Čeští basketbalisté v kvalifikaci o Evropu zdolali Velkou Británii
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
VíceNovinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB
Please enter banners and links.
Jako většina basketbalových fandů si i členové redakce Probasketu zvykli hledat některé statistické informace přímo u pramene, tedy na webu České basketbalové federace. Ten nabízel archív statistik a výsledků od sezóny 1998-99, krom starších informací ale poskytoval také nejčerstvější výsledky všech vrcholových soutěží, to vše poměrně přehledně seřazené a hlavně v drtivé většině případů bezproblémově fungující. To už ale bohužel neplatí.
Jako většina basketbalových fandů si i členové redakce Probasketu zvykli hledat některé statistické informace přímo u pramene, tedy na webu České basketbalové federace. Ten nabízel archív statistik a výsledků od sezóny 1998-99, tedy od druhé sezóny, kdy se hrála nejvyšší soutěž pod hlavičkou Mattoni NBL. Krom starších informací ale poskytoval také nejčerstvější výsledky všech vrcholových soutěží jak dospělých, tak mládeže, to vše poměrně přehledně seřazené a hlavně v drtivé většině případů bezproblémově fungující. To už ale bohužel neplatí.
Oficiální web ČBF již za ta léta existence prošel řadou změn – ostatně jeho starší podoby si můžete prohlédnout kliknutím na odkazy na konci článku. Většina z nich vylepšovala funkčnost a přehlednost směrem jednak k fanouškovi, jednak i směrem k těm, kteří uvedenou databázi plní, tedy k zástupcům samotných klubů. V posledních necelých třech letech se ale zdá, jako by vedení federace dospělo k názoru, že "když změna, tak pořádná" a začalo řešit obsáhlejší obměnu těchto svých stránek. Prvním náznakem bylo navázání spolupráce s firmou Fragaria, která měla za úkol vytvořit zcela nový informační systém webu. Ačkoliv smysluplnost celé akce by se dala asi po hlubším studiu dané problematiky úspěšně zpochybnit, vedení ČBF v čele s Mgr. Zdeňkem Zajíčkem (v jednu dobu byl paralelně s funkcí na ČBF i náměstkem ministra vnitra) a v kooperaci s panem Radko Sáblíkem (předsedou Pražského basketbalového svazu) tento projekt posvětilo, ač v zásadě nepřinášel nic nového a spíše to působilo tak trochu dojmem tzv. "kamarádšoftu" v hodnotě údajně až několik set tisíc korun. Zástupci Fragarie totiž dokázali členy výboru ČBF přesvědčit efektními prezentacemi a vzletnými frázemi o multimediálnosti nového webu, protože jistě dobře tušili, že o programové podstatě celého systému nemají "výborové" prakticky žádnou představu. K této spolupráci se přibalila ještě změna designu z produkce společnosti lavmi.cz a tak po 6 letech "modrého stylu" dostaly stránky nový háv. To byla ale nadlouho jediná změna.
Stále se čekalo, kdy se nový web, přesněji řečeno informační systém představí veřejnosti a stále nic nepřicházelo. Jedinou novinkou krom úprav designu byl nakrátko spuštěný projekt www.czechbasket.cz, věnovaný reprezentačním výběrům, jenž však záhy splynul do jednoho celku s celým oficiálním webem. Fragaria mezitím za "spolupráce" vedení ČBF tak trochu nátlakem získala od autora původního systému Mgr. Kubečka přístup k veškerému programovému základu původního systému, včetně zdrojového kódu a databází, ačkoliv původně měla v úmyslu dělat nový web "na zelené louce" a prakticky od nuly. Přesto se stále nic dalšího s webem nedělo. Uběhl snad více než rok a půl a začátek dalšího ročníku soutěží již pomalu klepal na dveře, když vtom hle – nový web ČBF byl spuštěn! Případné počáteční drobné rozpaky z nového vzhledu měla záhy vystřídat euforie z vylepšené funkčnosti a také z případných novinek, třeba náhledových fotek hráčů, které celá řada podobných webů ve světě již má (např. italský či polský). Nevystřídala. Na novinky se tak nějak nedostalo a funkčnost? No, o tom by se asi daly psát romány a své by si k ní řekli i zástupci samotných klubů. Nejen, že řada věcí fungovala jinak, ale některé nešly vůbec. Na vlastní základ webu je již z dřívějška ještě "nabalen" přídavný náklad v podobě online serverů, což jsou servery zajišťující psané online přenosy ze zápasů nejvyšších soutěží a v jejich programovém systému také došlo ke změnám. Výsledek? Namísto záplavy informací z onlinů se fandové dověděli v některých kolech jen nuzné minimum – tedy pokud nesledovali videopřenos na webu TVCom.cz…
Nové stránky federace jedou již zhruba měsíc a za tu dobu se vyrojila celá kupa nedostatků, které v některých případech způsobily i kluby samotné. Jenže jejich vina je částečně snížena tím, že vedení federace (které se mezitím vyměnilo) chtělo projekt dotáhnout do konce za každou cenu a spustilo web i s řadou nedodělků, přičemž málo času zbylo podle dostupných informací i na proškolení klubových činitelů či zástupců, kteří mají odesílání dat na ČBF na starosti. V současné době jsou stránky dalo by se říci jen "torzem" původního systému, neboť jejich programové přepracování v zadaném termínu bylo zřejmě nad síly aktuálního dodavatele celé zakázky, jímž je programátorské sdružení Leris, jež převzalo akci po zmíněné Fragarii (na niž má ovšem vazbu prostřednictvím osoby p. Šenka, bývalého programátora Fragarie). Zdá se sice, že společnost Leris je akceschopnější,než Fragaria (ta za nějaký rok a půl nedokázala vytvořit prakticky nic, co by se dalo prezentovat veřejně), nicméně výsledek jejich práce je zatím poměrně tristní. Navíc v časové tísni byl do notně kulhajícího projektu opětovně zatažen i tvůrce toho původního systému Mgr. Kubeček, na nějž pak byl veřejně (viz zde) kýmsi anonymním hozen díl viny za nefunkčnost některých částí systému. To také nesvědčí o přílišné férovosti zadavatele i realizátora. Tady ale nejde o obhajobu p. Kubečka, ale o poukázání na šlendriánsky odvedenou práci, neboť jinak se snad ani současné (ne)fungování webu ČBF nedá nazvat.
Výčet chyb by zabral asi hodně místa, proto se tady ocitnou jen ty, jichž si všimne, resp. v posledních dnech a týdnech všiml i řadový návštěvník webu, alespoň trochu zorientovaný v odehraném programu soutěží a bodových pravidlech basketbalu. Takže v Mattoni NBL chyběl do včerejška výsledek utkání Děčín – Kolín (1. kolo), stále však chybí zápis s průběhem. Nadále chybí výsledek, zápis i průběh zápasu u utkání Nymburk – Poděbrady (2. kolo). Tím je samozřejmě znehodnocena tabulka, ve které byly dlouho a jsou i nadále také další nesrovnalosti, kdy týmy s horším skóre jsou při rovnosti bodů výše, než ty s lepším skóre (Děčín vs. Prostějov, N. Jičín vs. Pardubice…). U 1. kola MNBL dlouho scházel výčet nejlepších střelců, asistentů, trojkařů kola atd. U 2. kola téže soutěže chybí skoro všechna vyjádření trenérů z tiskovek, ve 3. kole zase postrádají fandové střelce bodů u jednotlivých zápasů a navíc v popisu průběhů zápasů jsou jen čísla hráčů beze jmen . Chybí také velmi často počty diváků či volby nejlepších hráčů, což ale může být chyba ze strany klubů (Nymburk např. i v minulých sezónách nejlepšího hráče doplňoval skoro vždy až s několikadenním zpožděním a někdy jméno zcela scházelo). Naopak se již objevily pod seznamem zápasů Statistiky, kde ale u všech hráčů je uveden mylně domácí tým ze zápasů, v němž daný hráč dosáhl uvedeného výsledku (takže např. ve 2. kole Smith a Jones jsou uvedeni jako hráči Vyšehradu, ale přitom hráli oba za Kolín, Varnelis coby hráč N. Jičína je prezentován jako Pardubičák atd.). Z neznámého důvodu jsou na webu klikací všechny výsledky, a to i po čtvrtinách, a to ve všech soutěžích, přičemž po kliknutí na ně se něco dalšího o zápase dozvíte jen v MNBL a ŽBL, v jiných soutěžích jen velmi výjimečně – ale jak odlišit odkaz vedoucí ke statistikám od odkazu nevedoucího nikam? Starý web měl podržené jen skutečné aktivní odkazy. Dlouho chyběly v nové verzi i starší statistiky, teď se zdá, že už je na webu lze nalézt všechny. Nějaký čas také u loňské sestavy Pardubic, respektive jejich hráčských statistik chyběla celá řada zápasů, ale i to se už napravilo. Nicméně stále není možnost vidět starší statistiky vybraného hráče po kliknutí na jeho jméno a následně na odkaz Dlouhodobé statistiky (viz např. Levell Sanders, který hraje MNBL s krátkou pauzou bezmála od samého počátku má jako první sezónu u svého jména až tu předloňskou, starší prostě chybí – viz zde). A perlička na závěr: tabulku MNBL po 2. kole vedl USK Praha s bilancí 1 výhra – 1 prohra, tedy stejnou jako měl v tu dobu třeba N. Jičín, Pardubice či Brno. Ale Pražané mají zřejmě "protekci" a tak za tuto bilanci měli připsáno 5 bodů, zatímco ostatní týmy jen po 3 bodech… Nicméně tato chyba již je ode dneška odstraněna a je možné, že některé uvedené kiksy budou v brzké době také napraveny.
Asi by se dalo ještě pokračovat, ale bylo by to zřejmě jen plýtvání místem. Ostatně na chyby a nefunkčnost poukazovali někteří čtenáři i v nedávném online rozhovoru s místopředsedou ČBF Jiřím Zídkem ml., ten ale žádné kloudné vysvětlení nepodal a některým dotazům se zcela vyhnul. Nezbývá tedy než věřit, že dosavadní chyby budou také postupně odstraněny a že snad web nabude plné funkčnosti a informační důvěryhodnosti dříve, než uplyne celá sezóna. Jinak by totiž zřejmě šlo o jeden velký a předražený "trapas". A také lze jen doufat, že se z této neblahé zkušenosti poučí nejen vedení stávající (které projekt víceméně podědilo v určité fázi rozpracovanosti, leč nepochopitelně jej pustilo "do oběhu" nedodělaný a těsně před sezónou), ale i vedení budoucí, protože opakování starých chyb by bylo známkou nepříliš bystrého kolektivního úsudku. Jde-li ovšem v podobných projektech skutečně o nějaké vylepšení funkčnosti a ne o něco jiného…
A zde jsou slíbené odkazy na starší podoby webu ČBF:
Rok 1998
Rok 2001
Rok 2003
Rok 2008
A co si o novém webu ČBF myslíte Vy? Napište nám svůj názor do diskuze!
Po těsné porážce s Řeckem si česká reprezentace spravila náladu a v boji o Eurobasket na domácím hřišti v Pardubicích
Více