Pardubice a Děčín mají blíž k Final-4 Českého poháru

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔18.1.2018
Pardubice a Děčín mají blíž k  Final-4 Českého poháru

První zápasy čtvrtfinálové série letošního ČF posunuly blíž do závěrečného turnaje Beksu Pardubice a Válečníky Děčín. Zatímco Východočeši si vytvořili pro odvetu solidní náskok, v severočeském derby to bylo mnohem zajímavější a šestibodové vítězství Děčína slibuje v odvetě pořádnou bitvu.

V hale na Dašické vstoupili domácí basketbalisté do utkání se záměrem odčinit pondělní prohru s Děčínem a hlavně si vytvořit dostatečný polštář pro odvetu  v Kolíně. Nakonec jim to vyšlo a kolínský celek poslali domů s osmadvacetibodovou porážkou. Už první čtvrtina naznačila, kdo bude kralovat na palubovce. Beksa dovolila Medvědům vedení pouze 37 vteřin v úvodu utkání (2:4), ale pak zapnula na vyšší obrátky a už v první čtvrtce vedla dvouciferným rozdílem. Třemi trojkami během tří minut se o to přičinil i Kohout a když domácí v úvodu druhé čtvrtiny přidali další várku bodů, vedli v 15. minutě rozdílem 23 bodů (38:15). Hosté pak částečně změnili obranu, zónou přibrzdili rozjetý tým domácích a do přestávky umazali skóre na deset bodů. Začátek druhé půle patřil kolínskému Machačovi, který v úvodních šesti minutách stihl 12 bodů a měl lví podíl na tom, že na ukazateli svítilo 55:49. Včas probudil Beksu přesnou střelbou Pandula a do poslední čtvrtiny šli domácí s dvanáctibodovým náskokem. Závěrečná čtvrtina byla velkou blamáží Kolína, který dal jediný koš v této pasáži až  v čase 39.10, a dovolil tak soupeři k pohodovému vítězství. Nejlepším střelcem utkání byl tentokrát podkošový Ondřej Kohout, který glosoval utkání slovy „chtěli jsme diktovat tempo hry. Víme, že jsme dobří v rychlém basketbalu, a to se nám od začátku zápasu dařilo. Nechtěli jsme s Kolínem hrát pochoďák, jenže oni nás zónou trošku zastavili a pak to byl přesně ten pochoďák, který jsme nechtěli. Dobrou obranou a rychlým přechodem do útoku jsme se zase dostali do tempa a poslední čtvrtinu jsme kontrolovali až do konce. Celkově to pro nás byl povedený zápas.“

Severočeské derby nabídlo zajímavý průběh, který se ale domácím příliš nemohl líbit. První koš dal ve třetí minutě děčínský Šiška a Válečníci si v prvních minutách vypracovali mírný náskok o který je v sedmé minutě připravil Teague, ale přesto dokázali vyhrát úvodní desetiminutovku. Ve druhé čtvrtině si Děčín vypracoval výraznější vedení a dostal se až ke dvacetibodovému náskoku (52:32). Představy, že je rozhodnuto vzaly brzy za své. V závěru třetí čtvrtiny se blýskl sedmi body David Šteffel a vykřesal tím Slunetě naději. Ta se vrátila do zápasu a závěrečných deset minut bylo ve znamení nervozní hry domácích a zoufalé snahy hostí o zvrat skóre. Výborně hrající Robinson ve 35. minutě vyrovnal na 65:65 a o minutu později Singletary dokonce na pár vteřin poslal ústecký tým do těsného vedení. Hrdinou závěru zápasu se stal domácí Lukáš Feštr, který pěti body zajistil Válečníkům  náskok a ten si už nenechali vzít a k odvetě tak pojedou s malým náskokem. Na ústecké palubovce to ale nebudou mít jednoduché. Trenér Slunety Antonín Pištecký po utkání dodal, že „v prvním poločase jsme tahali za o hodně kratší konec, protože Děčín hrál tvrdě v obraně, zacpával bednu a těžil z toho. My jsme navíc špatně bránili a pramenilo z toho vedení domácích. Ani do druhého poločasu jsme nevystoupili dobře, ale pak se nám rozehrál Robinson, přitvrdili jsme v obraně, změnili jsme obranu clony na míč, dali pár lehkých košů a vrátili se do zápasu. Za to kluků děkuji, protože jsme už byli dole o jednadvacet bodů. Nechci teď nijak hodnotit čísla, protože příští týden se hraje znovu. Klukům jsem ale vtloukal do hlavy snad každý time-out ať bojují o každý míč, protože každý bod může být důležitý. Byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom si odváželi lepší výsledek, ale je fajn pro nás i diváky, že skóre je takhle vyrovnané, a v odvetě bude o co hrát.“ Trenér BK Děčín Pavel Budínský mohl být výhrou potěšen  „jednak proto, jaký byl průběh utkání , jednak proto, s kým jsme hráli. Dnes to pro nás bylo daje-vu z minulého týdne, kdy jsme rovněž hráli pondělí – středa. Chtěli jsme vstoupit do zápasu s energií, to se nám dařilo, a v prvním poločase se hrálo podle našich not. Byli jsme lepším týmem. Druhý poločas přinesl náš evergreen, kdy soupeř najde ve svém středu nějakého hráče, který začne zlobit. Dnes to byl Robinson, což je opravdu výjimečný hráč, protože se rozhodl, že změní obraz hry v útoku, což se mu povedlo. A přestože jsme si vybudovali dvacetibodový náskok, nejsme schopni pokračovat v dobrém čtení hry. Ústí zvýšilo agresivitu na míč, my jsme zůstávali stát a místo toho, abychom atakovali obranu soupeře a chodili si třeba pro fauly nebo do přímočarých útoků a zakončovali z vymezeného území, rozhodli jsme se, že si naši hru zkomplikujeme. Přišly přihrávky přímo do rukou soupeře, zbytečně vyšperkování hry a Ústí vycítilo, že nehrajeme to, co chceme a museli jsme opět o výhru tvrdě bojovat,“ ale našel i kriticky chyby svého týmu.