1. liga: Velký obrat Vysočiny. Kotáskovu triple-doublu navzdory

📁 1.liga můžů, Články, Topstory 🕔28.11.2017

Štika letošní 1. ligy má jméno BC Vysočina. Svěřenci kouče Pešouta vyhráli pošesté v řadě, když dokonale otočili už téměř prohraný zápas v Nymburce. Za zmínku stojí i thriller v Olomouci, jejž vyhráli za pomoci Kouřila a Bujnocha hostující Snakes.

Sedm statečných Jihlavanů vyválčilo další výhru na horké půdě nymburského béčka. Středočeští mladíci sice vedli na sklonku druhé čtvrtiny už 50-31, jenže nevídaným kolapsem darovali nadšeně bojujícím hostům výhru. Nymburku po přestávce zcela odešla střelba, zaznamenal pouze 20 bodů a Krajcigr s Maňákem vedli Vysočinu ke zteči třetího místa ve skupině B. Jediným domácím hráčem, který může mít i přes porážku malý důvod k radosti, je rozehrávač Eduard Kotásek. Devatenáctiletý playmaker se předvedl triple-doublem za 10 bodů, 10 doskoků a 13 asistencí. Je to vůbec první triple-double v rámci první ligy v této sezoně.

Na čele vše při starém

O čelo tabulky skupiny A se i nadále přetahují Litoměřice s Košířemi. Severočeši porazili Sokol Pražský po kolektivním výkonu (26 asistencí) a výtečném prvním poločase, po němž vedli 46-28. Domácí tým těžil zejména ze dvoubodové střelby – tyto koše proměňoval s 67 % úspěšností. Hlavním lídrem Slavoje byl znovu pivot Martin Klimeš, autor 22 a 7 doskoků. Klimeš však mohl nastřílet i více bodů, ale špatně mířil z čáry trestného hodu, když minul všech šest možností. Košíře si poradily v derby se Žižkovem, který se pro změnu držel ve hře pouze 15 minut. V posledních pěti minutách první půle totiž Košíře povolily hostům jen tři body a samy těžily ze zkušeností Kratochvíla a přesné ruky Zavadila. Dvanáctibodový náskok se povedlo Košířům ještě po přestávce navýšit, takže Žižkov se i nadále krčí s jedinou výhrou v tabulce poslední.

Soví trojkový koncert

Po slušném obratu brala dva body doma i Plzeň, v jejímž dresu se znovu dařilo dvojici mladíků März – David, kteří se poskládali na 32 bodů. Mladíci z GBA sice Plzeň zaskočili a po slibném úvodu druhé periody vedli 22-31, ale Lokomotiva do přestávky zredukovala manko na 22-31 a uragánem ve třetí desetiminutovce (21-9) definitivně rozhodla o majiteli triumfu. Jediným dvouciferným střelcem Get Better Academy se stal 16-bodový tahoun Marek Welsch. A trojkopalba na závěr: Béčko USK se zaskvělo v Písku, když Sovy potopily rovnou 16 trojek (z 30 pokusů!) a i oni dokonale otočili desetibodovou ztrátu v poločase (48-38). Deset trojek si svěřenci Petra Jachana nechali na druhou půlku zápasu a když dvěma dalekonosnými střelami ošpuntoval trojková stavidla Kadlčík, bylo jasné, že je s Pískem zle. Štěrba už na začátku čtvrté minuty třetí periody poslal USK do vedení a to narostlo díky dalším trojkám a dobrému doskakování (31-44) až na konečných 76-91.

Velké obraty

Královští Sokoli se rehabilitovali za porážku z minulého týdne, jíž jim uštědřila Opava. Šlapanicím nepomohlo ani 11 trojek a 28 bodů a 14 doskoků power forwarda Zachrly. I Hradci se totiž podařila skvělá třetí čtvrtina, jíž ovládli po výsledku 12-27. Nevídaný obrat mají na svědomí i hráči Nového Jičína. I díky dalšímu double-doublu rozehrávače Zdeňka Jakubu (17 bodů a 10 asistencí) totiž Severomoravané přehráli beznadějně poslední UP Olomouc. Hanáci sice v hale na krytém bazénu vedli před bezmála 500 diváky v poločase 33-44, ovšem po změně stran nedali více než pět minut koš a Nový Jičín šňůrou 22-0 ovládl mač. Svěřenci kouče Hájka jsou nyní s bilancí 5-5 součástí silného středu tabulky skupiny B.

Bujnoch s Kouřilem vyučovali

Hrdiny utkání mezi Basketbalem Olomouc a Snakes Ostrava je potřeba hledat v Opavě. Václav Bujnoch i Radovan Kouřil se už jistě připravují na zápas NBL s Kolínem, ale o víkendu si odskočili pomoci Snakes. Bujnoch zdrtil Olomouc 29 body a 18 doskoky a s užitečností 44 byl v tomto směru hráčem kola. Jeho kolega Kouřil zase přidal k 17 bodům i 15 asistencí, což je pro změnu vyrovnání rekordu litoměřického Jana Šotnara v počtu přihrávek na jeden zápas. O triumfu Ostravy ale rozhodl 56 sekund před koncem Ondřej Šiko střelou na 89-91. Domácí poté minuli čtyři střely z pole a „pomohli“ hostům k výhře 89-95 i dvěma nesportovními fauly. V závěrečném duelu si Zlín pohlídal domácí vítězství nad béčkem Pardubic a i nadále je druhý. Valaši mohou děkovat dvojici Kereselidze – Nehoda, jež dohromady zaznamenala 48 bodů.