat.
Velezkušený kouč Sagadin měl z čeho vybírat. Hned šestice hráčů se zúčastnila mistrovství již v loňském roce ve Španělsku, kde reprezentace Slovinska obsadila 11. místo. Nechybí mezi nimi pivotman Alen Omić nebo ostrostřelec Klemen Prepelič, druhý nejlepší střelec uplynulého ročníku slovinské ligy. V domácím prostředí se Sagadinovi svěřenci budou rvát o medaile a patří k hlavním kandidátům na zlato. Svědčí o tom i výsledky z přípravných zápasů. Slovinci prohráli jen se Srby a Španěly a o jejich síle se přesvědčil i český výběr trenéra Marka, který utrpěl vysoké porážky 93:62 a 102:56.
Kdo stojí Slovinsku v cestě za zlatem? Zcela jistě obhájci titulu ze Španělska. Zástupci Pyrenejského poloostrova sice postrádají osobnost, jakou byl na šampionátu v Bilbau Nikola Mirotić, jeho roli se však pokusí převzít MVP loňského mistrovství do 18 let Alex Abrines. Ten bude mít velkou oporu v rozehrávači Jaime Fernandezovi, křídelníku Danim Diezovi či hbitém Pepe Pozasovi. Zkušený trenér Luis Guil má k dispozici široký kádr, v němž schází snad jen výraznější osobnost pod košem, jakou byl loni již zmiňovaný Mirotić.
Velice silný výběr letos posílá do hry Francie. V její sestavě sice schází dvacítka letošního draftu Evan Fournier, jenž dal přednost letní lize v USA, kouč Toupane ovšem může spoléhat na dvojici Rudy Gobert – Leo Westermann. Dlouhánovi z Choletu sice schází kilogramy, nikoliv však obratnost a rychlost. S výškou 213 centimetrů se pohybuje jako kočka a pod košem bude ústřední zbraní Francouzů. Čerstvá posila Partizanu Bělehrad je ve svém věku již vyzrálým univerzálem, jenž imponuje přehledem, rozhodností a přesnou rukou.
Loňskou pohromu v podobě 13. místa rozhodně budou chtít odčinit mladí reprezentanti Srbska. Trenér Džikić nominoval do Slovinska devět hráčů, kteří loni získali stříbro na světovém šampionátu do 19 let v Lotyšsku, resp. na ME do 18 let v Polsku. Díky tomu má k dispozici mimořádně talentovanou dvojici ofenzivních rozehrávačů Aleksandar Cvetković – Nenad Miljenović, stejně jako obrovitého Nemanju Bešoviče pod košem, kde trochu překvapivě schází Nikola Siladi.
Na světovém šampionátu do 19 let loni v Lotyšsku si mladí Litevci dokráčeli suverénně pro zlato, to ovšem měli ve svém středu fenomenálního Jonase Valančiunase. Vavříny ověnčená generace tak bude poprvé hrát bez něj a nabízí se otázka, zda ve svém středu najde nového lídra. Bude jím rozehrávač Vytenis Čižauskas? Nebo ostrostřelec Dovydas Redikas? Tak či onak je slabinou litevského výběru právě prostor pod košem, kde fanoušci vkládají velké naděje do syna slavného otce Tautvydase Sabonise.
Promluvit do hry o medaile budou rozhodně chtít i další, budou to ovšem mít o poznání těžší. Loni druzí Italové prošli velkou generační obměnou a trenér Sacripanti bude kromě centimetrů – jen dva hráči mají přes dva metry – oželet i účast několika opor, včetně lídra týmu Alessanda Gentileho z Milána. Původní smělé plány Ruska zhatila zpráva, že si na letošním evropském šampionátu nezahraje zraněný rozehrávač Dmitrij Kulagin, resp. Sergej Karasev, který se s A týmem připravuje na olympiádu. Ofenzivní síla výběru trenéra Skoročkina tím utrpěla velkou ránu a vynikající střelec Vladislav Truškin na vše patrně sám stačit nebude. Útok na medailové pozice plánovalo i Turecko, kvůli zraněním několika hráčů ale bude nakonec záležet hlavně na výkonech dua Safak Edge – Samet Geyik, kteří v uplynulé sezoně pravidelně nastupovali v nejvyšší soutěži. Překvapivě vysoko letos naopak mohou být reprezentanti Ukrajiny, kteří mají ve svém středu výtečného dirigenta Oleksandra Mišulu a tvrďáka Vjačeslava Bobrova, stejně jako Artěma Pustového, jehož dlouhé ruce přitahují míč jako magnet.
Rozdělení jednotlivých týmů do skupin:
Skupina A: Černá Hora, Francie, Německo, Srbsko
Skupina B: Estonsko, Rusko, Řecko, Ukrajina
Skupina C: Gruzie, Lotyšsko, Španělsko, Turecko
Skupina D: Itálie, Litva, Slovinsko, Švédsko
Los úvodního dne šampionátu:
Francie – Německo
Litva – Švédsko
Estonsko – Rusko
Gruzie – Lotyšsko
Řecko – Ukrajina
Španělsko – Turecko
Černá Hora – Srbsko
Itálie – Slovinsko
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
Více