Strhující finiš pro Tury, ústecká série skončila | Probasket.cz

Strhující finiš pro Tury, ústecká série skončila

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔13.12.2018

Naopak krize Brna se prohlubuje, prohrálo jasně s Olomouckem a celkově už podéváté v řadě. Hladký triumf si připsal Kolín nad odevzdanou Ostravou a těsnou výhru naopak vydřel USK nad vzdorujícími Královskými Sokoly.

Kolínský Preston Purifoy byl k neudržení a sedmi trojkami a 24 body sestřelil naděje Nové Huti. Spolu se svými krajany Thompsonem (25 bodů a 11 doskoků) a Waltonem (21 bodů) byl klíčovým mužem skvadry Pavla Beneše, která udeřila po vyrovnané první periodě (25-25). Ostrava zcela vypadla z rytmu a Kolín začal lépe bránit. Výsledkem byla nevídaná šňůra 22-0 a celkově o 19 bodů vyhraná perioda a kontrolovaný triumf 101-65. Hostům nepomohlo ani povolání guarda Stanojeviče z listiny zraněných, nejlepším mužem Medveckého týmu byl 22-bodový Boggs.

Autreyho předčil O´Brien

Tak to byl televizní duel jak má být! Tuři byli po trojce Slezáka 3,5 minuty před koncem normální hrací doby už o 10 bodů vpředu (67-77) a směřovali neochvějně za druhou příčkou. Jenže Děčín svou nepříjemnou obranou donutil hosty k těžkým střelám, jež podtrhl i airball Puršla a postupně snížil manko na 74-77. Pět vteřin před koncem Autrey přetěžkou trojkou rozjásal Armex Sportcentrum, ale po time-outu přišel rozhodující úder Turů. Slezák po výhozu skvěle našel Seana O´Briena, jenž se elegantně zbavil obránce a o desku dvojtaktem rozhodl o svitavském devátém sezónním úspěchu. Válečníky musí mrzet špatná bilance šestek (4/9), Svitavy naopak i přes 18 ztrát triumfovaly. Z 11 tuřích trojek jich pět potopil kanonýr Slezák, s 20 body nejlepší skórer zápasu. Za domácí se nejvíce dařilo 17-bodovému Carlsonovi.

„Jsme rádi, že jsme dokázali v Děčíně vyhrát, ale myslím, že si dnes zasloužily vyhrát oba týmy. Všichni hráči makali, jak kdyby to bylo play-off a všem zúčastněným patří kredit. Vyhrál šťastnější tým, ne lepší. Leč myslím, že jsme koncovku měli mít lépe pohlídanou, zejména trojka Tomáše Pomikálka byla z řady těch zbytečných. Oba týmy ukázaly dobrou tvář, my jsme se pomalu rozjížděli, jak dieslový motor, ale ve druhé čtvrtině jsme byli velmi potentní. Zbytek zápasu se tahal, my byli o chlup lepší, měli jsme pár dobrých střel a vybojovali nějaké neutrální míče. Koncovku jsme zvládli šťastně, ale měly vyhrát oba dva týmy,“ konstatoval kouč Svitav Lubomír Růžička.

„Pro nás to je trpká porážka, ale předvedli jsme bojovný a kvalitní výkon. Náš tým se s tím zápasem popral dobře. Utkání se muselo líbit, mělo tempo, grády a spoustu soubojů. Svitavy v konečném důsledku vyhrály kvůli naší jedné mentální chybě v závěru. Nás ale trápí produktivita v útoku. Máme 75 střel z pole, 40 doskoků, 15 asistencí. Ale potřebovali bychom, abychom dávali některé střely z vymezeného území nebo se trefili víc z dálky. Bylo fajn, že jsme vyrovnali šťastnou střelou Autreyho, ale je škoda dostat pak takový koš (O´Briena). Proto je ale lepší vyhrávat takovéhle zápasy o deset,“ přemítal lodivod Děčína Pavel Budínský.

Konec série Slunety

Ústí (už bez Stevanoviče) tahalo v Pardubicích po většinu utkání za kratší konec pomyslného lana zejména za důvodu, že hostům na Dašické vůbec nefungoval doskok. Na něm Beksa kralovala způsobem nevídaným (55-29) a i přes znovu slabší trojky zvítězila o 15 bodů. Domácí vedli od 6. minuty, nejvíce o 12 bodů, ale ve druhé čtvrtině Šotnar dvěma trojkami nastartoval hostující obrat, který dokonal kolega Wisseh. Beksa si ale ještě do poločasu vzala vedení zpět a mírný náskok si držela až do poloviny poslední desetiminutovky, kdy Půlpán s Jacksonem zlomili sérií 11-2 ústeckou snahu o sedmou výhru v řadě. Další špatnou zprávou pro Ústí je i zranění Pavla Houšky, který ze zápasu musel ve druhé čtvrtině odstoupit. Double-doublem se se 14 body a 13 doskoky blýskl Ondřej Kohout, podobně jako s 15 body a 10 doskoky Dwayne Benjamin. Za Slunetu kontroval Steven Svejcar, autor 14 bodů.

„Jsem samozřejmě rád, že jsme vyhráli. Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli, ale ve druhém poločase se náš výkon zlepšil. Důležité bylo, že jsme už neměli tolik ztrát jako v prvním poločase, a také fakt, že jsme zrychlili naši přechodovou fázi. Celkově jsme do druhé půle vložili více energie, ale i v tomto směru musíme být stále lepší a lepší,“ řekl pardubický kouč Levell Sanders.

„Přijeli jsme do Pardubic s nějakým plánem a cílem. Když pominu detaily, připravovali jsme se na sílu domácích na útočném doskoku a na jejich rychlý přechod do útoku. Myslím si, že v prvním poločase jsme přechodovou fázi zvládli zastavit a to nám pomáhalo, protože jsme nebyli příliš efektivní při střelbě zvenku. Do poločasu jsme se nějakým způsobem drželi, nicméně jsme přišli o Pavla Houšku, což se projevilo ve druhém poločase. Pardubice v plné sestavě ukázaly svoji sílu. Daly ve druhé půli tuším 16 nebo 18 bodů z rychlého přechodu a my už jsme zkrátka nestačili,“ litoval trenér Severočechů Antonín Pištěcký.

Tříminutovka stála Sokoly zápas

Královští Sokoli musí litovat 35. až 37. minuty, v níž povolili Sovám šňůru 14-3, jíž domácí na Folimance fakticky rozhodli. Hradec byl přesto blízko kýžené výhry, protože drtivě finišoval. Na více, než snížení na konečných 88-87 už ale Východočechům nezbyl čas. Ti sice nastoupili bez zkušeného Dušana Panduly, avšak rozhodně nezklamali. USK díky výhře odrazil ataky celký pod ním a dřží si s bilancí 6-7 osmou příčku, Kingspan je stále poslední (1-12). Jako černá ruka řádil zkušený pivot Vukosavljevič (22 bodů a 8 doskoků), v hostujícím dresu se dařilo Slovákům Sedmákovi (18) s Lošonským (17).

Olomoucko vyhlíží čtvrtý flek

Stylem start-cíl uspěli Hanáci v Brně, které s výjimkou Keelyho a Geigera, kteří se dohromady složili na 46 bodů, nekladlo tuhý odpor. Hosty nastartovala už výborná úvodní čtvrtina (16-29) a a díky lepší střelecké produkci a kolektivnější hře si drželi náskok, který nakonec resultoval až ve triumf 71-88. Střelcům z Hané kraloval Lukáš Palyza, jenž vedle 22 bodů zaznamenal i 7 doskoků. V sobotu se Olomoucko utká doma s Děčínem a pokud vyhraje, posune se před něj na čtvrtou pozici Kooperativa NBL. Jihomoravané naopak prohráli podeváté za sebou a jejich loď začíná už znatelně nabírat vodu. Odvrátit jubilejní desátou porážku se budou snažit v sobotu v Ostravě.