Vyšehrad si vyšlápl na Písek, Zlín klopýtl v Olomouci

📁 1.liga můžů, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔10.10.2018

V suverénním tažení za vytouženým návratem do KNBL pokračuje Jindřichův Hradec, který zničil Litoměřice. O neporazitelnost přišla Plzeň, která podlehla doma USK Praha B, zatímco na východě zůstávají bez porážky dva hanácké kluby: BCM Orli Prostějov a Basketbal Olomouc.

Lions nedali Severočechům vůbec žádnou šanci. Hosté nasypali už v první půli Slavoji 63 bodů, válcovali jej na doskoku (20-42 v zápase) a za třetí výhrou v sezoně je vedl s 23 body a 9 doskoky veterán Zuzák. Podobně jako v minulém kole, i tentokrát ovládly duel ve třetí čtvrtině Košíře. Get Better Academy (i s Markem Welschem v sestavě) povolily v tomto dějství pouhých osm bodů a odskočily na dvanáctibodové vedené, které si už hlídaly do konce. Nováček z Vyšehradu vyhrál košem Kadlčíka nad Sršni z Písku. Opora Pražanů nejprve otočila na 88-87, aby šest sekund před koncem jistila hubené vítězství z čáry trestného hodu. Jihočechům nestačilo ani opět famózních 36 bodů Petra Šlechty.

Nymburské béčko stylem start-cíl zdolalo Sokol Pražský, pro něhož to naopak byla další (už třetí) porážka v sezoně. Hosté v utkání nikdy nevedli a byli soustavně decimováni trojkami mistrovy rezervy: Ta jich potopila celkem 13 a v tomto ohledu nejpilnější byl se čtyřmi trojkami a 24 body nejlepší šutér zápasu Filip Novotný. Vynikající zápas odehrál také rozehrávač Eduard Kotásek, jenž stihl za 29 minut 15 bodů, 7 doskoků, 14 asistencí a 4 zisky! Možná trochu překvapivě uspěla v Plzni rezerva USK. V zápase, který pobral více bojovnosti a nepřesností, než basketbalové krásy byly hosté o něco lepší ve střelbě a proto zaslouženě zvítězili. Oba celky minuly v součtu hrůzostrašných 28 trestných hodů, ani jednomu týmu se nedařilo ani z dálky (1/12 vs. 2/21).

Opava B zlomila odpor UP Olomouc až ve třetí periodě, již ovládla o 15 bodů. Do té doby Hanáci zejména díky Vaňákovi s Heinem drželi krok a využívali absence opavského reprezentanta Bukovjana. Křídelník Vaňák v zápase zaznamenal 32 bodů a 13 doskoků, ale on i jeho spoluhráči špatně bránili, takže i navzdory 56 (a 25 útočným) doskokům podlehli 85-94. Nový Jičín pokračuje v sérii domácích utkání a slaví již druhé vítězství. Ve třetím velmi vyrovnaném zápase v řadě svěřenci Davida Hájka udolali Šlapanice. Severomoravané využili podpory svého publika a s 50 % úspěšností střelby za dva body a 25 bodům a 9 doskokům pivota Janíka uhájili palubovku. Šlapanice naopak musí litovat bídné třetí části, jíž prohráli 24-12.

Vysočina vedla sice nad béčkem Pardubic chvílemi až o 25 bodů, ale nakonec hosté zásluhou Svobody s Potočkem korigovali na konečných 92-84. Jihlavským šla báječně střelba za dva body (68 %), mladé Východočechy pro změnu srážely časté ztráty (21) a prostupná obrana. Duel mladých nadějí vyzněl lépe pro prostějovské Orly, kteří se mohli spolehnout na Palenika a reprezentanta Váňu. Druhý jmenovaný měl jako jediný úspěšnost střelby přes 50 % (7/13), ostatní borci z obou týmů neměli příliš seřízená mířidla. O triumfu hostů rozhodl až samotný závěr zápasu: Snakes Ostrava v posledních dvou minutách neskórovali, zatímco Hanáci i pomocí trestných hodů opanovali zápas poměrem 62-70.

Ani vedení 24-38 na začátku 15. minuty nestačilo Zlínu k uchování 100 % bilance ve skupině východ. Olomouc dobře bránila obra Vošlajera a Sehnal s Dedkem snížili ještě do poločasu na 40-46. Domácí hrozili hodně z dálky a 13 trojkami v zápase si vynutili vítězný konec. Po třech čtvrtinách svítilo na tabuli ještě skóre 64-64, aby se Zlín nadechl k poslednímu ataku. Ex-ligista Dokoupil na chvíli poslal ševce do šestibodového vedení. Jenže trenér Pekárek má Marka Sehnala, jenž sérií osmi bodů zlomil hostující odpor a definitivní ránu do vazů zasadil Zlínu veterán Scripcaru. Právě moldavský hráč zaznamenal při výhře Basketbalu Olomouc 85-79 double – double za 24 bodů a 10 doskoků. Marek Sehnal přidal 26 bodů a 9 doskoků, to vše při vynikající úspěšnosti střelby z pole 10/16 a užitečnosti 40 (hráč kola)! Třetím do party byl guard Jiří Dedek, autor 17 bodů, 8 doskoků a 8 přihrávek.

Výsledky sk. západ:

Basketball Nymburk B – Sokol Pražský 99:90 (27:20, 23:25, 23:15, 26:30)
Body: Novotný 24, Kolář 19 (7 doskoků), Kovář 17 (7 doskoků) – Brůha 21 (6 doskoků), Gavenda 15 (6 asistencí), Hartig 14, Šop 14

Sokol Vyšehrad – Sokol Písek 89:87 (28:22, 20:22, 16:21, 25:22)
Body: Bělohradský 20 (6 doskoků), Kadlčík 18 (6 doskoků a 6 asistencí), Radovskii 14 (10 doskoků) – Šlechta 36, Sýkora 11 (5 asistencí), Špičák 9, Mikolášek 9

Slavoj Litoměřice – Basket Fio banka J. Hradec 63:99 (17:31, 15:32, 18:15, 13:21)
Body: Žampach 20, Kynzl 14, Žikla 11 – Zuzák 23 (9 doskoků), Tomanec 18, Lipkins 18 (5 asistencí)

GBA EU – Basket Košíře 64:77 (23:25, 14:14, 8:18, 19:20)
Body: Chachašvili 11, Štafl 10 (6 doskoků), M. Welsch 9, Jaakson 9 – Kratochvíl 22 (7 doskoků), Vansa 12 (6 doskoků), Nekolný 9

Loko Plzeň – USK Praha B 59:66 (13:17, 20:19, 8:12, 18:18)
Body: David 26, Honomichl 9 – Macháč 15, Bátovský 13 (7 doskoků), Samoura 12 (6 doskoků)