Dvanáctý pohárový triumf basketbalistů Nymburka | Probasket.cz

Dvanáctý pohárový triumf basketbalistů Nymburka

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔18.2.2018

Matný výkon Beksy v úvodu druhé půle, zranění jejího  střelce Spearmana a úspěšnost trojkových střel, to jsou hlavní faktory, které rozhodly finálové utkání české pohárové soutěže. Basketbalisté ČEZ Basketball Nymburk ovládli tuto soutěž už podvanácté.

Do rozhodujícího utkání letošního ročníku obhájce trofeje doslova vlétl a jeho pardubický soupeř nevěděl, kde mu stojí hlava. Čtyřmi trojkami během prvních pěti minut si vytvořil dvouciferný náskok a položil základ k pohodové hře. Tu  zdobily rychlost a agresivita se kterými se Beksa jen těžko vyrovnávala. Pardubičtí velmi brzy přišli o svého snajpra Spearmana, který se po pár minutách na palubovce zranil a zbytek utkání sledoval jen z lavičky. To poznamenalo svým způsobem jejich hru. Druhá třetina však přinesla nečekaný obrat o který se postarali Východočeši. Za tři a půl minuty se šňůrou 20:4 dostali dokonce do tříbodového vedení a utkání začalo být opravdovou bitvou dvou velikánů. Obhájce titulu měl ale  v kritickém momentu trumf v podobě Berishy, který třemi trojkami během minuty vrátil Nymburku vedení a měl největší podíl na tom, že jeho tým si nesl do druhé půle dvoubodový náskok.

Klíčová pasáž utkání přišla hned po začátku třetí čtvrtiny. Nymburk zaskočil Beksu drtivým nástupem, a podobně jako na začátku zápasu, si vytvořil náskok, který vyšrouboval až na 18 bodů! Na ten už soupeř nedokázal reagovat. Pardubičtí byli tak šokováni, že jim zcela odešla střelecká pohoda a protože pod košem byla nymburská obrana téměř neprostupná, bylo prakticky rozhodnuto. Bekse se nepodařilo stáhnout vedení soupeře pod deset bodů a obhájce si zkušeně kontroloval náskok. Utkání dovedl do bezproblémové koncovky a udržel letošní neporazitelnost na českých palubovkách.

BK JIP Pardubice – ČEZ Basketball Nymburk 65:86 (15:28, 43:45, 53:66)

Body: Půlpán 14, Welsch 12, Pandula 11, Potoček 7, Martin 5 (8 d.), Švrdlík 5, Kohout 4, Kent 3, Nečas 2, Spearman 2 – Berisha 17, Kříž 16 (9 d.), Benda 14, Lawrence 13 (8 as.), Bohačík 10 (6 d.), Davis 8 (7 d.), Hruban 3, Ray 3, Pumprla 2, Vyoral 0, Peterka 0.

Doskoky: 39 – 48

TH: 18/13 – 11/6

Trojky: 6 – 12

Asistence:14 – 24

Ztráty: 10 – 11

Fauly: 17 – 18

MVP Hyundai FINAL4 byl určen Martin Kříž.

Řekli po utkání:

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Původně jsem doufal, že do utkání vstoupíme líp. Povolit takovému týmu, jako je Nymburk, tak velké vedení , těžko se pak dá vyhrát. My jsme nezapnuli hned od začátku a budili jsme dojem, jako bychom sem nepatřili. Hráli jsme, jako bychom čekali, co udělá soupeř. A pak se stalo, co se stalo. Když proti dobrým týmům čekáte, tak spadnete na minus dvacet. Ze způsobu naší hry na začátku utkání jsem proto zklamaný. Jistě se mi pak moc líbilo, jak jsme se ještě do poločasu dostali zpátky, ale nakonec to stejně nestačilo. Druhý velký výpadek na začátku druhé půlky možná způsobilo uspokojení, že jsme se dokázali vrátit. Hned v prvním time-outu jsem se zeptal hráčů, jestli musíme hrát ještě dalších deset minut, abychom zjistili, že s tímhle soupeřem můžeme hrát. Do druhé půlky jsme vstoupili mdlí, soupeř na nás nastoupil ještě agresivněji, a my místo abychom se mu v tom vyrovnali nebo ho předčili, byli jsme pasivní. A dostat se zpátky podruhé už bylo hrozně složité. My bychom k úspěchu museli hrát téměř dokonale, dávat všechny koše, co jsme měli dát, protože Nymburk nejde v obraně zastavit pokaždé. A když už se to podaří, musíme toho využít. A to se nám  nevedlo.“

Oren Amiel ( trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Mít titul je vždycky skvělý pocit. Teď si to užijeme po našem neuvěřitelném programu v posledních 47 dnech. Klíčem dneska byla obrana. Soustředili jsme se na obranu a na silné  stránky Pardubic. Myslím, že jsme dnes odvedli dobrou práci, zastavili jsme jejich střelce, zvládli jsme strategii. V první čtvrtině a druhém poločase jsme hráli velmi dobrou obranu. V poločase jsme hráčům řekl, ať jsou v klidu a vrátí se k obraně, se kterou jsme zápas začali. Nechali jsme Pardubicím hodně volných střel, když jsme vedli o 15 bodů. Máme ale zkušené hráče, kteří se dokázali ve druhém poločase opět soustředit.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Máme radost, že jsme včera vyhráli  a dostali se do finále. Dneska jsme chtěli určitě víc zabojovat. O 20 bodů je velký rozdíl. Vzhledem k tomu, že se během zápasu zranil Brandon Spearman, vypadl nám jeden hráč, který hraje v průměru 25 minut na zápas. S Nymburkem je pak těžké se udržet, protože oni hrají 40 minut v tempu. Přišlo mi, že už nám trochu docházel kyslík a Nymburk toho dokázal využit.“

Martin Kříž (pivot ČEZ Basketball Nymburk): „Co se týče finále, tak jsme věděli, že to bude těžký zápas. Šli jsme do toho s respektem a tím stylem, jako chodíme do každého zápasu. Náramně jsem si to užil. Co se týče titulu MVP, tak to je týmový úspěch a já za to můžu hodně poděkovat spoluhráčům.“