Eurocup: Bayern, Kubaň a Pinar Karsiyaka stále bez porážky

📁 Články, Evropské poháry, Topstory, Zahraniční soutěže 🕔23.1.2015

Skupina G:

Jasné vítězství o 36 bodů si připsala v ruském souboji Kazaň. UNICS zůstává doma neporažen i díky 24 bodům Keitha Langforda a 23 bodům Jamese Whita. Kromě nich se v domácím dresu objevili ještě čtyři dvouciferní střelci. Kazaň vedla v poločase 49-41 a po přestávce začala sérií 11-0, o níž se postarali především Sokolov s Whitem. Na vedení o 20 bodů už Zenit nenašel odpověď. O porážce Nymburku ve Štrasburku jsme psali v samostatném článku. Všichni tři nymburští soupeři jsou nyní srovnáni s bilancí 2-1 a čeští šampioni to budou mít ve druhé polovině fáze LAST 32 velmi těžké.

UNICS Kazaň – Zenit Petrohrad 103-67 (27-19, 22-22, 26-12, 28-14)

Nejlepší střelci: Langford 24, White 23 – Jones 12, tři hráči po 9

Štrasburk – Nymburk 87-80 (24-21, 25-15, 19-26, 19-18)

Nejlepší střelci: Diot 30, Dragičevič 22 – Washington 23, Simmons 15

Skupina H:

Banvit se stal prvním přemožitelem Gran Canarie v tomto ročníku Eurocupu. Svěřenci kouče Zorana Lučiče zvládli vyrovnané utkání především díky lepší produkci trojek, v níž vévodil turecký rozehrávač Can Maxim Mutaf. Čtyřiadvacetiletý hráč přesně zamířil pětkrát z osmi pokusů z dálky. Za stavu 70-65 se iniciativy chopil domácí křídelník Keith Simmons a sedmi body v krátkém sledu definitivně rozhodl o triumfu Banvitu. Oba týmy jsou tak nyní na postupových příčkách s totožnou bilancí 2-1. Velký večer prožil černohorský rozehrávač v barvách Budoucnosti Suad Sehovič, který nastřílel 27 bodů Sassari. 13 z nich Sehovič zaznamenal v úvodní čtvrtině, kterou domácí vyhráli 35-27. Mírné vedení si Černohorci udrželi po celé utkání a nic na tom nezměnil ani mohutný finiš Sassari.

Banvit – Gran Canaria 80-70 (17-11, 27-23, 15-18, 21-18)

Nejlepší střelci: Mutaf 22, K. Simmons 18 – Newley 18, Kuric 13

Budoucnost Podgorica – Dinamo Sassari 93-86 (35-27, 20-20, 26-15, 12-24)

Nejlepší střelci: Sehovič 27, Vitkovac 17 – Sanders 24, Dyson 20

Skupina I:

Ani 27 bodů Stevana Jelovace nepomohlo Zaragoze ke druhé výhře ve skupině I. Naopak Volgograd po vydřeném vítězství nad španělským rivalem již není poslední. Díky šňůře 11-0 ve druhé polovině druhé čtvrtiny si Rusové vytvořili vcelku slušný náskok, o nějž už do konce střetnutí nepřišli. Prakticky stejný výsledek jako ve Volgogradu svítil na tabuli po 40 minutách i v Římě, kde tamní Virtus porazil Cedevitu Záhřeb. Hrdinou zápasu byl Kyle Gibson, jenž nasázel Chorvatům 5 trojek ze sedmi střel. Oba celky mají nyní dvě výhry a jednu porážku.

Volgograd – CAI Zaragoza 71-66 (21-19, 21-14, 14-14, 15-19)

Nejlepší střelci: Culpepper 21, McGrath 17 – Jelovac 27, Katič 16

Virtus Řím – Cedevita Záhřeb 73-66 (19-12, 20-19, 11-22, 23-13)

Nejlepší střelci: Gibson 19, Morgan 17 (12 doskoků) – Zubčič 15, Bilan 12

Skupina J:

Před třetím kolem byla skupina J jedinou, v níž byla všechna čtyři mužstva srovnána s bilancí 1-1. Druhý triumf urvalo francouzské Limoges a podle očekávání také Chimki Moskva. Francouzi spoléhali na umění Adriena Moermana, autora double – doublu za 20 bodů a 11 doskoků. Několikrát se ve vedení vystřídali hráči PAOKu a Chimki. Hosté z Ruska zvládli skvěle konec třetí a začátek čtvrté čtvrtiny a šňůrou 15-0 ovládli zápas.

Limoges – Cantu 81-70 (17-17, 20-16, 24-27, 20-10)

Nejlepší střelci: Moerman 20 (11 doskoků), Smith a Westermann po 11 – Feldeine 19, Hollis 12

PAOK Soluň – Chimki Moskva 78-82 (16-24, 24-16, 14-17, 24-25)

Nejlepší střelci: Carter 17, Kevin Langford 14 – Honeycutt 14, Pateev a Koponen po 13

Skupina K:

Po téměř půlstoletí se spolu utkaly Olimpija Lublaň a Bayern Mnichov. Slovinský tým sice po 16 minutách vedl 47-31, ale Němcům se povedlo vývoj otočit. Lví podíl na tom mělo duo podkošových hráčů Vladimir Štimac a John Bryant. První jmenovaný zaznamenal 24 bodů (10/11 z pole) a 9 doskoků, Bryant pak 18 bodů a 11 doskoků. Nepříjemné překvapení museli zkousnout diváci v Bamberku, neboť jejich miláčci podlehli Dijonu. Francouzský celek vyhrál druhý poločas o 17 bodů a byl to pro něj vůbec první triumf v eurocupové fázi LAST 32 v historii klubu. Steven Gray nastřílel v dresu vítězů 22 bodů, včetně důležité trojky dvě minuty před koncem utkání.

Olimpija Lublaň – Bayern Mnichov 80-90 (29-21, 24-18, 11-19, 16-32)

Nejlepší střelci: Dino Murič 14, Marinovič 13 – Štimac 24, J. Bryant 18 (11 doskoků)

Brose Baskets Bamberg – JDA Dijon 81-86 (26-13, 15-16, 17-27, 23-30)

Nejlepší střelci: Thompson 21, Wanamaker 19 – Gray 22, Walker 21

Skupina L:

V nedobrých výkonech pokračuje Sevilla, která inkasovala potupnou stovku ve Vilniusu. Jedenáctou porážku v řadě v rámci ACB ligy a Eurocupu nevydrželo vedení klubu, které odvolalo trenéra Rotha. Jeho nástupce bude znám v nejbližších dnech. Prapor Rytasu držel křídelník Martynas Gecevičius, jenž zaznamenal 26 bodů (trojky 7/9) a 9 asistencí, což mu vyneslo validitu 38 a titul MVP 3. kola. Ondřej Balvín v dresu Sevilly odehrál 13 minut a za tuto dobu pomohl svému mužstvu 2 body, 3 doskoky a přihrávkou. Stovka visela ve vzduchu i v polském Zhořelci, kde nakonec ale domácí Turow vyhrál „jen“ 99-71 nad Oostende. Poláci třímali zápas v rukou od prvních minut a hvězdou duelu byl s 28 body rozehrávač Michal Chylinski.

Lietuvos Rytas – Sevilla 100-78 (21-19, 32-21, 30-19, 17-19)

Nejlepší střelci: Gecevičius 26, K. Lavrinovič 21 – Porzingis 18, Byars 10

Turow Zhořelec – Telenet Oostende 99-71 (26-20, 24-16, 23-18, 26-17)

Nejlepší střelci: Chylinski 28, Kulig 19 – Prince 22, Berggren 10

Skupina M:

Drtivá druhá čtvrtina zajistila Pinaru Karsiyaka již třetí triumf ve fázi LAST 32. V tureckém týmu se projevila lepší forma a také přesnější střelba, než u francouzského rivala. Domácí prohrávali v průběhu utkání už o 21 bodů, ale svou ztrátu ještě stáhli, maximálně však na 7 bodů, což nestačilo. Venku se dařilo i dalšímu tureckému klubu – Besiktasi, jenž oslavil první výhru na palubovce Neptunasu Klajpeda. Cesta za kýženým úspěchem vedla přes vynikající obranu, neboť svěřenci trenéra Kandemira se poučili z výprasku, který dostali v minulém kole od Izmiru. Litevský tým střílel z pole pouze s 34 % úspěšností.

Paris Levallois – Pinar Karsiyaka 75-85 (16-18, 12-29, 27-19, 20-19)

Nejlepší střelci: Schilb 20, Green 13 – Dixon 22, Gabriel 17

Neptunas Klajpeda – Besiktas Istanbul 62-69 (16-14, 7-12, 16-15, 23-28)

Nejlepší střelci: Zavackas 14, Gailius 12 – Johnson 18, Lofton 17

Skupina N:

Roli favorita potrvdil Lokomotiv Kubaň, který zdolal Nancy. Francouzům se po odchodu rozehrávače Adamse do Laboral Kutxy nedaří, s Rusy prohráli na doskoku 40-50 a také velmi nepřesně stříleli, což mělo za následek takto nízké skóre. Ve hře o postup do osmifinále zůstává po šokující výhře na palubovce Valencie rumunská Ploješť. Tato porážka stála post kouče Velimira Perasoviče, o jehož odvolání se spekulovalo již dlouho. Novým trenérem bude současný asistent Carles Duran, jenž povede Valencii o víkendu v ACB lize.

SLUC Nancy – Lokomotiv Kubaň 57-66 (16-14, 16-21, 13-17, 12-14)

Nejlepší střelci: Gladyr 12, F. Pietrus 11 – A. Randolph 15 (12 doskoků), Brown a Simon po 12

Valencia – Ploješť 87-92 (21-22, 20-25, 21-20, 25-25)

Nejlepší střelci: Lončar 19, Dubljevič 17 – Runkauskas 22, Alhaji 20