Tuři ovládli šlágr, Kolín uspěl v domácí premiéře

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔10.12.2017

Basketbalisté Kolína pokřtili zrekonstruovanou halu prvním domácím triumfem v této sezoně, když zdolali Brno jednoznačně 89-69. Regionální rival Nymburk předvedl pro změnu vraždění neviňátek v Ostravě, jíž na Tatranu nastřílel rovných 130 bodů! Ve šlágru kola Svitavy utrojkovaly Děčín a Opava veze povinné dva body z Jindřichova Hradce.

Nymburk má sice naplánován náročný program a čekají jej tři zápasy v pěti dnech, ale v Ostravě neponechal nic náhodě a domác „smázl“ rozdílem několika tříd. Obrana Ostravy jakoby neexistovala a v útoku se Nová Huť s mistrem mohla měřit pouze v první čtvrtině, kdy se pod košem dařilo Woodsovi, jenž 12 body zaměstnal nymburský koš a snížil minutu přes koncem úvodní části na 29-31. Mladší z bratrské dvojice Bohačíků, kteří se potkali na palubovce, Jaromír, však hostům dodal dvěma koši po sobě klid a ve druhé desetiminutovce spolu s Rayem odstartoval nymburskou demolici.

Mistr zatlačil v obraně a Ostrava začala kupit ztráty (celkem 23). Utkání probíhalo v bezstarostném tempu a po poločase 44-67 se už pouze dohrávalo pro diváky. Ti, kteří vydrželi, viděli porážku domácích 66-130, ovšem také 31 bodů Kendricka Raye za 23 minut ve hře (12/16 z pole). Středočeši zaznamenali 41 bodů po ztrátách Ostravy a neskutečných 84 z rychlých brejků. To vše s báječnou 71 % úspěšností střelby za 2 body. Nejlepším z Ostravanů byl 16-bodový Strahinja Stojačič.

Můj dům, můj hrad

Být bez domova není nic dobrého a své o tom věděli i basketbalisté Kolína, kteří kvůli rekonstrukci haly Spojů museli odehrát deset úvodních mačů této sezony KNBL na hřištích soupeřů. Medvědům začal docházet dech a prohráli poslední čtyři zápasy. Včera ale přišel konec strastem – na premiéru v obnovené domácí hale los přihrál Středočechům Brno. Jihomoravané pro změnu cestovali do Kolína bez trojice Sullivan – Kozina – Pumprla, avšak s novým guardem Canyonem Barrym. Ráz utkání předpověděla už první perioda, v níž si Kolín doma otevřel střelnici a pěti trojkami (po dvou Bakič s Vocetkou) odšpuntoval útočný uragán prvního poločasu.

Velmi dobrý zápas odehráli Skinner (20 bodů a 10 doskoků) se Šafarčíkem (15 bodů a 9 doskoků) a Čížem (15 bodů a 5 asistencí) a Medvědi nad chybujícím Brnem vedli po první čtvrtině 31-16, resp. v poločase 46-33. Šance hostů na dobrý výsledek uťal Kolín hned po přestávce minišňůrou 6-0 a slušnou obranou, Brno totiž v utkání nastřílelo jen 69 bodů. Nejlepším střelcem hostů se stal nováček Barry se 16 body, vynikající utkání předvedl i mladý rozehrávač Zurab Kereselidze (14 bodů za 38 minut), ale ani jejich výkoney porážku 89-86 neodvrátily.

Bankéřům nestačilo ani 17 trojek

Opět hrůzostrašnou obranou prohráli svůj zápas s Opavou basketbalisté Jindřichova Hradce. V poločase prohrávali 39-57 a utkání bylo praktivky rozhodnuto. Opava postupně polevila na obou polovinách hřiště a Zuzák se Sinadinovičem a Baštou pomalu snižovali náskok na konečných 86-96. Kdo ví, co by se dělo, kdyby se hrála ještě jedna čtvrtina. LIONS potopili nevídaných 17 trojek (5 Bašta), z nichž rovných 10 vysázeli po přestávce. Kvůli mizerné obraně a průměrné střelbě za dva body (43 %) ale ani to nestačilo. Opava totiž vysázela svůj průměr deseti trojek na utkání a za dva body byla nesmírně přesná (67,5 %). Lídrem Slezanů byl Jakub Šiřina s 25 body a 7 asistencemi, 17 body přispěl i Radim Klečka. Lídrem Jihočechů byl nový rozehrávač Sinadinovič, autor 19 bodů. Bankéři zůstávají po další porážce beznadějně poslední, Opava oslavila devátý triumf v sezoně a hýčká si druhé místo v tabulce.

Šlágr ovládli skvěle trojkující Tuři

Děčín nenavázal na výhru v Ostravě a tentokrát prohrál ve Svitavách. Svěřenci Pavla Budínského byli ubráněni na 69 bodech a sami špatně střežili trojkovou linii: Východočeši totiž zaznamenali 12 trojek ze 27 pokusů a čtyři z nich trefil Roman Marko – s Pavlem Slezákem 16-bodový nejlepší střelec Svitav. Děčín vedl pouze pár minut v úvodu zápasu, když se prosadili Pavel Houška s Pomikálkem, pak však začalo úřadovat svitavské trojkové komando a Puršl smečoval po čtyřech minutách na 11-10. Válečníci se od stavu 13-12 ale na 3,5 minuty bodově odmlčeli a Tuři šňůrou 9-0 získali rozhodující náskok.

Nabyté vedení domácí udržovali po zbytek utkání, Děčín se nikdy nedostal vysloveně na dostřel, také proto, že častěji ztrácel (9-15). Zkušení Tuři kontrolovali utkání i s blížícím se závěrem a nic na tom nezměnila ani velká aktivita trojice Houška (18 bodů) – Šiška (13 bodů) – Pomikálek (11 bodů a 7 doskoků). Svitavy se v tabulce na Děčín dotáhly (oba 7-5) a díky lepšímu skóre i vzájemným zápasům jej i přeskočily. Jsou nyní čtvrté za regionálním rivalem z Pardubic.