Opava opět v čele tabulky KNBL | Probasket.cz

Opava opět v čele tabulky KNBL

📁 Archiv, Články, Domácí soutěže, Topstory 🕔5.12.2017

Čtvrté pokračování 11. kola základní části Kooperativa NBL vyneslo do čela tabulky opět basketbalisty Opavy, kteří si zajeli pro čtvrtou letošní výhru na soupeřových palubovkách do Ústí nad Labem. Kolo, roztažené do tří hracích dnů, bude zakončeno ve středu 6. prosince zápasy v Ostravě a Pardubicích.

Před televizními kamerami se nehrál oslnivý basketbal, spíš naopak. Oba celky se dlouho hledaly, což překvapilo zejména u domácí Slunety. V první čtvrtině byli mírně aktivnější domácí, ale nedokázali toho využít k získání výraznějšího náskoku. Naopak v osmé minutě po Šiřinově trojce šli hosté krátce do vedení, ale první čtvrtina přece jen patřila domácím. Ve druhé čtvrtině se Sluneta začala víc prosazovat a v 17. minutě vedla o deset bodů. Velký podíl na tom měl nejlepší hráč domácích Robinson, ale přesto to nestačilo. Hosté pak přešli na zónovou obranu a ta začala domácím dělat problémy. Těžko  hledali recept na její prolomení a když za stavu 36:27 Kvapil nastartoval opavské tažení za obratem, začalo být s domácími zle. Obrat skutečně přišel a hned po necelé minutě druhé půle trojka Jurečky znamenala zlom v průběhu hry. Domácí se sice snažili ještě chvíli držet na dostřel, ale v závěru třetí čtvrtiny hosté definitivně převzali režii hry do svých rukou. V posledním dějství utkání, které postupně začalo být zajímavější, se Sluneta snažila udělat něco s nepříznivým vývojem hry, když hosté získali až šestnáctibodový náskok, ale stačila jen stáhnout na 61:70. Blíž se nedostala a definitivně jí srazily dvě trojky Gniadka v závěru zápasu. Vítězství Opavy bylo zcela zasloužené. Po volném rozjezdu její hráči ukázali více vůle po vítězství a s výjimkou Robinsona dokázala eliminovat střelce Slunety.

Řekli po utkání:

Petr Czudek (trenér Opavy): „Po dlouhé cestě jsme rádi za vítězství. Ústí vyhrálo s Děčínem a věděli jsme, že se nevzdává za žádného stavu. Náš první poločas byl jako bychom byli stále v autobuse. Z naší strany to žádná reklama na basketbal nebyla. Naneštěstí nám soupeř odskočil na rozdíl 10 bodů, což se nám podařilo stáhnout, když jsme začali hrát zónu a soupeř nenašel recept, a tak jsme v tom vydrželi celý poločas. Pak se nám podařily některé akce a trochu jsme se rozběhli, odskočili jsme až na 16 bodů a pak už jsme si to pohlídali. Věděli jsme, že ta koncovka tady může být bláznivá, takže jsem rád, že jsme to v klidu dohráli.“

Antonín Pištecký (trenér Slunety): „Gratuluji Petrovi a jeho týmu k vítězství. My jsme do zápasu šli  s tím, že soupeř bude mít za sebou dlouhou cestu, chtěli jsme do něj vstoupit s energií. Podařilo se nám prvních 17 minut držet pravidla v obraně. Opava měla pak problém skórovat ze svých naučených systémů, dokázali jsme běhat do protiútoku, dávali jsme lehké koše a z toho plynulo naše desetibodové vedení. Na konci první půle jsme to vedení zahodili a do šaten se šlo vlastně za vyrovnaného stavu. Čekali jsme, že Opavští přijdou s nějakou změnou. Mně je až trapné za náš výkon  hlavně ve třetí čtvrtině, kdy jsme hráli do té zóny a zase se to zvrhlo k driblování jednoho hráče. Nechápu to, zóna tam byla i ve druhé čtvrtině a byli jsme schopni si podat míč, hráli jsme se zvednutou hlavou, se sebevědomím. Když k tomu pak přidáme naši střeleckou impotenci, která pramení z toho, že si nevytvoříme standartní volnou pozici a k tomu se Opava dostala do svého standartního tempa, tak z toho všeho pak pramení tento výsledek. Pro nás je to velký průšvih, protože při vyrovnanosti celé ligy nás tyhle zápasy můžou stát první šestku. Nezbývá než nahnat tyhle domácí ztráty na hřištích soupeřů, ale nic nevzdáváme a budeme dál tvrdě pracovat.“

Sluneta Ústí nad Labem – BK Opava 70:80 (20:18, 36:35, 48:55)

Body: Robinson 25, Pecka 14, Singletary 8, Svejcar 7, Šmíd 6, Šotnar 5, Šteffel 3, Votroubek 2 – Gniadek 18, Kvapil 11, Bujnoch 10, Šiřina 10, Kouřil 9, Dragoun 8, Klečka 8, Jurečka 6

Doskoky: 36 – 32

Trojky: 6 – 8

TH: 17/10 – 22/14

Ztráty: 14 – 8

Asistence: 16 – 13

Fauly: 20 – 21