Jindřichův Hradec stále tápe, Opava uspěla v Brně | Probasket.cz

Jindřichův Hradec stále tápe, Opava uspěla v Brně

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔19.11.2017

Ostrava díky 51 doskokům přehrála Svitavy, USK dála pokračuje v překvapivě dobrých výkonech a odnesl to beznadějně poslední Jindřichův Hradec. Krizi zažehnala Opava, která díky povedenému vstupu do poslední čtvrtiny uspěla v Brně.

Svitavám se do sestavy vrátil Brett Roseboro, ale ke zlepšení doskakování to nevedlo. Američan zůstal s 9 doskoky osamocen a Tuři špatně stříleli (39% z pole), takže míče bylo potřeba sbírat pod oběma koši. To se Východočechům nedařilo a od druhé čtvrtiny začala Ostrava na domácí palubovce dominovat. V hlavní roli byli znovu cizinci Stanojevič (17 bodů), Payne (14 bodů), Blagojevič (14 bodů) a Woods, který dokonce zaznamenal double – double za 13 bodů a 11 doskoků. Na konci 27. minuty už domácí vedli 56-40 a kráčeli ke čtvrtému triumfu v sezoně.

Pak ale Ostrava trochu polevila a hosté se vedeni trojkařem Teplým pokusili o stažení ztráty. Sami ale neuhlídali domácí střelce a Ostrava podporovaná zaplněnou halou si už triumf vzít nenechala. Její vizitka v kolonce doskoků činí 51 a to je číslo, s nímž na kontě se jen těžko prohrává. Svitavy prohrály popáté v sezoně a právě Nová Huť se na ně dotáhla s bilancí 4-5. Nejlepším střelcem Svitav byl tentokrát Tomáš Teplý, jenž minul jedinou trojku z pěti pokusů a zaznamenal 16 bodů. Tuři pokračují v rozkolísaných výkonech a v reprezentační pauze budou mít o čem přemýšlet.

„Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, jak jsme chtěli. Řekli jsme si, že do něj nemůžeme vstoupit tak jako na Olomoucku. To se nám dařilo asi 7 minut, pak Svitavy šly přes nás. Do poločasu jsme to ale otočili, a i když jsme dostali v závěru hloupou trojku, tak to bylo OK. Do druhého poločasu jsme vstoupili agresivněji v obraně a celkem jsme dostali 69 bodů, což je od takového týmu jako Svitavy super počin. Sice nedaly nějaké „šoupáky“, ale to my také ne. Dnes jsem spokojen s obranou… Když Svitavy změnily svou obranu na zónu, tak jsme s tím měli problémy, ale to je i tím, že máme nový tým a spíš trénujeme hru na osobní obranu. Blagojevič pak dal důležité trojky a zápas jsme dovedli do důležitého vítězného konce. Gratulace klukům za obranu. Když takto budeme bránit, bude to dobré,“ poznamenal lodivod NH Ostrava Dušan Medvecký.

„Domácí hráli dobrý basketbal. My jsme přijeli s nějakým plánem, který nám zpočátku nevycházel, pak jsme přeskupili řady a dostali se do pětibodového vedení. Pak jsme udělali triviální ztráty. V prvním poločase jsme jich měli 10, ve druhém jen dvě, ale Ostrava byla dnes hladovější a agresivnější. To taky dokumentuje jejích 14 útočných doskoků a 31 šestek. V neposlední řadě někteří naši hráči začínali po posledních zápasech lítat v oblacích. Byli jsme trapní, že nedáváme absolutně volné dvojtakty, za stavu -4 máme volné střely za 3 body a místo toho, abychom prokázali zabijácký instinkt, tak se bojíme a domácí toho využili. Pak jsme se díky zóně v obraně nadechovali, ale zónu nemůžete hrát tak dlouho proti tak silnému týmu, jako jsou domácí. Čeká náš ještě hodně práce,“ zlobil se trenér Svitav Lubomír Růžička.

LIONS poosmé naprázdno

Znovu prohrál Jindřichův Hradec. Svěřencům Karla Forejta nepomohla ani zlepšená obrana ve druhém poločase. Za ni si Jihočeši snad poprvé v sezoně zaslouží pochvalu, protože Sovy udrželi na pouhých 27 bodech. Problémem bylo, že v první půli jich hosté nasypali rovných 50. Po vyrovnané první čtvrtině (24-24) vysokoškoláci udeřili z dálky: Za čtyři minuty vysázeli tři trojky a po té poslední Sehnalově vedli Pražané už 33-41. Domácí ulehčovali USK situaci častými ztrátami, jichž se v tomto herním období dopustili hned šest. Úzká rotace rychle hrajících Sov dělala Bankéřům potíže a proto domácí ztráceli jedenáct bodů.

Přestože se zejména Šoula se Zuzákem snažili všemi možnými prostředky dotáhnout svůj tým na dostřel, nedařilo se to. I USK totiž po přestávce ještě zintenzivnil obranu a povolil LIONS (jmenovitě Šoulovi) snížit deficit dvě minuty před koncem zápasu na 68-72. Hned z dalšího útoku ale z dálky přesně zacílil Madsen a tento náskok už hosté uhájili a mohou slavit pátou výhru v sezoně. U LIONS se dají čekat čistky, protože Američané (zejména Lawhorn s Jonesem) nenaplňují očekávání a Jiří Šoula (tentokrát 24 bodů) na všechno nestačí. Za USK se nejvíce dařilo kapitánu Marešovi (16 bodů a 6 přihrávek), jenž byl následován Madsenem (15 bodů a 11 doskoků).

Opava je zpět. Díky Šiřinovi

Slezané sice promrhali slibný 16-bodový náskok z 15. minuty (23-39), ale nakonec měl zápas pro ně dobrý konec. Hosté překvapivě dominovali na doskoku (34-44 a v útoku 11-16) a právě to rozhodlo o jejich výhře č. 6. Domácí dostal zpět do hry démon Sullivan, který trápil Opavu kde mohl. Svými 30 body byl jednoznačným bodovým králem utkání, ale ani on na všechno sám nestačil. V závěru třetí periody proto přispěli Tomanec s Maysem a po třiceti minutách svítil na tabuli stav 59-59.

Opava má však natolik široký kádr a z anonymity vykročil také MVP října Jakub Šiřina, který osmi body za dvě minuty ve spolupráci s Václavem Bujnochem zasadili Brnu rozhodující úder (64-72). Zkušení hosté pak už dokráčeli za šestým triumfem v sezoně a prozatímním posunem na druhé místo tabulky. Tam může Opavu dnes v případě úspěchu v Ústí dotáhnout Děčín. Slezany vedl se 16 body a 8 doskoky Martin Gniadek, následovaný Luďkem Jurečkou (14 bodů a 6 doskoků). Brian Sullivan se díky 30 bodům posunul na druhé místo průběžného pořadí soutěže o krále střelců. Brněnský Američan pomáhá svému celku průměrně 21,8 body na utkání.

Výsledky:

NH Ostrava – DEKSTONE Tuři Svitavy 78:69 (20:21, 17:13, 21:13, 20:22)

Body: Stanojevič 17 (8 doskoků), Payne 14 (7 doskoků), Blagojevič 14, Woods 13 (11 doskoků), Stojačič 12 (6 doskoků), P. Bohačík 7 (13 doskoků), Medvecký 1 – Teplý 16, Roseboro 11 (9 doskoků), Jelínek 10, Marko 8 (5 asistencí), Slezák 8, Smithson 6, Puršl 4, Stria 4, Kovář 2
Doskoky: 51 – 31
Trojky: 6/22 – 10/24
TH: 20/31 – 9/14
Asistence: 11 – 17
Ztráty: 16 – 12
Fauly: 18 – 24

Basket Fio banka Jindřichův Hradec – USK Praha 72:77 (24:24, 15:26, 14:14, 19:13)

Body: Šoula 24, Zuzák 12, Tawiah 12, Jones 6, Lawhorn 5 (5 asistencí), Fait 5, Turner 3, Bašta 3, Stegbauer 2 (8 doskoků) – Mareš 16 (6 asistencí), Madsen 15 (11 doskoků), Křivánek 13, Sehnal 12 (6 asistencí), Raines 10, Tůma 7, Farský 2, Petružela 2
Doskoky: 38 – 34
Trojky: 3/17 – 9/23
TH: 13/15 – 12/15
Asistence: 11 – 19
Ztráty: 16 – 17
Fauly: 20 – 18

mmcité+ Brno – BK Opava 75:85 (16:25, 22:16, 21:18, 16:26)

Body: Sullivan 30 (6 doskoků), Mays 11 (7 doskoků), Tomanec 11, Nehyba 9, Primorac 8 (7 doskoků a 5 asistencí), Kozina 4, Kereselidze 2 – Gniadek 16 (8 doskoků), Jurečka 14 (6 doskoků), Bujnoch 13 (6 doskoků), Šiřina 13 (5 asistencí), Kouřil 10 (5 asistencí), Klečka 7, Zbránek 6, Dragoun 4, Kvapil 2