Naděje Svitav žila jen chvíli | Probasket.cz

Naděje Svitav žila jen chvíli

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔21.9.2018

Basketbalisté čtvrtého celku uplynulého ročníku KNBL podlehli v prvním zápase předkola FIBA Europe Cupu doma tureckému Istanbul BBSK vysoko 74-99. Naděje na postup do základních skupin soutěže se tak téměř s jistotou rozplynula.

Zápas se rozhodoval na doskoku, kde domácí místy až propastně ztráceli: Poměr 28 ku 50 ostatně hovoří jasnou řečí. Projevila se zkušenost tureckého týmu z velkých zápasů tamní ligy. Klíčovým mužem hostů byl rozehrávač Terrell Holloway (21 bodů a 8 asistencí), který sice nebyl zcela zdravotně v pořádku, přesto nastoupil a svému mužstvu pomohl. Reprezentační zkušenosti prodal polský power forward Damian Kulig (16 bodů a 6 doskoků), double – double se připsali Babič (22 bodů a 11 doskoků) s Thompsonem (10 bodů a 15 doskoků). Tuři drželi s Istabulem krok pouze polovinu první čtvrtiny, pak Turci šňůrou 13-2 (jíž režíroval Luka Babič) odskočili a do poločasu si vytvořili téměř dvacetibodový náskok.

Klíčový mohl být pro Východočechy začátek čtvrté periody, v němž se díky střelám z dálky a trestným hodům dostali téměř na dostřel. Turci však nezazmatkovali a od stavu 65-71 nasadili k mocnému finiši a šňůrou 9-2 za 90 sekund zcela otupily domácí snahy o zvrat. Posledních pět minut zápasu pak připomínalo vraždění neviňátek, div že Svitavy neinkasovaly doma potupnou stovku. V domácím dresu se nejvíce dařilo kapitánu Markovi (13 bodů a 10 asistencí), se 13 body byl příslibem do budoucna výkon mladého křídelníka Matěje Svobody.

DEKSTONE Tuři Svitavy – Istanbul BBSK 74:99 (16:23, 13:23, 26:21, 19:32)

Body: Marko 13 (10 asistencí), Svoboda 13, Jelínek 10, Slezák 10, Puršl 9, O´Brien 6, Woods 6, Teplý 5, M. Welsch 2 – Babič 22 (11 doskoků), Holloway 21 (8 asistencí), Kulig 16 (6 doskoků), Tekin 12, Thompson 10 (15 doskoků), Gizir 7, Kavaklioglu 4, Tunali 4, Gondur 3
Doskoky: 28 – 50
Dvojky: 14/38 – 30/52
Trojky: 10/28 – 7/20
TH: 16/18 – 18/22
Asistence: 21 – 20
Ztráty: 11 – 15