Na cestě do Číny první vítězství | Probasket.cz

Na cestě do Číny první vítězství

📁 Archiv, Články, Reprezentace, Topstory 🕔25.11.2017

Úspěšný vstup do kvalifikace o postup na Světový pohár v Číně 2019 mají čeští reprezentanti za sebou. V pardubické Tipsport areně zdolali zdánlivě jasným způsobem Island 89:69, ale vítězství jim do klína nespadlo zadarmo. V pondělí 27. listopadu je čeká v Helsinkách podstatně těžší soupeř, který v pátek vyhrál v Bulharsku 82:80.

Střelecký účet utkání otevřel už po půlminutě navrátilec do naší sestavy Ondřej Balvín, ale oboustranně nepřesná střelba dávala tušit, že skóre poroste jen pomalu. Z naší strany to byl dost rozpačitý výkon. Přestože ani jednou nedokázali Islanďané překlopit skore na svoji stranu, čeští hráči se neuměli odskočit soupeři na výraznější náskok. V 8. minutě se soupeři podařilo přitáhnout na 9:8, trojka z ruky dalšího navrátilce Blake Schilba přišla včas a pak už jsme hosty blíž nepustili. Ve druhé čtvrtině se tempo zvýšilo, ale stále to nebo to, co slušně zaplněná hala od svých borců očekávala. Pro další průběh zápasu bylo střelecké probuzení Jaromíra Bohačíka. Zatímco v první periodě se dost trápil a bodoval pouze ze dvou šestek, ve druhé čtvrtině začal o sobě dávat vědět. Zejména závěr první půle byl v jeho režii a díky jeho osmi bodům jsme vedli těsně před pauzou dvouciferným rozdílem. Proti byl ale nejlepší islandský point guard Martin Hermannsson. Ten byl skutečným tahounem svého týmu a dokázal na sebe získat fauly protihráčů, které pak trestal stoprocentním proměňováním trestných hodů. Po přestávce si naši reprezentanti drželi dvouciferný náskok a ve 25. minutě to bylo už 49:36. Houževnatý soupeř se ale nevzdával, dobře bránil a využíval našich ztrát k atakům, které znamenaly, že minutu před koncem třetí čtvrtiny to bylo už jen 55:49. První a bohužel jediná trojka Vojty Hrubana v utkání dala ve 30. minutě soupeři vědět, že Češi si nechtějí komplikovat situaci. Vstup do čtvrtého dějství měl v rukou opět Jaromír Bohačík, který šesti body v řadě nastartoval motor českého týmu do vyšších obrátek a náskok začal opět narůstat. Naši trenéři snížili sestavu a ta na soupeře platila. Ve 36. minutě Martin Kříž poslal Lvy poprvé do dvacetibodového vedení a snaha Hlynura Baeringssona i již zmíněného Hermannssona, hrajícího ve francouzské lize, byla marná. Naši hráči udrželi tento rozdíl a zaslouženě si připsali na cestě do Číny první úspěch.  „Výhra o dvacet bodů je fajn, i skóre může hrát roli. Tohle bylo povinné vítězství, Island jsme museli porazit. Ve Finsku nás čeká mnohem těžší duel. Pokud bychom tam vyhráli, budeme v dobré pozici,“ řekl po utkání trenér Ronen Ginzburg. Jeho svěřenci musí zlepšit komunikaci na hřišti ze které v pátek pramenilo 19 ztrát, což částečně dokreslují i slova našeho centra Martina Kříže „ze začátku to možná vypadalo nepřesvědčivě, ale máme pět šest nových hráčů a měli jsme nějaké tři čtyři herní treninky a proto to bylo trochu těžší a na ten časový horizont, který tady byl, to dopadlo docela dobře a podle našich představ.“ Silnou zbraní našeho soupeře byly trestné hody, které proměňovali s jednou výjimkou se stoprocentní jistotou. Do utkání zasáhlo všech 12 hráčů, kteří byli na lavičce našeho repre týmu. První minuty mezi Lvy odehráli všichni tři nováčci.

Česká republika – Island 89:69 (15:11, 39:30, 60:51)

Body: Bohačík 20, Schilb 15, Kříž 11, Balvín 10, Auda 9, Šiřina 8, Hruban 7, Pumprla 4, Vyoral 3, Peterka 2 – Hermannsson 29, Acox 12, Baeringsson 10, Jónsson 9, Sigurdsson 4, Hilmarsson 2, Olafsson 2, Kárasson 1

Doskoky: 37 – 27

TH: 17/12 – 24/23

Trojky: 9 – 4

Asistence: 23 – 16

Ztráty: 19 – 15

Fauly: 23 – 18

Rozhodčí: Zashchuk (UKR), Calatrava (ESP), Maricic (SRB)