Úporná bitva na severu Čech a zrození nového trojkaře

📁 Archiv, Články, KNBL, Topstory 🕔10.1.2019

Dramatické koncovky v Děčíně a Ostravě, výhra Ostravy po dvouměsíčním čekání, ale především nebývalá trojková produkce mladíka Františka Váni. Tak lze stručně charakterizovat čtyři středeční zápasy 18. kola Kooperativa NBL.

Šlágrem kola byl souboj v děčínské hale, kde se utkali ve 105. vzájemném ligovém utkání dávní rivalové. I tentokrát slavili Válečníci, kteří si těsnou výhrou připsali druhé letošní vítězství nad Beksou. Utkání sice nepobralo na kráse, ale o to víc to byl urputný boj poznamenaný důležitostí. Vždyť šlo o eventuální posun na druhé místo tabulky. Beksa rozehrála utkání lépe a patřil jí první poločas. Po přestávce však domácí dokázali stáhnout manko a nasměrovali utkání k dramatickému závěru. V něm si vzal hlavní slovo Lamb Autrey a bohužel i rozhodčí, kteří do závěrečné pasáže zasáhli hodně necitlivě. Diváky, nejen v hale, ale i u televizorů, ochudili o ještě větší drama. Za stavu 68:65 dvakrát odpískali v neprospěch hostujícího týmu faul, i když souboj volal spíše po uplatnění pravidla o alternativním držení míče a v posledních vteřinách darovali domácím další šanci po posouzení taktického faulu Jacksona jako nesportovního, aby vzápětí nejlepší střelec utkání Švrdlík „vyfasoval“ technickou. Těch nepřesností bylo v utkání víc, ale hosté nemohou neúspěch vidět jen v tomto. Beksa ve druhé půli upustila od toho způsobu hry, který jí přinesl úspěch v první dvacetiminutovce. Jackson a Williams, bezesporu vynikající hráči, by si měli uvědomit, že proti tak silnému soupeři, jakým je Děčín, nemohou chtít sami rozhodovat zápas. Děčín táhl za výhrou Lamb Autrey, který nijak nešetřil svůj bývalý tým a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Válečníci opět potrádali Krakoviče, Bekse vedle Benjamina chyběl i Škranc.

Druhé drama nabídl zápas v ostravském Tatranu. Po dvou měsícich se z výhry mohli těšit basketbalisté NH Ostrava, kteří se lépe vyrovnali s napjatou koncovkou utkání. Pražské Sovy začaly utkání lépe a zdálo se, že trápení domácích  (hrajících bez Petra Bohačíka) bude pokračovat. USK ale vůbec nevyšla třetí čtvrtina ve které domácí po čtyřech minutách odskočili trhákem do vedení 68:71. Ale tento náskok jim nestačil a naopak hosté ve čtvrtém dějství zdramatizovali utkání, které spělo k jasnému výsledku. Po čtyřech trojkách se tři minuty před koncem Pražané dostali do vedení 83:81. Za stavu 84:85 vrátil domácím vedení Lukáš Bažant a pak NH už vedení nepustila, přestože Vukosavljevič měl dvě možnosti překlopit skóre ve prospěch svého týmu. Mužem utkání byl domácí Stojačič, kterému chyběly jen tři doskoky ke triple-double. Domácí ukončili osmizápasovou  sérii porážek, hosté prohráli popáté v řadě.

Snadnějšího soupeře na zahlazení chmur po prohře v Opavě si hráči BK Olomoucko nemohli přát. Proti Kolínu se v první čtvrtině rozehřívali, aby už v poločase mohli spřádat plány na vysokou výhru. Soupeř jim to umožnil až příliš laxní obranou a tak si Hanáci s chutí zastříleli. Hrdinou zápasu se stal dvacetiletý František Váňa, který si vytvořili svoje kariérní střelecké maximum, Na 31 bodech se podílel stoprocentní trojkou střelbou, když všech devět střel zpoza trojkového oblouku propadlo košem! Středečním výkonem se zapsal do historie NBL, když co do počtu nastřílených trojek jsou před ním jen Pavel Miloš, Petr Treml a Will Chavis. Olomoucký mladík se ukazuje jako zdárný učedník u mistra dalekonosných střel Lukáše Palyzy. Soupeři Olomoucka si budou muset dávat pozor nejen na jeho zkušenější spoluhráče, ale i na něj samotného.

Hradeckému nováčkovi se nepodařilo zopakovat nedávný úspěch nad Slunetou a tentokrát si připsal další porážku. Domácí v hale na Třebši dobře začali, patřila jim úvodní čtvrtina, ale pak Pandy vystrčily drápky a trojkami Wallaceho, Šotnara, Houšky a Svejcara zlomily vývoj hry ve svůj prospěch. Po přestávce hosté zkušeně kontrolovali hru a dovedli utkání do vítězného konce. Trenér Královských sokolů postrádal zraněného rozehrávače Stamenkoviče, ale představil staronovou posilu. Je jí Američan Charles Marquart, který v Hradci Králové působil už v minulé sezoně a výraznou měrou pomohl týmu k postupu do KNBL.

BK Armex Děčín – BK JIP Pardubice 72:68 (20:21, 35:41, 58:58)

Body: Autrey 15, Carlson 12, Pomikálek 10 (7 d.), Landa 10, Feštr 7, Grunt 6, Kroutil 6, Šiška 5, Ježek 1 – Švrdlík 18 (8 d.), Kohout 15, Jackson 14, Williams 10 (8 d.), McGaughey 6, Potoček 3, Půlpán 2

Doskoky: 41:38

TH: 31/17 – 17/14

Trojky: 5 – 4

Asistence: 11 – 8

Ztráty: 14 – 15

Fauly: 16 – 24

NH Ostrava – USK Praha 90:85 (21:25, 44:43, 70:58)

Body: Stojačič 21 (10 as.),  Stanojevič 18, Boogs 16, Zaharijevič 11, Alleyn 11, Koloničný 7, Bažant 6 – Vukosavlejvič 24, Appleby 15, Tůma 14, O. Sehnal 13 (7 d.), Mareš 8, Štěrba 5, Petružela 4, Křivánek 2