Pozdě bycha honiti. Island přerušil sérii českých výher

📁 Články, Reprezentace, Topstory 🕔25.2.2018

Ani famózní závěrečná šňůra 13-0 nepomohla českým basketbalistům zapsat čtvrtou výhru v kvalifikační skupině o MS 2019. Svěřence kouče Ginzburga zradily trestné hody, jichž minuli 10 ze 24 a také islandské trojky, jichž domácí zaznamenali 11.

Lvi na Islandu vstali z mrtvých. Gingzburgův tým klasicky prohospodařil mírné vedení a kvůli špatnému závěru první a také špatné obraně ve druhé čtvrtině prohrával po dvaceti minutách v zemi gejzírů 39-32. Na reprezentaci se možná podepsala strastiplná šestnáctihodinová cesta z bulharského Botevgradu přes Sofii a Londýn až do Reykjavíku. Hosté nedokázali ubránit Hermannssona, který nastřádal v zápase celkem 26 bodů. I přes divokou třetí periodu, v níž se dotáhli na ztrátu pouhého bodu, poté zase najednou činilo jejich manko bodů sedm, prohrávali čtyři minuty před koncem utkání už 76-62. Nikdo v hale netušil, že Hermannssonova trojka byla v té chvíli poslední islandskou radostí.

Češi zahájili velikou stíhací jízdu, která měla start ve výborné obraně. Island kupil chyby, netrefoval těžké střely a Ondřej Balvín s výborně hrajícím Patrikem Audou začali stahovat. Lvi měli za stavu 76-74 dokonce výhodu posledního útoku a Island fauloval Balvína. Náš pivot ale druhou šestku po hříchu neproměnil a i přes Křížův doskok se jeho krkolomné odhození v pádu neujalo a Island mohl slavit těsnou výhru, celkově druhou v kvalifikaci. Český tým si naopak mírně zkomplikoval cestu za postupem, přesto s bilancí 3-1 má i nadále vše ve svých rukou. V červnovém kvalifikačním okně totiž Ginzburgův tým čeká domácí dvojzápas s Bulharskem a Finskem.

Island – ČR 76:75 (19:14, 20:18, 20:22, 17:21)

Body: Hermannsson 26, Hlinason 15 (8 doskoků), Stefansson 11, Palsson 10 (5 asistencí) – Auda 23, Bohačík 19 (8 doskoků a 5 asistencí), Balvín 11 (6 doskoků), Vyoral 7, Schilb 5, Šiřina 5, Hruban 2, Kříž 2, Pumprla 1
Doskoky: 43 – 40
Trojky: 11/34 – 7/19
TH: 15/20 – 14/24
Asistence: 18 – 18
Ztráty: 11 – 14
Fauly: 25 – 19