Nymburk propadl na doskoku a nezvládl zápas v Rize | Probasket.cz

Nymburk propadl na doskoku a nezvládl zápas v Rize

📁 Články, Topstory, VTB, Zahraniční soutěže 🕔22.2.2016

VEF Riga přeskákala Nymburk 46-28 a zaslouženě vyhrál – teprve pošesté v letošní VTB lize.

Nymburk nejprve odehrál s domácím předposledním týmem VTB ligy poměrně vyrovnanou první čtvrtinu (25-20), aby následně v prvních šesti minutách druhé periody vstřelil pouhé čtyři body. Domácí stavěli zejména na útočném doskoku a díky větší aktivitě pod oběma koši odskočili hostům na dvanáctibodové vedení 36-24. Jiří Welsch sice pomohl snížit na 36-30, poslední dvě minuty druhé desetiminutovky ale jeho tým znovu nebodoval, a tak Cruz s Harrellsonem mohli pohodlně navýšit vedení Rigy na poločasových 42-30. Pro diváka však úvodní dvacetiminutovka nebyla příliš oku lahodící podívanou, hrál se velmi nervózní basketbal, o čemž svědčí i počet ztrát (12-10).

Druhá půle už byla zajímavější, avšak Nymburku se zpočátku ani po změně stran příliš nedařilo prosazovat se proti zónové obraně Lotyšů. Výjimkou byla trojka De Zeeuwa, kterou Belgičan v polovině třetí periody snížil na 42-51 z pohledu hostů. Hráči VEF i nadále skvěle útočně doskakovali a získávali tím prostor pro další útoky. Velmi pěknou akcí navíc zvedli diváky ze sedadel Bostic a smečující Vilde. Po dvou trojkách Berzinše v krátkém sledu po sobě narostl náskok domácích už na 14 bodů (59-45) a kouč Ginzburg si vyžádal oddechový čas. Velmi nebezpečně vypadal rychlý protiútok Dixona na začátku deváté minuty třetího dějství: Americký rozehrávač však při dvojtaktu podklouzl a v nebezpečně vypadajícím souboji přes něj ještě přepadl Meiers. Ani jednomu z borců se naštěstí nic nestalo a společně mohli vstoupit do posledního kvartálu za stavu 67-53 pro domácí.

Nymburk zlepšil obranu a nutil domácí ke ztrátám a Howard Sant-Roos z jednoho z brejků skóroval na 69-63, načež si Riga vzala time-out. Velmi důležitou trojku na 76-68 potopil domácí Cruz, ale Dixon po skvělém nájezdu udržel naději pro českého mistra. Hosté ale v klíčových závěrečných chvílích nebyli s to doskočit v útoku, nebo zakončit z bezprostřední blízkosti koše a VEF Riga se nakonec radovala z vítězství 81:73. Nymburk musí litovat hlavně druhé čtvrtiny a špatné střelby z pole (34 %).

VEF Riga – ČEZ Basketball Nymburk 81:73 (25:20, 17:10, 25:23, 14:17)

Body: Harrellson 25 (9 doskoků), Cruz 16, Berzinš 9, Vilde 8 – Dixon 20 (6 doskoků), Welsch 12 (6 zisků), De Zeeuw 12, Sant-Roos 11 (8 doskoků)

Doskoky: 46 – 28

Trojky: 7/24 – 9/28

Šestky: 18/26 – 20/24

Asistence: 18 – 16

Ztráty: 22 – 14

Fauly: 22 – 23