Čeští basketbalisté v kvalifikaci o Evropu zdolali Velkou Británii
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
V sobotu 11. června odstartuje devátý ročník prestižního kempu Adidas Eurocamp, jehož se v minulosti zúčastnili přední světoví hráči, kteří dnes září na palubovkách NBA a v Eurolize. Mezi vybranými talenty bude mít zásluhou Tomáše Satoranského a Davida Jelínka zastoupení také Česká republika.
Mezinárodní kemp v Trevisu má v Evropě výsostné postavení. Jedná se totiž o jediný přípravný kemp mimo území USA, jehož se účastní neameričtí hráči ve věku od 17 do 22 let s vyhlídkami na účast v draftu do NBA. I proto se teší mezi mladými hráči nebývalé popularitě a zájem o účast na něm je ohromný. Jen pro srovnání – v premiérovém roce 2003 se během tří dnů mezi sebou utkalo 42 hráčů, v roce 2009 už o plných 12 hráčů více. Celkem se během osmi let v Trevisu vystřídalo 371 hráčů. Nechyběla mezi nimi jednička draftu v roce 2006 Andrea Bargnani, stejně jako jeho krajan Danilo Gallinari, polský obr Marcin Gortat z Phoenixu nebo Fernando San Emeterio, Paulius Jankunas nebo Joel Freeland, kteří dnes úspěšně brázdí euroligové vody. Sedmnáct účastníků má v součastnosti platný kontrakt v NBA a více než třicítka z nich se v loňském roce zúčastnila MS v Turecku.
Jelikož se jedná o výběrový kemp pro potenciální hráče NBA, odpovídá tomu i patřičný výběr trenérů a dalších odborníků, kteří mají hráče na starost. Do Trevisa pravidelně přijíždějí zástupci mnoha klubů NBA, kteří se na vlastní oči mohou přesvědčit o kvalitách sledovaných hráčů. Stálicí mezi nimi je Pete Philo, v součastnosti hlavní skaut Minnesoty Timberwolves pro Evropu a zároveň šéf celého kempu Adidas Eurocamp. Velkou osobností mezi trenéry je vítěz NBA z roku 1979 a bývalá hvězda Seattlu Jack Sikma, jeden z asistentů trenéra v týmu Houston Rockets, stejně jako Tony Ronzone, který byl loni jmenován asistentem generálního manažera v týmu Detorit Pistons, kde byl v předchozích letech séfem pro basketbalové operace. Do Trevisa letos navíc zavítá i Kevin Pritchard, který byl v letech 2007 – 2010 generálním manažerem týmu Portland Trailblazers. Evropský basketbal budou tentokráte zastupovat lodivod španělského národního týmu Sergio Scariolo, a dále trenér francouzské reprezentace Vincent Collet a Rimas Kurtinaitis, jenž v polovině sezóny převzal ruský tým Chimki Moskva. Hvězdou první velikosti pak bude americká superstar Dwight Howard z Orlanda, jehož organizátoři pozvali jako čestného hosta.
Mezi vybranými talenty se ocitli i čeští hráči. Hned v premiérovém roce 2003 se usmálo štěstí na tehdejšího hráče pražské Sparty Štefana Ličartovského, jehož kariéra však nenabrala, částečně i vinou zranění odpovídající směr a vytáhlý rozehrávač dnes působí v druhé italské lize. O rok později doprovodili do Trevisa Ličartovského rodák ze Slaného David Šteffel, v té době člen mládežnické akademie tamního Benettonu, a také rozehrávač David Marek a talentovaný pivotman Ladislav Horák, jehož neminula pozvánka ani v roce 2005. Kariéry všech tří hráčů se však nerozvinuly do očekávaných rozměrů a dnes nastupují "pouze" v české Mattoni NBL. Po letech půstu se v na severu Itálie objevila v roce 2008 čerstvá posila Partizanu Bělehrad Jan Veselý, z něhož v následujících třech sezónách vyrostl nebývale všestranný hráč, o něhož se pár dnů před letošním draftem perou zástupci všech klubů NBA. Český reprezentant byl ostatně pozván do Trevisa i letos, ovšem kvůli napjatému kalendáři a odletu do USA musel účast organizátorům odříci.
Před dvěma lety se usmálo štěstí na dravého mladíka z USK Praha Tomáše Satoranského, jemuž famózní atletické dovednosti, už jako hráči španělské Sevilly, zajistily pozvánku i na loňský ročník. Tehdy jej doprovodil i druhý český zástupce David Jelínek z Badalony, u něhož si odborníci cení především všestrannost a výtečnou střelbu ze všech pozic. Oba hráči byli vybráni do Trevisa i letos a zkušenosti ze španělské ACB jim v tvrdé konkurenci jistě přijdou vhod. Pozornost se bude upírat především na prvně jmenovaného, neboť ten udělal v posledním roce ohromný výkonnostní krok vpřed a zajistil si stálé místo v sestavě prvního týmu. Výkony obou našich reprezentantů lze sledovat na oficiálním webu kempu.
Závěrem několik jmen účastníků letošního ročníku (jméno a příjmení, stát, klub, pozice):
Andrew Albicy (Francie, Paříž) – rozehrávač
Furkan Aldemir (Turecko, Pinar Karsiyaka Izmir) – pivotman/křídlo
Bismarck Biyombo (Kongo, Fuenlabrada) – pivotman
Bojan Bogdanović (Chorvatsko, Cibona Záhřeb) – křídlo
Antoine Diot (Francie, Le Mans) – rozehrávač
Josep Franch (Španělsko, Joventut Badalona) – rozehrávač
Alessandro Gentile (Itálie Benetton Treviso) – rozehrávač/křídlo
Adam Hanga (Maďarsko, Manresa) – křídlo
Linos Chrysikopoulos (Řecko, Aris Soluň) – křídlo
Denys Lukašov (Ukrajina, Budyvelnik Kyjev) – rozehrávač
Rasid Mahalbašić (Rakousko, Fenerbahce/Ülker Istanbul) – pivotman
Donatas Motiejunas (Litva, Benetton Treviso) – pivotman
Nemanja Nedović (Srbsko, CZ Bělehrad) – rozehrávač
Lucas Nogueira (Brazílie, Estudiantes Madrid) – pivotman
Kostas Papanikolaou (Řecko, Olympiakos Pireus) – křídlo
Nikos Pappas (Řecko, Kolossos Rhodos) – rozehrávač
Leon Radošević (Chorvatsko, Cibona Záhřeb) – pivotman
Pere Tomas (Španělsko, Joventut Badalona) – křídlo
Leo Westermann (Francie, ASVEL Villeurbane) – rozehrávač/křídlo
Vyzkoušejte: proteiny , fitness tyčinky , kreatin , gainery , iontové nápoje či spalovače od internetového fitness centra NUTRISPORT
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
Více