Svitavská rekordní demolice v dohrávce | Probasket.cz

Svitavská rekordní demolice v dohrávce

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔14.1.2019

19. kolo se neslo ve znamení pokračování kolínské i opavské mizérie. Naproti tomu čtvrtý triumf z posledních šesti utkání zaznamenalo Brno, které se v tabulce posunulo před USK Praha na osmou pozici.

Nevídaný majstrštyk se povedl Svitavám, které deklasovaly Ústí venku 56-103 zejména díky šňůře ve třetí a na začátku čtvrté periody. Sluneta se totiž ve třetím dějství zmohla na pouhé dva body, naproti tomu sama inkasovala 33. Když poslední čtvrtinu zahájil Tur Svoboda další trojkou, činila už série hostů 2-36 a vedení v zápase překročilo 40 bodů. Slunetě nevycházelo vůbec nic a ty tam byly naděje v poločase, který zračil přijatelný stav 37-46. Domácí stříleli z pole pouze s 29% úspěšností a hlavní podíl viny na tom mají tristní trojky 1/23. Svitavská výhra o 47 bodů naproti tomu znamená nejvyšší venkovní výhru Turů v historii klubu v rámci Kooperativa NBL. Nejvýrazněji se pod ni podepsal pivot Charles Aiken, jenž zvládl 23 bodů a 8 doskoků a byl odměněn užitečností 32. Pro osmadvacetiletého Američana to byl nejlepší výkon v Kooperativa NBL. Zdatně mu sekundoval i zkušený shooting guard Slezák, autor 17 bodů. Domácí tým musel skousnout hodně hořkou pilulku a Pavlu Houškovi nemohl udělat radost ani jeho double – double za 13 bodů a 10 doskoků. Hosté předvedli skvělou střelbu za dva (27/34) i za tři body (14/32) a samozřejmě také výborně bránili, proti čemuž mohla Sluneta jen těžko najít adekvátní protizbraň.

V ostatních zápasech Opava bez Gniadka a Bujnocha podlehla 61-77 Děčínu, který výborně bránil perimetr a povolil Opavě vypustit směrem ke svému koši pouze 26 střel. Cíl si našly ale jen tři, takže unavení Slezané nemohli využít naplno svou hlavní zbraň. Válečníci naopak udeřili ve druhé a třetí čtvrtině a zapsali 13. triumf v této sezoně. Jejich oči se ale už obracejí na zítřejší pohárové čtvrtfinále se Svitavami. Nymburk potvrdil roli favorita a porazil o dvacet bodů nebezpečné Olomoucko. Hosté však do Polabí přijeli bez slovinských legionářů Pelka s Močnikem, takže měl mistr úlohu ulehčenu. Nejlepší bodový počin sezony zaznamenal 24-bodový domácí pivot Martin Peterka.

Pardubice vydřely 12. výhru v této sezoně na Folimance a naopak USK prohrál v součtu s Českým pohárem posedmé v řadě. Hosté v čele s 15-bodovým lídrem Půlpánem skvěle ubránili domácí produktivní dvojici Appleby – Mareš dohromady na 6 bodech, což byl základ úspěchu. V sestavě vysokoškoláků se 16 body a 5 doskoky uvedla posila Marko Stevanovič. V posledním sobotním mači vydolovalo Brno trochu nečekanou výhru v Kolíně: Středočeši bez Šafarčíka trestuhodně prohospodařili dvanáctibodové vedení (ještě ve 34. minutě) a s chutí hrající Roby s Farským nejprve hosty přitáhli na dostřel, aby Keely s Geigrem v poslední minutě dokonali kolínskou zkázu. Svěřenci trenéra Beneše prohráli v NBL šestkrát za sebou a nadstavbová skupina A1 je pro ně už pouze v oblasti teorie.

Výsledky 19. kola:

Sluneta Ústí nad Labem – DEKSTONE Tuři Svitavy 56:103 (18:25, 19:21, 2:33, 17:24)

Body: Houška 13 (10 doskoků), Pecka 9 (9 doskoků), Wallace 8, Šteffel 6, Šmíd 4 (6 doskoků), Zollo 4, David 3, Maděra 3, Wisseh 2, Svejcar 2, Šotnar 2 – Aiken 23 (8 doskoků), Slezák 17 (6 asistencí), Teplý 13, Puršl 13 (8 doskoků), Svoboda 9, Jelínek 7, Marko 6 (8 asistencí), Kotásek 5, Kovář 5, Welsch 3, Novák 2
Doskoky: 41 – 46
Dvojky: 21/52 – 27/34
Trojky: 1/23 – 14/32
TH: 11/17 – 7/14
Asistence: 6 – 32
Ztráty: 8 – 5
Fauly: 15 – 20

ČEZ Basketball Nymburk – BK Olomoucko 96:76 (22:18, 24:14, 25:18, 25:26)

Body: Peterka 24, Myers 17 (6 doskoků), Cosey 13, Davis 11 (6 doskoků), Hruban 7 (6 doskoků), Kříž 6, Wright 5 (7 asistencí), Pumprla 4, Lawrence 4, Vyoral 3, Bohačík 2 – Palyza 17, Douglas 14 (11 doskoků), Dunans 12, Váňa 12, Sychra 6, Mikulič 6, Goga 3, Dedek 3, Norwa 2, Sehnal 1