Historický úspěch svitavských Turů | Probasket.cz

Historický úspěch svitavských Turů

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔22.4.2018

Na začátku nadstavbové části mi svitavský Milan Stěhura říkal, že si ve čtvrtfinále přejí děčínské Válečníky. Turům se to podařilo a do série s loňským vicemistrem šli s patřičným sebevědomím. Poprvé po osmi letech, kdy hrají v KNBL, se dostali mezi poslední čtyři týmy soutěže. Po výkonech, které předváděli ve čtvrtfinále mohou být pyšní. V sobotu se hrály také zápasy skupiny play-out. USK Praha si po jasné výhře nad NH Ostrava (89:46) zajistil deváté místo. V souboji týmů ze samého dna tabulky vyhráli brněnští hráči už potřetí v Jindřichově Hradci. Tentokrát jim úspěch přineslo až prodloužení po jehož konci svítilo na tabuli skóre 95:104.

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 84:69 (28:18, 42:33, 63:45)

Válečníci začali sebevědomě povzbuzeni domácí výhrou, ale patřičně nažhaveni svitavští Tuři jim brzy dali znát, že tentokrát by se mohlo hrát podle jejich not. Odšpuntoval to Jelínek, pak se  přidal Petway a po šňůře 11:1 vedli domácí 15:10. Hru měli pod kontrolou a tak nebylo divu, že po první čtvrtce vedli rozdílem 10 bodů. Na začátku druhé čtvrtiny přišla na domácí chvilková krize. Hosté z ní vytěžili jen snížení, když trojkující Ježek snižoval na 33:30. Pak se ale karta obrátila, domácí se včas vrátili do hry a po návratu z kabin si začali vytvářet stále výraznější náskok. Ve 25. minutě  to bylo už 52:35! Válečníkům se nedařilo v útočných doskocích a tak si Tuři pohodlně kráčeli za vítězstvím a postupem. Děčínská hra ztrácela jiskru a nenašel se nikdo, kdo by na palubovce zvedl hru. Válečníci působili v závěrečné čtvrtině dojmem, že už chtějí mít utkání za sebou a nebyl to tým, který v průběhu sezony strašil soupeře a budil jejich respekt.

Řekli po utkání:

Pavel Budínský (trenér Válečníků): „Gratuluji Turům k postupu do dalšího kola. Myslím, že to bylo další zajímavé utkání plné zajímavých soubojů a  pěkných akcí. My jsme začali dobře, ale potom jsme udělali pár hloupých chyb na obranné polovině, kdy jsme byli okolo čtvrté minuty v drobném vedení. My nejsme tým, který by skládal zbraně, ale bylo cítit, že domácí hnáni frenetickou atmosférou, rozložili palebnou sílu na vícerpo hráčů., míč se dostal do více rukou a ty ruce zakončovaly se slušným procentem. My jsme měli do poločasu 18 procent a to bylo málo. Dostali jsme se pod mentální deku, prohrávali o patnáct a domácí jsou příliš zkušený a vyzrálý tým na to, aby si nedokázal zkontrolovat druhý poločas. Přestože jsme prohráli, byli jsme důstojným soupeřem, hra z naší strany měla některé skvělé momenty. Některé i slabší, ale to patří k play-off. Sérii jsme ztratili asi tím, že jsme prohráli první dvě domácí utkání. Jedno jsme nezvládli, to se může stát, ale prohráli jsme obě a je skutečně těžké hrát z deficitu 0-3 a chtít to celé obrátit. Dnes už to sportovně nešlo. Budeme držet palce Turům, my se musíme poučit, trochu si odpočinout v hlavách a srovnat si, jakou cestou chceme jít dál. Válečnici muí teď zapracovat na spoustě dalších aspektů, aby se rozvíjeli i mladší hráči, pro které to byla velmi dobrá konfrontace.“

Lubomír Růžička (trenér Turů): „Děkuji Děčínu za férovou sérii. Myslím, že se hrálo opravdu férově, až na jeden exces Branta Petwaye, za což jsem ho pokáral a jasně mu řekl,že takhle hrát nechceme. Hrál se otevřený basket ve vysokém tempu, naplnily se haly a byla to dobrá reklama pro český basketbal. Děčín je ryze české mužstvo. I my na tom budeme do buoucna pracovat, abychom měli co nejlepší české hráče, proto jsme do týmu rekrutovali Kotáska, Puršla, Kováře, kteří by měli postupně nahrazovat zkušené pardály. Po čtvrtém zápase doma, kdy jsme si čtvrtou čtvrtinu pokazili sami, jsme byli pod dekou a přenesli jsme si to i do Děčína. Chtěl bych opravdu moc poděkovat svým hráčům, jakým způsobem stav 3-2 hodili za hlavy, sedli si spolu ve čtvrtek, vyříkali si spoustu věcí a už v pátek na tréninku jsem cítil velké odhodlání. Po rozcvičení a podle ranního procházení systémů jsem věděl, že v družstvu je vysoká koncentrace. Sérii rozhodla naše chladnokrevnost v Děčíně, kam jsme jeli vyhrát, přestože jsme byli po deseti venkovních porážkách v řadě. Troufám si říci, že jsme měli trochu víc talentu na útočné polovině. Pokud jsme hráli kolektivně, bylo to vidět. Pakliže jsme začali hrát individualisticky, tak to byla voda na mlýn kompaktního týmu Děčína. Chci poděkovat skvělým svitavským fanouškům, ale i diváků z Děčína, vytvořila se super atmosféra. Také děkuju svým hráčům a celému vedení klubu, protože to je pro nás velmi cenný postup. Čeká nás semifinále, musíme si odpočinout, doléčit drobná zranění a připravit se na Nymburk nebo Opavu.“

Jakub Houška (pivot Válečníků): „Gratuluji soupeři jak k vítězstív v utkání, tak i k úspěchu v celé sérii. Určitě si to v průběhu série zasloužili. Mluvilo se zde o talentu a Tuři opravdu potvrdili, že jsou lepší střelci než my. V této sérii jsme se s tím hrozně trápili. Chyběl nám větší procentuální úspěšnost, možná až na domácí pátý zápas v tom byly Svitavy celkově nad námi a mohly se o střelbu opřít, my se o ní opřít nemohli. Ztratili jsme na začátku domácí duely a bylo to pro nás hrozně složité. Po dvou výhrách jsme si věřili, že bychom mohli něco velkého dokázat a bylo to znát i na lidech, kteří z Děčína přijeli, byla jich tady spousta. Atmosféra byla úžasná, říkali jsme si, že by to šlo, ale udělali jsme nějaké individuální chyb, jaké jsme v předešlých zápasech neudělali, ccž  možná rozhodlo. Domácí se chytili, ve třetí čtvrtině je svými koši podržel Luboš Stria. Myslím, že série byla pěkná pro diváky i pro hráče na palubovce, byly to dobré zápasy.“

Luboš Stria (křídlo Turů): „Především děkuji Děčínu za super sérii. Říkám to vždycky, je to o energii a my jsme byli koncentrováni už na ranním tréninku. Máme velmi zkušený tým, který si to jen ve čtvrtém zápase neuměl vzít. To je v těch koncovkách klíčové, umět si to vítězství vzít. Já se to dlouho učil v Děčíně. My jsme dnes popřeli svoje ega, což bývá náš největší problém. Skvěle putoval balon, hráli jsme soustředěně, hráli jsme společně  a v tu chvíli má ten tým velký potenciál. Společnou cestou jsme zvítězili. Moc děkuji fanouškům, děčínským i svitavským, byli báječní.“

Body: Stria 16, Marko 13 (6 as.), Kerr 12 (14 d.), Jelínek 10, Slezák 10, Petway 9 (7 d.), Smithson 6, Puršl 4, Teplý 3 – Feštr 13, Pomikálek 12, Ježek 10, Šiška 8 (8 d.), Krakovič 7, P. Houška 4 (7 d.), Landa 4, Halada 3, Bažant 3, J. Houška 2, Grunt 1

Doskoky: 38 – 46

TH: 23/14 – 24/18

Trojky: 10 – 7

Asistence: 19 – 14

Ztráty: 9 – 14

Fauly: 21 – 21

.Foto: Dekstone Tuři Svitavy