Beksa smetla Tury a je potřetí v řadě bronzová | Probasket.cz

Beksa smetla Tury a je potřetí v řadě bronzová

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔22.5.2018

Rozhodující utkání o třetí místo v Kooperativa NBL 2017/18 se místo očekávaného urputného boje stalo až nečekaně snadnou záležitostí domácí Beksy. Vítězové se zaslouženě mohli radovat z vítězství, ale i bronzových medailí. Ty si na krk pověsili potřetí v řadě a završili tak sezonu, ve které získali i stříbrné medaile v Českém poháru.

Pardubický tým podal nejlepší výkon v play-off a bylo to v poslední chvíli. Na jeho hře nebyl vůbec znát nezdar v utkání č. 2. Naopak předchozí duel jakoby zanechal stopy na Tuřím souboru. Ten vydržel vzdorovat domácím jen v úvodních pěti minutách. To Petway srovnal na 5:5, ale pak se nejen on musel dívat jak v domácím dresu začal řádit jako Superman Brandon Spearman. Sedmi body v řadě pomohl Bekse k rozhodnému nástupu a když se vzápětí prosadil i Švdlík, vedli domácí 14:5. To je uklidnilo a rozjeli se k pohodové jízdě. Dařilo se jim v obraně, kdy nutili soupeře ke střelbě v poslední možné chvíli a to se odrazilo v nepřesností. V první půli  Svitavští minuli 23 střel z pole a tak na konci poločasu prohrávali téměř o 20 bodů.

I po přestávce Beksa pokračovala ve vysokém tempu a vyvarovala se hluchých míst, která měla v předchozích zápasech. V útoku byla uvolněnější, dobře kombinovala a v polovině třetí čtvrtiny se blížil její náskok k číslu 30. Takový rozdíl se přece jen objevil v polovině 30. minuty po akci Půlpána, ale Slezák z něj ještě stačil umazat tři body. Ve čtvrtém dějství jednostranného utkání už hráči Beksy patrně víc mysleli na závěrečný ceremoniál a trochu zvolnili tempo. Svitavy už byly dávno smířené s osudem, přesto se jim podařilo už jen kosmeticky upravit skóre. Nic to však nezměnilo na konečném efektu.

Vítězové přehráli soupeře ve všech směrech, ani jednou ho nepustili, byť na vteřinu, do vedení. Obávanému Kerrovi tentokrát dovolili jen tři body, což se jinak výbornému Američanovi nestává často. Těžiště jejich výhry bylo v dobře organizované obraně, která jim dávala šance na rychlé protiútoky ze kterých vytěžili 21 bodů proti 6 Svitav. Tuři od začátku nestíhali rychlou hru domácích a na řadě hráčů bylo znát, že toho mají dost.

Řekli po utkání:

Levell Sanders (trenér Pardubic): „Hlavní důvod vítězství je naše obrana. Do zápasu jsme vstoupili s velkou agresivitou, vytvářeli jsme velký tlak na hráče s míčem: dobře to začal Jirka Welsch, po vystřídání v tom pokračoval i Viktor Půlpán.Co se týče útoku, ten vždycky vychází z obrany. Dobře jsme pohybovali míčem, hráli jsme sebevědomě. Pokud jde o celou sérii, oba týmy si dokázaly uchránit výhodu domácího prostředí, která rozhodla.“

Lubomír Růžička (trenér Svitav): „Beksa hrála výborně v obraně a v útoku výborně pohybovala míčem. Výsledek je dílem hlavně výborné obrany Beksy. Většina našich střel byla dobře pokrytá, byla v časové tísni, my jsme špatně řešili situace na útočné polovině. Exekuce, co se týče útočné poloviny, byla dobrá, hned v první čtvrtině jsme si vytvořili dobré střelecké pozice, ale neproměnili jsme je. Pozdě bycha honit, Beksa se pak uklidnila, a jakmile domácí tým je v klidu, hraje opravdu výborný basketbal a za to mu je potřeba sportovně pogratulovat.“

Jiří Welsch (hráč Pardubic):  Vyhráli jsme o 25 bodů, ale bylo za tím hodně úsilí a energie, které jsme do toho dali. Je dobře, že jsme vyhráli, že jsme takhle zakončili sezonu a konečně, po měsíci a půl, jsme měli takhle jednoduchý zápas. Dnes to bylo z naší strany uvolněnější. Hlavní přičina příznivého průběhu utkání byla právě v tom – my jsme byli v celém play-off tým, který když nebyl přitlačený ke zdi, neměl stoprocentní koncentraci, nehrál na svoje možnosti. Teprve když jsme se dostali pod tlak. Už od série s Ústím, tak v pátém zápase s Opavou, který jsme sice prohráli, ale předvedli jsme nejlepší výkon v celé sérii, a hráli jsme s nožem na krku, dokázali jsme ze sebe vymáčknout to nejlepší. Takhle, jak jsme hráli dneska, je potřeba hrát od začátku každé série.“

Jiří Jelínek (hráč Svitav): „Při rozdílu 25 bodů se zápas hodnotí těžko. Položilo nás, že jsme na začátku nedali nějaké otevřené trojky. Potom jsme začali víc a víc střílet, mysleli jsme si, že to individuálně zlomíme, což nás dostávalo níž a níž. Přidaly se k tomu nějaké obranné chyby a rozdíl narůstal. Víme, že Pardubice mají víc pokusů z bedny než za tři body, čehož se držely. Naše úspěšnost byla bohužel až šílená. Pardubice hrály to, co umějí, hrály to svoje.“

BK JIP Pardubice – DEKSTONE Tuři Svitavy 84:59 (20:12, 46:27, 70:43)

Body: Spearman 24, Švrdlík 18, Půlpán 9, Kent 8, Kohout 8, Pandula 7 (5 as.), Welsch 7 (6  as.), Nečas 2 (9 d.), Potoček 1 – Roseboro 12 (7 d.), Slezák 10, Puršl 9 (7 d.), Smithson 7, Jelínek 6, Petway 5, Marko 5, Kerr 3, Stria 2, Kotásek 0 (5 as.)

Doskoky: 43 – 39

TH: 25/17 – 16/7

Trojky: 9 – 6

Asistence: 24 – 14

Ztráty: 8 – 13

Fauly: 18 – 21