Schilbova trojková exploze přihrála Lvům druhou výhru | Probasket.cz

Schilbova trojková exploze přihrála Lvům druhou výhru

📁 Články, Reprezentace, Topstory 🕔27.11.2017

Blake Schilb zaznamenal v poslední čtvrtině zápasu ve Finsku pět trojek a Češi mocným finišem zdolali houževnaté seveřany 64-56. Lvům pomohla lepší střelba z pole a také doskok, v němž své soupeře předčili 44-37.

Tým trenéra Ginzburga vstoupil do kvalifikace o MS 2019 v Číně skvěle, neboť v úvodních dvou utkáních nenašel přemožitele. Posíleni 20-bodovou výhrou nad Islandem začali hosté lépe i v Helsinkách a díky výborné obraně zvládli úvodní čtvrtinu poměrem 9-19. Skóre načal skvělou individuální akcí smečující Vojtěch Hruban. Ve druhé periodě se však fungující mašina zasekla a Finové začali stahovat své manko. Přestože se domácím příliš nevedlo zpoza oblouku, dokázali postupně snížit a nakonec i otočit na 20-19. Češi nedali koš 6,5 minuty a vysvobodil je až pozdější hrdina Schilb. Finové hráli lépe v pasážích, v nichž měli na rozehrávce Ahonena, jenž hrál více týmově oproti startujícímu guardovi Wilsonovi. Poločas uzavřel trojkou s klaksonem další domácí naturalizovaný Američan Shawn Huff a diváci v hale bouřili (30-25).

Po změně stran si výběr kouče Dettmanna vypracoval až sedmibodový náskok, ovšem nervózní zápas zdaleka nekončil. Lvy nakopla trojka Vyorala, který vystřídal chybujícího Šiřinu a po třiceti minutách svítil na ukazateli stav 38-38. Klíčové byly úvodní minuty poslední desetiminutovky, v nichž ještě více vynikal pivot Ondřej Balvín. Hráč Gran Canarie skvěle sbíral doskoky pod oběma koši (celkem 16 a z toho 7 v útoku), vázal na sebe protihráče, čímž vytvářel volné pozice pro své kolegy. Beze zbytku toho začal využívat Blake Schilb, jehož pět trojek za necelých pět minut rozhodlo o českém triumfu 56-64.

Hostující křídelník amerického původu celkem zaznamenal 17 bodů (a 6 doskoků), když na uvedených pět trojek potřeboval jen 8 střel z dálky. Velkou hvězdou Čechů byl ale také Balvín, pomáhající 8 body, 16 doskoky a 7 přihrávkami (užitečnost 27). Povedené utkání na obou polovinách palubovky prožil také 14-bodový Hruban. Za domácí se nejvíce dařilo kapitánu Huffovi se 13 body. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga vedou tabulku skupiny F a to bez ohledu na výsledek utkání Island – Bulharsko, v němž nakonec Bulhaři předvedli velký obrat a zvítězili na dalekém severu 74-77.

Finsko – Česká Republika 56:64 (9:19, 21:6, 8:13, 18:26)

Body: Huff 13, Ahonen 11, Wilson 9 (5 asistencí) – Schilb 17 (6 doskoků), Hruban 14, Balvín 8 (16 doskoků a 7 asistencí), Kříž 8 (7 doskoků), Bohačík 8, Auda 4, Vyoral 3, Pumprla 2
Doskoky: 37 – 44
Trojky: 6/29 – 7/28
TH: 12/17 – 13/16
Asistence: 7 – 9
Ztráty: 14 – 16
Fauly: 20 – 17